Skyline interview: Jungle je odrazem naší společnosti, lidi se chovají trochu jako zvířátka

Vydáno 27.05.2016 | autor: Hana Bukáčková

Nová deska Jungle je podle Skyline do jisté míry odrazem dnešní společnosti. "Poslední dobou je to taková těžká džungle, lidi se chovají trochu jak zvířátka. A naše deska tě má z té džungle vyvést," prozradili nám v rozhovoru MC Jacob, Radek Bureš a Hiffi. Zpěvačka Marka Rybin s nimi nepřišla, tak jsme využili příležitosti a zeptali se kluků, co si myslí o jejím návratu do Gaia Mesiah. Křest desky Jungle proběhne 2. června v půvabných prostorách lodního klubu Cargo Gallery, kde také rozhovor vznikal. 

Skyline interview: Jungle je odrazem naší společnosti, lidi se chovají trochu jako zvířátka Rozhovor se Skyline proběhl v Cargo Gallery, kde 2. června pokřtí svou desku Jungle. Foto: Lucie Levá

KŘEST V CARGO GALLERY: CHTĚLI JSME NĚCO SPECIÁLNÍHO

Jak se dnes máte? Co je u vás nového?
Radek Bureš (dále jen R) Dobře. Deska je konečně venku, tak jsme rádi. On to je vždycky takový blázinec kolem finiše alba, takže to bylo trochu náročnější, ale teď už začínají ty vyloženě příjemné věci jako koncerty. Ještě řešíme křest desky, který bude tady v Cargo Gallery 2. června.
MC Jacob (dále jen J): My už jsme si tady z toho udělali kancelář a vůbec odsud nechodíme (smích).

Skyline vydávají novou desku Jungle, pokřtí ji na lodi Cargo Gallery v Praze

Proč jste si vybrali Cargo Gallery?
J: Chtěli jsme něco zajímavého. Původně jsme křest nechtěli dělat teď hned, jak vyjde deska, takový byl první plán. Od prvního plánu, jak už to tak bývá, se ale upustilo…
Hiffi (dále jen H): Začaly hned majálesy, festivaly, období, kdy vlastně hrajeme pořád, tak proto jsme nechtěli dělat velký sólo koncert.
R: Chtěli jsme něco speciálního a měli jsme dlouho nabídku hrát tady. Tak nám to přišlo zajímavé a to i svojí omezenou kapacitou. Na podzim v rámci klubového turné bude zase větší koncert v Praze. Na křest desky se těšíme.

Na co se můžou vaši fanoušci těšit? Bude tam nějaké překvapení?
J: To překvapení leží před tebou, to je ta deska, protože dosud jsme hráli jen tři nové věci, ale na křtu odehrajeme vůbec poprvé naživo většinu nové desky.

Umělý sníh, vánoční hit i velká party: Skyline hráli v Roxy

A co nějaký host? Kdo bude kmotrem?
R: Hostem bude trumpetista Kryštof Verner, který nahrával dechy na desku. Už s námi byl loni v Roxy, byl super, tak si to rádi zopakujeme. Obecně ale na ty hosty moc nejsme, je nás pět, takže si vystačíme sami.
J: Kmotra máme jako obvykle, Matouše Godíka.
R: Asi poprosíme zase nejbližší spolupracovníky, což je právě Matouš Godík, co tu desku míchal, potom Vítek Škop, který dělal grafiku, pak Hanka 148, která nám pomáhala s texty. Zřejmě. Oni to ještě nevědí.
J: Jestli to nevědí, tak si to přečtou, jestli tento rozhovor vyjde brzo.
H: My máme rádi, když nám křtí desky lidi okolo kapely. Lidi, kteří nám nějak s deskou pomáhali, než někdo cizí.
J: Chtěli jsme Láďu Křížka, ale ten už něco má. :)
R: Jiřina Bohdalová taky nemohla. :)

LIDI SE CHOVAJÍ TROCHU JAK ZVÍŘÁTKA

Vraťme se ještě k desce, proč právě název Jungle? Čí to byl nápad?
J: Ono to má tisíc významů samozřejmě, ale ten hlubší je, že jde tak trochu o odraz naší společnosti. Poslední dobou je to taková těžká džungle, lidi se chovají trochu jak zvířátka. A naše deska tě má z té džungle vyvést. Oprostit tě od těch věcí, které se dějí.

