Vydáno 13.05.2016 | autor: redakce
Máj je sice vnímán hlavně jako měsíc lásky, ale ne ve všech kapelách panuje mírumilovná atmosféra. V posledních letech se zdá, že se s konflikty, které končí rozdělením sestavy a někdy až u soudu, v Česku roztrhl pytel. Připomeňte si pět nejznámějších případů.
Support Lesbiens
Začátek činnosti skupiny se datuje k roku 1992, kdy se parta kolem Kryštofa Michala dala dohromady. Zásadní zlom jim přineslo vydání desek Regeneration? a Tune Da Radio, díky kterým se těšili vzrůstající oblibě. V roce 2012 však kvůli vnitřním sporům ze sestavy odchází zpěvák Kryštof Michal, který si s sebou bere i ostatní členy Reného Rypara, Jana Dalibu a Zbyňka Raušera a společně zakládají Portless.
RECENZE: Král je mrtev! Noví Support Lesbiens zpívají anglicky i česky, a hlavně svěže
Z původní formace zůstal jen Hynek Toman, který si k sobě přibral zpěváka Czendu Urbánka (ex Post-It), Jana Andra, Filipa Fendrycha a Radka Tomáška (ex Clou) a vystupují i nadále pod původním názvem. Od tohoto okamžiku začaly soudní tahanice o název (ochrannou známku), který Toman v roce 2010 z důvodu obav o zneužití třetí stranou převedl na sebe. Loni dal civilní soud zapravdu Tomanovi, který je tak nadále vlastníkem značky Support Lesbiens.
Citron
Podobný spor jako u Support Lesbiens řeší i skupina Citron. Tato česká legenda hardcoru a heavy metalu vznikla v roce 1976 původně jako bluesrocková skuina pod vedením Petra Michalíka. Po roce 1981 převzal otěže Radim Pařízek. Kapela, se kterou v tu dobu zpíval Stanislav Hranický, přitvrdila a začala hrát hudbu na pomezí hardrocku a heavy metalu. V roce 1987 se role zpěváka na dva roky chopil Ladislav Křížek, společně vydali nejúspěšnější album Radegast. Během doby existence bylo složení Citronu mnohokrát přeobsazeno.
Vloni na podzim došlo k zásadnímu rozkolu. Radim Pařízek si prý nechal zaregistrovat ochrannou známku bez vědomí ostatních členů. Pařížek ale tvrdí, že kolegové s ním nechtěli spolupracovat, a dokonce sami navrhovali, že z kapely odejdou. Vyhození členové (Jaroslav Bartoň, Václav Vlasák, Fany Michalík, Jiří Šperl) s Lukášem Pavlíkem nyní vystupují společně pod názvem Limetal. Pařízek sestavil nový Citron a povolal si k sobě zpět Křížka. Obě formace vystupují i s původním repertoárem, Limetal ovšem musel přepisovat některé texty, protože si Pařízek nepřál, aby zpívali jeho slova.
Zakázaný ovoce
Jednou z těch čerstvějších kauz v hudební branži je situace kolem zÝo. Pro skupinu byl velmi zásadní odchod Štěpána "Mejdla" Soukupa a příchod Václava "Lásky" Vaňury. Podle manažera se od příchodu Lásky odklonila od původního punk-rockového stylu, více zpopověla, za což sklidila i kritiku od svých věrných fanoušků. V kapele byli kvůli tomu rozepře. Jedním z důvodu nesváru byl i fakt, že se chtěl Mejdlo vrátit do sestavy, jenže Láska se odmítl vzdát svého postu.
ukradenÝovoce interview: Těšíme se, až budeme zase vystupovat pod původním názvem, nevzdáme se ho!
Další ze členů Yaris si nechal na sebe potají zaregistrovat značku. Láska s Pištou ho proto viní z krádeže značky a ukradení majetku kapely. Skupina se rozdělila na dva tábory. Jako ZakázanÝovoce nyní vystupuje Yaris, Mejdlo, Mimi, Tra Vis a pod názvem UkradenÝovoce se skrývají Pišto, Láska, Franc a Tommy. Spor není zdaleka u konce a bude mít dohru u soudu.
Ready Kirken
Vznikli v roce 1996, kdy dal Michal Hrůza dohromady skupinu, která na hudební scénu pronikla především vydáním klipu Zejtra mám v roce 2001. O tři roky později napsal Michal Hrůza hit Voda živá pro Anetu Langerovou a to mu ještě víc otevřelo cestu do hudebního byznysu. Rázem psal písničky pro řadu umělců. Ostatní členové údajně neunesli jeho slávu, a tak ho během probíhajícího turné vyhodili ze skupiny, Hrůza o tom neměl ani tušení.
Skupina ale tvrdila, že se jednalo o dlouhodobé neshody a že mu "sláva" vlezla do hlavy. Proběhla tahanice o písničky, na kterých se autorsky podílel Hrůza, a obě rozdělené strany s nimi vystupovaly. Hrůza si k sobě našel skupinu muzikantů, kteří mu byli oporou a složil s nimi další hity. Ready Kirken se stále pohybují na hudební scéně, z původní sestavy už zbyl jen zakládající Zdeněk Ceral. Rádiový hit už však bez Hrůzy dohromady nedali.
Charlie Straight
Třinecká skupina začala hrát v roce 2006, kdy se potkala v místní hudebce. Světově znějící hudba a brilantní angličtina zpěváka Alberta Černého jim slibovala dobré vyhlídky nejen na českém hudebním rybníčku. V roce 2009 prorazili albem She's a Good Swimmer, ze kterého vzešly úspěšné singly Platonic Johny, Your House a Upside Down. Měli našlápnuto ke skvělé kariéže, jenže tu náhle ukončili v roce 2013.
LIVE: Lake Malawi v Praze dokázali, že jejich hudba je nadčasová a světová
Zdůvodnili to tím, že každý ze skupiny se posunul jinam a vize společného hraní už se neshodují. Navíc atmosféra uvnitř kapely nebyla ideální. Kluci se rozdělili na dvojice, a to na Alberta Černého s Pavlem Pilchem a Michala Šupáka s Johnnym Cieciala. První zmiňovaná dvojice založila projekt Lake Malawi, vzala si k sobě ještě Jeronýma Šubrta a Patricka Karpentskiho, Pilcha nahradil tento rok Tonda Hrabal. Zbylí členové původní sestavy se realizují ve svých vlastních projektech.
text: Hana Bukáčková