Voxel interview: Když k tomu přistupujete zodpovědně, začne kolem kapely proudit správná energie

Vydáno 09.11.2019 | autor: Hana Bukáčková

Voxel už nehraje sám, ale má kolem sebe spřízněné muzikantské duše. Společně vystupují jako kapela Voxel & Spol. Sám zpěvák vzal místo kytary do rukou mandolínu a začal psát vlastní texty. Výsledkem všech těchto změn je nová deska Nanovo, se kterou oficiálně startuje novou éru. Nejen o tom jsme si povídali s Václavem Lebedou a jeho kapelou.

Voxel interview: Když k tomu přistupujete zodpovědně, začne kolem kapely proudit správná energie Voxel interview: Když k tomu přistupujete zodpovědně, začne kolem kapely proudit správná energie

Při vystoupení na Óčku jste zpívali nazí, schovaní jen za nástroje. Jak k tomu došlo?
Cágo: Inicioval to moderátor Filip Vlček z John Wolfhooker, se kterým jsme dlouholetí parťáci z jiných punkových kapel. Při pauze mi říkal, jestli bude mít Vašek s tou kapelou konečně "kule", protože s kytarou to bylo takový něžný. A já si hned řekl, že by to chtělo se pořádně odvázat. Vsadili jsme se, že půjdeme donaha. Filip tvrdil, že jestli to dáme my, půjde taky. Najednou jsme tam stáli tak, jak jsme se narodili, a Filip otevřel pusu, že to asi nedává. Ale my jo.

LIVE: Voxel s cimbálovou muzikou za zády v Praze diváky roztančil vlastními písněmi i lidovkami

 

Bylo to velké přemlouvání? Šel bys do toho, kdybys neměl kapelu v zádech?
Voxel: Mně by to asi nenapadlo, musím mít kolem sebe tyhle moje "kretény" - jak si s oblibou a láskou říkáme.


SAMOTNÉHO MĚ TO UŽ NEBAVILO

Jak jsi přišel na nové parťáky?
Voxel: Cágo byl, je a doufám, že bude můj tatér. Hrál s Kubou Děkanem a Pekařem, takže jsme se často potkávali. Říkal jsem mu, že mě to samotného už nebaví, že chci kapelu. Jeho to v těch dosavadních taky štvalo, říkal, že by chtěl hrát jinde. S bubeníkem Dominikem jsme se k sobě dostali přes casting. Dal jsem na internet informaci, že hledám bubeníka. Ozvalo se jich asi 150 a mezi nimi právě Dominik. Výběr byl šílený a zdlouhavý, skoro jsem litoval, že jsem udělal casting. Reakce se větvily a já z toho byl úplně hotový. Vybral jsem deset nejlepších. S každým jsem si zahrál tak na půl hoďky a s Domčou to zafungovalo během první půlminuty. Tehdy jsem hrál i s Peterem Juhásem. Pak proběhla personální změna, kdy za něj zaskakoval Jamie, a to tak, že ho "přeskočil".

TOP 7 videoklipů týdne: Voxel se spojil s Čechomorem, Pavel Callta natáčel v zahraničí

K zaskakování došlo během soutěže Hlas Československa, kde se Peter dostal až do finálové čtyřky?
Voxel: Přesně tak. Peter to časově nedával, proto jsme měli záskok. A Kuba to zvládal. Zjistili jsme, že Péťa je živel, který nejde udržet na uzdě. 

Otázka pro kapelu: Jaký je Voxel šéf?
Dominik: Je to spíš kámoš než šéf.
Cágo: Každý konflikt umíme řešit vzájemnou úctou, protože si vážíme lidsky jeden druhého. Šéfování je potřeba a je důležitý, když vychází z jednoho člověka. Všichni jsme kohouti a máme zkušenosti, ale rozcházelo by se, kdyby si každý diktoval, co chce. Z Vaška to vychází i to u něj končí a my do toho přivádíme, co je potřeba. 

Cítíš teď větší zodpovědnost, než když jsi byl sám za sebe?
Voxel: Když jsem dřív něco spletl, alespoň jsem se to pak naučil. Teď nám jde o to, že chceme být dobří. Navzájem se posouváme tím, že si na férovku řekneme výtky a přiznáme si chyby. Bál jsem se, aby se neprala ega. Kluci k tomu ale přistupují minimálně stejně tak zodpovědně jako já. Vidí, že když se k tomu přistupuje zodpovědně, pak vše roste, sílí a začne kolem kapely proudit správná energie. Lidi to z tebe cítí.

ZMĚNA NÁZVU VYVOLÁ POZORNOST

Ke svému pseudonymu Voxel máš nyní dovětek "& Spol.". Přemýšlel jsi i nad jinými variantami? Třeba Pekař věnoval toto jméno celé kapele. 
Voxel: Původně jsem to chtěl jako Pekař, tedy aby Voxel byla kapela. Rozsekl to až grafik. Posílal mi různé grafické návrhy s tím, že samotně napsaný Voxel nevypadá dobře. Vždycky se mi líbily víceslovné názvy. Změna názvu vyvolá pozornost. Když bude napsané na plakátu Voxel & Spol., doufáme, že si lidi řeknou, co to je za změnu, a dojdou se na nás podívat. Zároveň chci, aby z názvu bylo vidět, že to jsem já, ale že se něco změnilo a prezentujeme se jako kapela.

