Radim Pařízek - Rockový bubeník stál u největších úspěchů tuzemské metalové legendy Citron

Vydáno 06.03.2021 | autor: Roman Jireš

Byl lídrem metalové kapely Citron a podnikatelem v oblasti médií. Bubeník Radim Pařízek měl před sebou mnoho plánů. Loni zachránil televizi Šlágr a chystal se dokonce její část koupit. Citron ještě 1. března na svých stránkách oznamovali, že přesouvají turné Supi se slétají 2021, které se mělo konat během jarních měsíců. V úterý 2. března však Radim Pařízek podlehl ve věku sedmašedesáti let komplikacím spojeným s nedávnou operací.

Radim Pařízek - Rockový bubeník stál u největších úspěchů tuzemské metalové legendy Citron Radim Pařízek - Rockový bubeník stál u největších úspěchů tuzemské metalové legendy Citron

"Radim Pařízek byl mužem s mimořádně širokým profesním i osobním záběrem zájmů. Jako hudebník a lídr rockové legendy Citron dobyl nejvyšší mety," prohlásil jeho podnikatelský kolega Roman Jeřábek z mediální skupiny Pohoda, který muzikantovu smrt oznámil médiím. Zdůraznil, že Citron pod Pařízkovou taktovkou absolvoval turné po Evropě i Spojených státech amerických, prodal více než milion desek a v roce 1988 získal Zlatého slavíka.

Víkend v éteru s Pařízkem

"Radim Pařízek odešel tento týden bubnovat do rockového nebe. A protože víme, jak si uměl života užívat, tak celý tento víkend 6. a 7. března věnujeme jeho srdcové záležitosti – kapele Citron! Všechny největší hity, příběhy ze zákulisí, představení vydaných alb, příběhy z turné a koncertů – toto vše můžeš společně s námi zažít o tomto víkendu," reagovalo Radio Čas Rock, jedna z nejposlouchanějších stanic na Moravě a ve Slezsku, kterou Pařízek založil roku 1998.

Zemřel šéf kapely Citron Radim Pařízek, podlehl komplikacím spojeným s operací

"S těžkým srdcem a slzami v očích jsme dnes přijali zprávu, že Radim Pařízek zemřel. Upřímnou soustrast rodině a všem jeho blízkým. Radime, za celý Citron ti děkujeme! Navždy budeš s námi," napsali zaskočení členové kapely.
Truchlí také fanoušci. "Odešel guru a hnací motor moravského heavy metalu, člověk s širokým slovanským srdcem. Jeho kultovní projekt Radegast v sobě skrýval živel, který dokázal v člověku zazvonit na horách, uvědomit sílu nejpevnějších kořenů ... a probudit lásku. ...Zapaluju svíčku díků za Radimovu nesmrtelnou tvorbu. Budiž mu moravská metalová zem s ocelovým srdcem Ostravy lehká!" napsal Jura Zvoníček. "Odešlo mé mládí," konstatoval stručně Oldřich Světlík.

Ocelová chuť Citronu

Pařízek hrál s Citronem od roku 1979, o dva roky později nahradil na postu kapelníka baskytaristu Petra Michalíka. Pod jeho vedením pak původně bigbítová kapela postupně přitvrzovala k metalovém zvuku. Debutovou desku Obratník Raka nahrála v ostravském Rozhlase v roce 1981, ale vyšla pouze v anglické verzi. Zakázaná byla především kvůli textům Pavla Vrby. Po několika personálních změnách Pařízek jako zpěváka přibral Stanislava Hranického a kytaristu Jindřicha Kvitu. O rok později do Citronu přetáhl kytaristu Jaroslava Bartoně a baskytaristu Václava Vlasáka, kteří přišli ze skupiny PROTO Pavla Nováka.

Přelomovým albem byla pro kapelu nahrávka Plni energie z roku 1986, která se okamžitě stala zlatou a záhy se prodalo přes půl miliónů nosičů. O rok později Citron zabodoval v anketě Zlatý slavík a rozjel se na turné po tehdejším západním Německu. V únoru roku 1987 si zpěvák Hranický po koncertě v Bratislavě vážně zlomil nohu. Citron proto angažoval zpěváka Ladislava Křížka z pražské skupiny Vitacit. S ním pak nahrál album Radegast, které skupinu katapultovalo na špici hitparád.