Kdo vám dělal grafiku k desce?
J: Vítek Škop, který nám ji dělal i na minulém albu Fairytapes. A jelikož se nám to líbilo, je to i náš kamarád, tak jsme si řekli, že to rádi zopakujeme. On přišel s těmito návrhy a to se ujalo.
H: Jsou to ručně malovaný fragmenty afrických domorodých masek. Tenhle nápad měl Vítek okamžitě, když jsme mu řekli název Jungle.

vložte odkaz, text nemažte

O čem album je? Jaká je jeho myšlenka? Čím se liší od těch předchozích desek?
J: To album je ještě lepší než ty ostatní. Deska je elektronická jako ta minulá. Protože jsme si říkali, že chceme spíš dělat elektronickou muziku, v tom jsme se našli. Ta minulá deska se nám líbila a mysleli jsme si, že bychom rádi pokračovali ve stejném duchu. Písničky, které tam jsou, vyplynuly momentálně z toho, co jsme celý život poslouchali. Jelikož se ta hudba vrací furt dokolečka, jungle už tady byl, drum'n'bass tu už byl taky tisíckrát, techno už tu taky bylo, všechno tady nějakým stylem bylo, takže my jsme se nemuseli ani inspirovat ničím, co momentálně vychází, a dělali jsme písničky, které nás baví, a vlastně z každého z kapely je tam nějaký kus.

Kdo se podílí na hudbě a textu?
R: Je to týmová práce. Hiffi nebo Majkii přinesou nějaký track, ten společně doděláme a pak společně píšeme texty, dělají se vokály. Je to opravdu týmová práce. Není to tak, že by to někdo dělal zvlášť.

BYLI JSME PŘÍSNÍ, CHTĚLI JSME, ABY DESKA BYLA DOBRÁ

Jak jste dlouho pracovali na desce? Kde jste ji nahrávali?
R: Pracovali jsme na ní dlouho. Mysleli jsme si, že to bude trvat kratší dobu. Tím, jak Kuba říkal, že jsme byli spokojení s  minulou deskou, měli jsme jasno, že chceme pokračovat v podobném modelu.
J: Aby deska byla zas dobrá.
R: Právě proto to tak trvalo, aby byla dobrá. Byli jsme přísní. Hodně skladeb jsme vyhodili a chtěli jsme, aby byla hodně ucelená. Takže věci, které byly tak trochu odjinud, jsme dali zatím k ledu. Co se týká nahrávání, máme výhodu, že máme k dispozici naše studia, u Hiffiho a Majkiiho, takže tam jsme nahrávali, probíhala tam i produkce a konečné míchání bylo u Matouše Godíka.

Na loď za Danem Bártou, Skyline i Filipem Topolem: TOP 7 akcí Cargo Gallery v Praze

Máte nějakou oblíbenou píseň z desky?
R: Právě, že jich je tam jen deset, na kterých jsme se shodli, není tam žádný odpad… Časem se ukáže, které obstojí více a které méně.
H: Je to tak. Zatím nejsme schopni posoudit, jak se to teď dotočilo. To se ukáže zhruba tak po roce.

Plánujete další klip po Ocean?
H: Teď bychom chtěli udělat ke skladbě Rave.
R: Máme nějaké nápady, jen to začít realizovat.

Na jakých větších letních festivalech vás letos uvidíme?
H: Budeme hrát na všech Českých hradech. Pak nás čeká třeba Beats For Love, Grape, Rock For Churchill a spoustu dalších, jedeme nonstop do září.
J: Máme nejvíc festivalů, co jsem za ty roky zažil.
R: Jinak všechny termíny jsou přehledně u nás na Facebooku.

TURNÉ POJEDEME NA PODZIM

Jak už jste prozradili, pojedete k nové desce turné, kdy odstartuje?
J: Podzim. Teď to ještě plánujeme, jak bude vypadat, co na něm přesně budeme dělat za věci, všechno se to musí připravit.
R: Turné od října do prosince.

Kde rádi hrajete? Kam se rádi vracíte?
J: Nejradši hrajeme tam, kde jsou lidi. :) Nemáme dané určité místo, o tom to asi není. Opravdu nejdůležitější je ten kontext s těmi lidmi, a jestli jsou dobří, pak jestli jsme dobří ještě my. Je to o lidech, místa nehrají roli.

