Hádají se Citron, Support Lesbiens i další: Nejznámější rozkoly českých kapel posledních deseti let

Vydáno 13.05.2016 | autor: redakce

Máj je sice vnímán hlavně jako měsíc lásky, ale ne ve všech kapelách panuje mírumilovná atmosféra. V posledních letech se zdá, že se s konflikty, které končí rozdělením sestavy a někdy až u soudu, v Česku roztrhl pytel. Připomeňte si pět nejznámějších případů. 

Hádají se Citron, Support Lesbiens i další: Nejznámější rozkoly českých kapel posledních deseti let Takhle vypadali Support Lesbiens ještě před rozdělením

Support Lesbiens

Začátek činnosti skupiny se datuje k roku 1992, kdy se parta kolem Kryštofa Michala dala dohromady. Zásadní zlom jim přineslo vydání desek Regeneration? a Tune Da Radio, díky kterým se těšili vzrůstající oblibě. V roce 2012 však kvůli vnitřním sporům ze sestavy odchází zpěvák Kryštof Michal, který si s sebou bere i ostatní členy Reného Rypara, Jana Dalibu a Zbyňka Raušera a společně zakládají Portless.

RECENZE: Král je mrtev! Noví Support Lesbiens zpívají anglicky i česky, a hlavně svěže

Z původní formace zůstal jen Hynek Toman, který si k sobě přibral zpěváka Czendu Urbánka (ex Post-It), Jana Andra, Filipa Fendrycha a Radka Tomáška (ex Clou) a vystupují i nadále pod původním názvem. Od tohoto okamžiku začaly soudní tahanice o název (ochrannou známku), který Toman v roce 2010 z důvodu obav o zneužití třetí stranou převedl na sebe. Loni dal civilní soud zapravdu Tomanovi, který je tak nadále vlastníkem značky Support Lesbiens. 



Citron

Podobný spor jako u Support Lesbiens řeší i skupina Citron. Tato česká legenda hardcoru a heavy metalu vznikla v roce 1976 původně jako bluesrocková skuina pod vedením Petra Michalíka. Po roce 1981 převzal otěže Radim Pařízek. Kapela, se kterou v tu dobu zpíval Stanislav Hranický, přitvrdila a začala hrát hudbu na pomezí hardrocku a heavy metalu. V roce 1987 se role zpěváka na dva roky chopil Ladislav Křížek, společně vydali nejúspěšnější album Radegast. Během doby existence bylo složení Citronu mnohokrát přeobsazeno.

vložte odkaz, text nemažte

Vloni na podzim došlo k zásadnímu rozkolu. Radim Pařízek si prý nechal zaregistrovat ochrannou známku bez vědomí ostatních členů. Pařížek ale tvrdí, že kolegové s ním nechtěli spolupracovat, a dokonce sami navrhovali, že z kapely odejdou. Vyhození členové (Jaroslav Bartoň, Václav Vlasák, Fany Michalík, Jiří Šperl) s Lukášem Pavlíkem nyní vystupují společně pod názvem Limetal. Pařízek sestavil nový Citron a povolal si k sobě zpět Křížka. Obě formace vystupují i s původním repertoárem, Limetal ovšem musel přepisovat některé texty, protože si Pařízek nepřál, aby zpívali jeho slova. 



Zakázaný ovoce

Jednou z těch čerstvějších kauz v hudební branži je situace kolem zÝo. Pro skupinu byl velmi zásadní odchod Štěpána "Mejdla" Soukupa a příchod Václava "Lásky" Vaňury. Podle manažera se od příchodu Lásky odklonila od původního punk-rockového stylu, více zpopověla, za což sklidila i kritiku od svých věrných fanoušků. V kapele byli kvůli tomu rozepře. Jedním z důvodu nesváru byl i fakt, že se chtěl Mejdlo vrátit do sestavy, jenže Láska se odmítl vzdát svého postu.

ukradenÝovoce interview: Těšíme se, až budeme zase vystupovat pod původním názvem, nevzdáme se ho!

Další ze členů Yaris si nechal na sebe potají zaregistrovat značku. Láska s Pištou ho proto viní z krádeže značky a ukradení majetku kapely. Skupina se rozdělila na dva tábory. Jako ZakázanÝovoce nyní vystupuje Yaris, Mejdlo, Mimi, Tra Vis a pod názvem UkradenÝovoce se skrývají Pišto, Láska, Franc a Tommy. Spor není zdaleka u konce a bude mít dohru u soudu.



Ready Kirken

Vznikli v roce 1996, kdy dal Michal Hrůza dohromady skupinu, která na hudební scénu pronikla především vydáním klipu Zejtra mám v roce 2001. O tři roky později napsal Michal Hrůza hit Voda živá pro Anetu Langerovou a to mu ještě víc otevřelo cestu do hudebního byznysu. Rázem psal písničky pro řadu umělců. Ostatní členové údajně neunesli jeho slávu, a tak ho během probíhajícího turné vyhodili ze skupiny, Hrůza o tom neměl ani tušení.

vložte odkaz, text nemažte

Skupina ale tvrdila, že se jednalo o dlouhodobé neshody a že mu "sláva" vlezla do hlavy. Proběhla tahanice o písničky, na kterých se autorsky podílel Hrůza, a obě rozdělené strany s nimi vystupovaly. Hrůza si k sobě našel skupinu muzikantů, kteří mu byli oporou a složil s nimi další hity. Ready Kirken se stále pohybují na hudební scéně, z původní sestavy už zbyl jen zakládající Zdeněk Ceral. Rádiový hit už však bez Hrůzy dohromady nedali. 



Charlie Straight

Třinecká skupina začala hrát v roce 2006, kdy se potkala v místní hudebce. Světově znějící hudba a brilantní angličtina zpěváka Alberta Černého jim slibovala dobré vyhlídky nejen na českém hudebním rybníčku. V roce 2009 prorazili albem She's a Good Swimmer, ze kterého vzešly úspěšné singly Platonic Johny, Your House a Upside Down. Měli našlápnuto ke skvělé kariéže, jenže tu náhle ukončili v roce 2013.

LIVE: Lake Malawi v Praze dokázali, že jejich hudba je nadčasová a světová

Zdůvodnili to tím, že každý ze skupiny se posunul jinam a vize společného hraní už se neshodují. Navíc atmosféra uvnitř kapely nebyla ideální. Kluci se rozdělili na dvojice, a to na Alberta Černého s Pavlem Pilchem a Michala Šupáka s Johnnym Cieciala. První zmiňovaná dvojice založila projekt Lake Malawi, vzala si k sobě ještě Jeronýma Šubrta a Patricka Karpentskiho, Pilcha nahradil tento rok Tonda Hrabal. Zbylí členové původní sestavy se realizují ve svých vlastních projektech.

text: Hana Bukáčková

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: LP a CD David Gilmour SOUTĚŽ: Michael Kocáb 2x35 SOUTĚŽ: Gregory Porter v Praze
zavřít