Radegast je mnohými hudebními odborníky považován za nejlepší heavymetalovou desku vydanou v bývalém Československu. Úspěch korunovalo vítězství v anketě Zlatý Slavík. Počátkem roku 1989 řady kapely opustil Ladislav Křížek a vzápětí po něm i Jaroslav Bartoň, kteří založili vlastní skupinu Kreyson. Desky Vypusťte psy!, která vyšla v květnu 1990, a Sexbomby o dva roky později natočila s Pařízkem jiná sestava, než tvořil v posledních letech letech Citron.

Rebelové v Plzni - Slovenská Tublatanka a český Citron připomněli své největší hity

V polovině 90. let přichází velký comeback Citronu, který se na pódia vrací s repertoárem a sestavou z nejúspěšnějších let. V roce 2010 v pražském Hard Rock Café Citron pokřtil nové album Bigbítový panbů, ale po smrti zpěváka Stanislava Hranického o tři roky později došlo v kapele k rozkolu. Důvodem byly spory mezi Pařízkem a ostatními členy skupiny, kteří dnes vystupují pod názvem Limetal. Obě znesvářené strany se navzájem obviňovaly z neochoty pracovat na nových skladbách.

Pařízek v otevřeném dopise fanouškům napsal, že situace v kapele se stala již neúnosnou a muzikanti dospěli k patovému stavu, kdy už nebyli schopni vůbec nic tvořit a na ničem se domluvit. Radim sestavil nový Citron, kam se na místo zpěváka vrátil Láďa Křížek. Kapelu doplnili Djordje Erič (kytara), Pavel Hanus (kytara), Jiří Rain (baskytara) a jako host Pařízkova bývalá manželka, zpěvačka Tanja. S novou sestavou vydal Pařízek nahrávků Rebélie rebelů a opět zamířil na koncertní podia.

Zdatný podnikatel

Radim Pařízek se narodil 1. listopadu 1953 v Českém Těšíně. Byl znám jako ostravský patriot. "Ostrava je skvělým místem, kde se narodili nebo působili a působí skvělí zpěváci, hudebníci, výtvarníci, herci a literátí. Je to možná na první pohled pro někoho drsné město, kde se třeba ne všem žije lehce, ale úžasně inspirativní prostředí. Vždyť jen kolik Ostrava nabízí během celého roku festivalů, divadel, koncertů a dalších skvělých uměleckých nabídek. Co si více přát?" uvedl v jednom ze svých rozhovorů pro Deník.

Absolvent Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně si vedle hudby zdatně vedl jako podnikatel. V roce 1998 založil Rádio Čas, z nějž se postupně stala nejposlouchanější moravská stanice. V roce 2011 přidal Rádiu Čas jeho druhý program, Rádio Čas Rock. Dohromady se společností GES vytvořil a realizoval projekt sítě Rádií hey (Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Slovensko), kterou také jako generální ředitel v letech 2003 až 2006 řídil. Od roku 2010 pracoval na projektu Rádia Dálnice. Společně s Vladimírem Železným rozjel televizi Pohoda a čtvrtou digitální síť. Provozoval také nahrávací studia Citron.

Pařízek vlastnil také televize Relax a Rebel. Loni zachránil televizi Šlágr poté, co na podzim pomohl svému kolegovi a majiteli televize Karlu Peterkovi. Když České Radiokomunikace televizi kvůli velkým dluhům vypnuly z pozemního vysílání, Pařízek během několika málo hodin umožnil Šlágr vysílat přes svůj Multiplex 24. Úspěchy slavil krom dalšího i na poli závodního jachtingu, kde získal řadu úspěchů i na mezinárodní scéně. "Radim se k životu vždy stavěl čelem a nikdy se nezastavil před žádnou překážkou. Žádná meta pro něj nebyla nedosažitelná," konstatoval jeho kolega Roman Jeřábek.

Text: Roman Jireš, foto: archiv iREPORT, FB Citron, Jarda Noska, Petr Tibi
Témata: Radim Pařízek, Citron, Limetal, Tanja, Vitacit, Kreyson

zavřít