ANKETA: Hluk, policie i nižší tržby. Pražské kluby reagují na protikuřácký zákon

Vydáno 08.09.2017 | autor: Hana Bukáčková

Od 31. května vstoupil v platnost protikuřácký zákon, který zakazuje kouřit v restauracích, hospodách či klubech. Zeptali jsme se zástupců několika hudebních klubů, jaký dopad pro ně tato novinka zatím měla, jestli se bojí odlivu návštěvníků či nižších tržeb a jaké změny v souvislosti s tímto zákazem plánují. 

ANKETA: Hluk, policie i nižší tržby. Pražské kluby reagují na protikuřácký zákon ANKETA: Hluk, policie i nižší tržby. Pražské kluby reagují na protikuřácký zákon

1) Na konci května vstoupil v platnost zákaz kouření, co pro vás toto omezení znamená?
2) Co vše jste museli kvůli tomuto nařízení změnit/upravit?
3) Projevilo se to nějak na výsledcích klubu?
4) Myslíte si, že se to projeví v návštěvnosti při zimní sezóně?

CARGO GALLERY

1) My jsme již i před tímto zákazem měli nějaké nekuřácké akce - přistupovali jsme k tomu vždy podle druhu akce, protože u nás se střídá rock s divadlem, výstava s hip hopem atd. Díky tomu, že máme velkou otevřenou horní palubu (kde jsme museli vyznačit, že je na ní kouření povoleno), tak kuřáci pobývali převážně na ni. 

2) Sklidili jsme popelníky a rozmístili cedulky se zákazem. Překvapilo nás, že přestože je kouření ve vnitřních prostorách nově zakázáno zákonem, tak o tomto faktu musíme zákazníky informovat předepsaným způsobem co do velikosti, barvy apod. Asi by o tom jinak nevěděli. 

iREPORT oslavil na Cargo Gallery 26. narozeniny, přáli Tomáš Hanák i Iva Pazderková, hráli Mydy Rabycad

3) Návštěvníci se třeba po koncertech méně zdrží, když není hezké počasí, aby využili k posezení již zmíněnou horní palubu. Spíše se to ale projevuje na vztazích s případnými sousedy, rezidenty v lokalitě, kde naše loď kotví. Lidé, kteří jdou kouřit ven, i když nezpívají hlasitě lidové písně, jsou prostě v noci slyšet i při běžném hovoru. Párkrát k nám kvůli tomu přijela městská policie. Poradili nám, že když jsou lidé slyšet z horní paluby, je to náš problém, když budou slyšet před lodí, tudíž i blíž k rezidentům, už to náš problém není. Takže jsme občas zavírali horní palubu a lidé chodili před loď. Zvláštní. 4) Tím, že Cargo Gallery není klasický bar, nebo kavárna, ale místo, kam lidé chodí na konkrétní kulturní akce, tak asi moc ne. Kuřáci asi už nebudou mít důvod po akci posedět, protože je nebude bavit chodit na mráz. Ale třeba nás zválcujou nekuřáci v množství větším než malém. Zatím se to ale neděje. 

ROCK CAFÉ

Jelikož v létě nemáme živé koncerty a nechodí k nám takový objem lidí jako v sezoně, čili jsme zažili zatím jen jeden měsíc téhle novinky, nedokážeme ještě přesně říct, ale myslím, že se stačí rozhlédnout kolem a je jasné, že pro všechny je to určitá zátěž. Na Praze 1 navíc nikde nesmíte na ulici požívat alkohol, takže na jednu stranu lidi vyháníme ven na cigaretu, na druhou jim zakazujeme vynést si z klubu drink, to znamená, že my konkrétně jsme museli posílit i pořadatelskou službu, protože když chtějí najednou ven dvě stovky lidí, nejde to jen tak jednoduše uhlídat.

Tereza Fišerová (Rock Café) interview: Rýsuje se jedna velká novinka, pokud to klapne, bude to výjimečná věc!

Samozřejmě odliv lidí cítíme, určitě jako všichni, v létě jsou naší největší konkurencí venkovní akce a zahrádky, letos o to více. I tak věříme, že v podzimní a zimní sezoně bude lépe, už proto, že lidem bude větší zima a třeba s tou cigaretou vydrží o chvilku déle. 