Třetí desku jsi chtěl napsat sám. Povedlo se?
Voxel: Kromě songu Ať se plní sál, který je starší a dělali jsme ho ještě s Pokáčem, se to povedlo. U dvou textů mi ve slokách pomohl Michal Horák. Kamarádíme spolu a je stejný "typ" talentu jako Pokáč. Potřeboval jsem pohled zvenčí od někoho, kdo do toho není zainteresován. A Michal přesně tohle splňoval. S kapelou a producentem Martinem Ledvinou jsme pak songy vyšperkovali. Například v písni Na co se ptáš?, kde máme dva rytmy. Na refrén se písnička téměř trojnásobně zpomalí a na sloky se zrychlí. Říkal jsem si, že to rozbije skladbu písně, ale opak byl pravdou, je to příjemná změna a lidi to snad překvapí. 

Před dvěma lety jsi hlásil, že máš složených čtrnáct písní a že desku vydáš v roce 2018. Co se stalo, že to nevyšlo?
Voxel: Na všechny nové songy, co jsem do té doby vytvořil, jsem se vykašlal a nikdy je na desku neumístil. Měl jsem na desku i budget, ale peníze jsem utratil za nahrávání singlů a natáčení klipů, proto nezbyly na album. Byli jsme skoro až nuceni vybrat peníze přes Startovač. Překvapilo nás, že peníze jsme vybrali už za dva týdny. A ještě víc, než jsme potřebovali. Využili jsme je na nová koncertní světla, na lyric videa nebo na nový videoklip k prvnímu kapelnímu singlu.

Deska má název Nanovo. Má to symbolizovat novou éru? 
Voxel: Ano, nejzásadnější je, že teď jsme kapela. Dříve dělal texty Pokáč, teď jsem s pár výjimkami autorem hudby i textů. A změnil jsem i nástrojové složení,  z kytary jsem přešel na mandolínu. 

Dříve se ti do psaní textů moc nechtělo. V rádiu jsi měl pořad, kam ti lidé posílali náměty, tři slova a žánr. Ty jsi z toho měl složit písničku. Jak ti tato zkušenost pomohla v nabytí textařského sebevědomí?
Voxel: Pořad vznikl proto, abych se naučil pracovat s textem lépe a s určitou lehkostí. Hodně mě v tom namotivoval Pokáč či Ed Sheeran, to od nich znám pravidlo, že "když něčemu věnuješ 10 000 hodin, tak v tom budeš dobrej". Nevím, jestli jsem v tom dobrej, ale cítím se v tom minimálně alespoň o trochu lepší. V rámci pořadu jsem napsal asi 100 písniček. Potom následovaly dva měsíce, kdy jsem nenapsal ani čárku. Vydal jsem ze sebe, co jsem mohl. Jeden z těchto "songů na mírů" se objevil i na nové desce - písnička Josefe vznikla právě takto a přišla mi specifická.

Jak Michal Horák, tak i ty máte často v písních popěvky typu na na na či naj naj naj. Ulehčuješ si tím práci?
Voxel: Bylo to tak, že jsme písničku Nanana složili a zpívali tam právě nanana. Klasika, když ještě nemáš text. Pak se udělaly sloky. A když jsme se snažili napsat refrén a napasovat do toho text, tak jsme si uvědomili, že už by byl navíc. Protože vše, co jsem chtěl říct, bylo řečeno už ve slokách. 

TOP 6 videoklipů týdne: Marek Ztracený má příběh o lásce a svobodě, Voxel milion výmluv. Giudi sní o budoucnosti

Aktuální singl se jmenuje Milion výmluv. Jedná se o omluvu tvojí ženě Marušce. Za co se jí omlouváš?
Voxel: Bylo období, kdy jsem byl pořád v tahu a nechoval se k ní nejlíp. Hrozilo, že ode mě půjde. A tak jsem měl potřebu se omluvit a přehodnotit svoje chování. 

Závěrečná písnička Pro eM. je opět určená pro tvoji ženu. Je beze slov a hraná pouze na klavír. Kdo za ním seděl?
Voxel: Já. Původně jsem klavírista, jsem odkojen klasikou - Chopinem, Berkovičem, Mozartem. Chtěl jsem dělat klasickou hudbu a jít na konzervatoř, skládat. Pak ale přišel punk-rock a vykašlal jsem se na to. Ale nelituju, protože bych teď nedělal, co dělám. 

Deska obsahuje písničku Kámen a Kříž s Čechomorem. Jak došlo ke spolupráci? A chystá se něco dalšího?
Voxel: Když jsem hrál na Vysočina festu, na koncert se přišel podívat Karel Holas. Na další koncert do Olomouce za mnou přijel jejich manažer a nabídl mi spolupráci, udělali jsme pár koncertů, nahráli song a k němu videoklip. Příští rok na to navážeme hraním po amfiteátrech a jiných venkovních prostorech. A třeba uděláme další písničku, moc rád bych jim jednu svou novou nabídl na společné zpracování.

 

Už 13. listopadu budete mít křest v pražském Paláci Akropolis. Co plánujete?
Voxel: Chci se obklopit lidmi, které mám rád. Křtící host bude Kuba Ryba. Moje Maruška bude hrát na klavír tři písničky, jednu Michal Horák. Zahrajeme i s Pokáčem.

Musel jsi svojí ženu hodně přesvědčovat, aby s vámi vystoupila? A co tě k tomuto kroku přimělo?
Voxel: Jak jsem nahrával nové písničky, zkoušela si do toho klavír a já jí to nenápadně navrhl. Prvně se trošku styděla, ale pak se toho chopila a trénovala, když jsem byl pryč. Bude to fajn zpestření a pro mě krásný moment. Můžu propojit dvě věci, které miluju - rodinu a hudbu. 

Text: Hana Bukáčková, foto: archiv kapela

Témata: Voxel, Voxel & Spol., Pokáč, Michal Horák, Nanovo, Čechomor

zavřít