Co třeba písničky v češtině, plánujete?
H: Ne.
R: Samozřejmě jsme nad tím i přemýšleli, ale rychle jsme to zase zavrhli. My když jsme kapelu zakládali, tak pro nás bylo přirozené zpívat v angličtině a říkali jsme si, že třeba za pár let to bude úplně normální.
J: Takže to k tomu logicky směřovalo.
R: Ale je to spíš naopak. Poslední dobou je angličtina v Čechách vlastně handicap, skoro všechny kapely, co nejvíc fungují, zpívají česky, ale nám to takhle vyhovuje a myslíme si, že to k tomuto našemu žánru patří. Ani by se to možná nehodilo, přeci jenom ta angličtina je k naší hudbě vhodnější.
J: Představ si Prodigy v češtině. :) ... "To je síla dieselu, to je síla dieselu…" (zpívá Kuba na ukázku)

Jste v kontaktu s bývalými členy skupiny?
J: Třeba Nu C potkávám hodně.
R: S ním jsme v kontaktu. Jsme pořád kamarádi. Odešel z rodinných důvodů. Nestíhal to.

MARKA RYBIN? MĚLI JSME Z PEKLA ŠTĚSTÍ

Pro mě bylo velkým překvapením, že jste si k sobě před osmi lety vzali Marku Rybin, jak vás to napadlo? Kdo vás dal dohromady?
J: Přišel s tím myslím Nu C, ten to první vyhrknul ve zkušebně a byl první, kdo ji kontaktoval.
H: My jsme původně plánovali, že Jitka půjde výměnou do Gaiy Mesiah. :) Ale z toho sešlo.
R: Spíš to byla taková náhoda, že v ten samý moment, kdy odcházela od nás Jitka, tak Maru odcházela z Gaiy, tak se o tom mluvilo. Ze začátku jsme to brali spíš jako vtip a smáli jsme se té představě, ale řekli jsme si, že za zkoušku nic nedáme, tak jsme jí zavolali, ona překvapivě souhlasila a sešli jsme se. Na první zkoušce to hnedka klaplo.
J: Nás to překvapilo, mysleli jsme si, že to bude pěkná blbost a úplně nás zarazilo, že to funguje.
R: Hlavně i lidsky jsme si na první dobrou sedli. Takže jsme měli "z prdele kliku".
H: Neboli "z pekla štěstí".

Co říkáte na ten comeback Marky s Gaiou Mesiah?
J: Zatím se jedná o tři koncerty, je to takový návrat ke kořenům, což v podstatě chápeme.
R: Ale jsme domluveni, že pro Marku jsou Skyline priorita.
J: Tohle je v pohodě věc a Skyline to neohrožuje.

Nečekaný comeback: Gaia Mesiah se vrací i s Markou Rybin! Na podzim vyrazí na miniturné

Na pódiu rozdáváte hodně energie, kam na ni chodíte, kde ji berete?
J: Je to v podstatě jednoduchý proces. Když my jsme dobří, tak nám fanoušci dávají energii a my z toho pak řádíme na tom pódiu. Je to jako bys třeba šlapala na kole a rozjela díky tomu telku. Takže když lidi šlapou na koncertě, tím rozjedou Skyline.

DÍKY KUBOVI JSME OMEZILI ŠPATNÁ JÍDLA

O Kubovi vím, že je posedlý sportem a trénováním a že pomáhá lidem zhubnout a dát se znovu do formy, trénuješ i členy v kapele?
R: Já chodím ke Kubovi. Je to dobrý, pomohlo mně to v kondici a nebolí mě ruce při bubnování. Jinak nás všechny prudí na benzínkách, že nemáme jíst bagety.
H: Prudí nás ale jenom cestou tam, cestou nazpátek se jeho chování razantně mění. :)
J: Pomohlo to, všeobecně se jí líp v kapele. Vysvětlilo se to a omezila se špatná jídla.

Kolik máš celkem tetování, Kubo?
J: Včera jsme to počítali. Od šesti tatérů, asi už dost. První tetování bylo v roce 2008. (dlouhé počítání) 20. Ještě jich mám v plánu docela dost.

Co byste vzkázali svým fanouškům?
J: Kupte si CD a choďte na koncerty. Nebo si to aspoň poslechněte.
R: Mějte rádi lidi a buďte dobří lidé. Neblbněte a nenechte se zblbnout nesmyslnými konspiračními teoriemi.
J: Nejezděte v autě se zavřenýma očima.
R: Nemluvte sprostě.
J: Pojďme společně zastavit hladomor…. No a taky buďte sami sebou!

text: Hana Bukáčková, foto a video: Lucie Levá

zavřít