RADOST FX

1) Zákaz kouření nás jako drtivou většinu podniků nepotěšil, máme za to, že by měla být ponechána svobodná volba majitele, zda bude provozovat podnik kuřácký či nekuřácký. Omezení pro nás znamená ztrátu zákazníků a s tím související pokles tržeb. Vzhledem k tomu, že jsme kromě restaurace zároveň i noční klub, potýkáme se nyní s nevolí a věčnými stížnostmi nájemníků bytů, které zákazníci kouřící a hlučící před domem, zejména ve večerních a nočních hodinách, samozřejmě ruší.

Olga Špičáková (Radost FX) interview: Chceme, aby každý host odcházel s úsměvem na tváři

2) Úpravy spočívaly v umístění venkovních popelníků a značek se zákazem kouření, jinak nic zásadního.3) Jak už jsme zmiňovali výše, projevilo se to poklesem tržeb, a to cca o 30%.

4)
Zimní sezona v tomto ohledu bude pro nás samotné překvapením, nicméně si myslíme, že množství hostů opět klesne, neb ne všichni kuřáci jsou ochotni kvůli cigaretě odbíhat do mrazivých teplot.

CHAPEAU ROUGE

1) Omezení znamená, že místo, aby si naši hosté zapálili v klubu, chodí kouřit na ulici. To vyústilo ve větší konflikty s okolními hotely a policií, které se týkají hluku našich hostů před podnikem.

Narozeniny Chapeau Rouge zahájil pochod na Staromák, pak hrál Vladimir 518 i Jiří Schmitzer

2) Kromě drobných úprav, jako je třeba vylepení cedulí se zákazem kouření uvnitř podniku, se u nás nic nezměnilo. Bohužel v našem případě není možné zřídit venkovní zahrádku, takže v současné podobě zákona nemůžeme pro kuřáky udělat prakticky nic.3) Zatím platíme navíc jednoho zaměstnance z ochranky, který se snaží uklidnit lidi na ulici. Celoroční zaměstnání takového pracovníka by nás stalo asi 600 000 korun. Ochranka ale podle zákona nemá na ulici vůbec žádné pravomoci, takže tento krok zatím vyhodnocujeme.

4) Zimní sezónu nejsme schopni předjímat, ale zatím se zdá, že návštěvníci i při stejném počtu lidí utratí na baru asi o 15 % méně.

ROXY

1) V ROXY máme dlouhodobě pravidlo, které bohužel nedovoluje návštěvníkům opakovaně opouštět a vstupovat do klubu. Tato domluva vznikla s Magistrátem hlavního města Prahy kvůli omezení rušení nočního klidu, a tak jsme museli přemýšlet nad řešením situace, které by vyšlo co nejvíce vstíc hostům, neporušovalo tuto domluvu a nikterak ani neomezovalo chod klubu. Ven na cigaretu hosté tedy stále nemohou, ale zpřístupnili jsme prostor, který jsme pojmenovali sklep. Ten není součástí klubu, ale je z něj přístupný.

Narozeniny Roxy a NoD BE25 znají svůj program. Návštěvníky čekají koncerty, divadlo i výstavy

2) Největší úprava byla rekonstrukce prostor, ve kterých se nyní nachází sklep a propojovací chodby. Po celém klubu jsme museli samozřejmě rozmístit cedule se zákazem kouření a navigací do sklepa. K tomu jsme i před samotným spuštěním vytvořili video, které informovalo o změnách a hlavně mělo opravdu úspěch. Proto se informace k fanouškům dostala  jednoduše, vtipně a byla přijata bez problémů.3) Myslím, že pravidlo výsledky klubu negativně neovlivnilo. Do ROXY chodí lidé hlavně kvůli dramaturgii a zábavě, nikoli kvůli posezení s cigaretou. V létě je navíc většina návštěvníků ze zahraničí, kde zákaz kouření většinou platí také.

4)
Předpokládáme, že ani následující sezónu se to nikterak neprojeví. Připravujeme pro ROXY opravdu nabitý program a na prodeji lístků to vidět rozhodně není.

Text: Hana Bukáčková, foto: archiv klubů

Témata: protikuřácký zákon, zákaz kouření, Cargo Gallery, Rock Café, Radost FX, Chapeau Rouge, Roxy

zavřít