ANKETA | Rok 2022 pohledem hudebníků. Kuba Ryba zve do kina a Marek Loučka vzpomíná na koncerty s Arakainem

Vydáno 07.01.2023 | autor: iREPORT

Čeští muzikanti se v roce 2023 těší především na koncertování. Fanoušky ale potěší také novými alby či, v případě Rybiček 48, dokonce koncertním záznamem z O2 areny. Marka Loučku čeká s Arakainem vyvrcholení oslav ke čtyřiceti letům sestavy v O2 universu a James Harries bude pracovat na hudbě k seriálu. O svých plánech promluvili také Martyn Starý (WYFE) a LinaKaro. Pro svou Skladbu roku můžete hlasovat na stránkách Ankety Žebřík

ANKETA | Rok 2022 pohledem hudebníků. Kuba Ryba zve do kina a Marek Loučka vzpomíná na koncerty s Arakainem ANKETA | Rok 2022 pohledem hudebníků. Kuba Ryba zve do kina a Marek Loučka vzpomíná na koncerty s Arakainem

Muzikantů jsme se zeptali na tyto otázky:

1. Jak hodnotíte z pohledu svých hudebních aktivit rok 2022?
2. Která nahrávka a album vás v uplynulém roce nejvíce oslovily?
3. Co máte v plánu na rok 2023?

Marek Loučka (Arakain)

1. Rok 2022 hudebně z mého pohledu hodnotím víc než kladně. Na jaře jsem nastoupil k Arakain a co víc si přát…  Proběhla jarní a podzimní šňůra 40 LETour, řada festivalů, koncerty s Lucií Bílou a další parádní akce. Prostě jízda. Teď mě čeká finální oslava čtyřiceti let Arakainu, a to 28. ledna 2023 v O2 universum.

ROZHOVOR | Marek Loučka (Arakain): Mám rád smysluplné texty

2. Zcela upřímně musím říct, že jsem vůbec nic pořádně nesledoval a kdybych teď měl říci konkrétní nahrávku nebo album, tak bych si vymýšlel.

3. Jak už jsem zmínil, oslava v O2 universum. Předpokládám, že bychom měli na jaře opět vyrazit po sálech českých a v létě na festivaly. Třeba s Arakain vytvoříme něco nového, ale to neslibuji, to si jen přeji. Nechci mluvit za ostatní.

Kuba Ryba (Rybičky 48)

1. Myslím, že byl pro nás rok 2022 úspěšným. Vydali jsme tři singly a na podzim šla ven deska, jeli se po dvou letech konečně festivaly a sezónu jsme zakončili vyprodaným koncertem v O2 areně k našim dvaceti letům kapely. Takže za nás dobrý.

2. Baví mě noví Kabáti. Opět dokázali, že jsou špička českýho bigbítu.

ROZHOVOR | Kuba Ryba (Rybičky 48): Baví mě dělat cokoliv, co trochu vybočuje

3. V březnu půjde do kin náš celovečerní dokument 20 let rock'n'rollu, vy buzny, pojedeme dvacet velkých festivalů v pozici headlinera a hlavně 27. května máme doma v Kutné Hoře náš největší koncert pod širým nebem - Megakoncert doma. Jelikož se první Megakoncert bleskově vyprodal, přidali jsme další v neděli 28. května. Na podzim něco kujeme, ale to si zatím necháme pro sebe.

James Harries

1. I když se mi někdy zdálo, že se svět kolem nás hroutí, hudbu jsem letos potřeboval víc než kdy jindy. Co se týče mých hudebních aktivit: Napsal jsem hudbu k filmu, který by se měl v novém roce objevit v kinech a také jsem dělal skladby pro televizi. Ale to nejlepší v roce 2022 bylo, že jsem mohl vyrazit hrát naživo po problémy v posledních dvou letech. Mám to štěstí, že muzikanti, se kterými v kapele hraju, jsou nejen úžasní, ale je s nimi i velká zábava cestovat a trávit s nimi čas a doufám, že se to projeví i na koncertech.

2. Letos jich bylo docela dost. Deska Wet Leg byla hodně zábavná, na začátku roku jsem měl v rotaci album Big Thief. Taky se mi moc líbil debut Yard Act, The Overload.

3. Rok 2023 je plný plánů. V únoru vydám novou desku a během roku s ní budu cestovat po Evropě. Nebude chybět ani spousta českých koncertů a festivalů. V lednu také začnu pracovat na hudbě k šestidílnému českému televiznímu seriálu a mluví se o dalším švédském seriálu, který by měl vzniknout během roku.

Martyn Starý (WYFE)

1. Úplně boží. Snad nikdy jsem kolem hudby neměl tolik práce, jako v roce 2022. Snad nikdy mi hudba nedělala takovou radost a snad nikdy mi nedala tolik volnosti. Takže ve všem tom zlu, který se letos děje, byla hudba fakt velká kotva.

2. Nejlepší desku roku nahráli The 1975, kteří se vrátili s novým albem Being Funny In A Foreign Language. Nic dalšího tak dospělýho, a přitom tak současnýho a trendy, nikdo další nevydal.

3. Nejdřív vyhrát prezidentský volby. A pak? S WYFE točíme druhou desku, produkuju nový songy pro jednu moc talentovanou zpěvačku a další lidi, bude toho zase hromada a nemůžu se dočkat. Ale jinak se snažím moc neplánovat a nechat věci prostě běžet.

LinaKaro

1. Dá se říct, že jsem si splnila svůj sen o vytvoření EP, které mi vyšlo v listopadu. Jsem také více než potěšena, že mi nasadili song Crazy In Lust do rádií. Myslím, že je to pěkný začátek nové éry pro LinaKaro.

2. Ačkoliv jsem jako teenager moc Beyoncé nemusela, tak nyní mě od ní zasáhlo album Renaissance. Do kolečka jsem si ho doma pouštěla na bedny a protančila jsem nejedeny bačkory. V létě jsem poslouchala pozitivně laděné album Love Me / Love Me Not od interpreta HONNE, u jehož poslechu jsem měla pocit, jako by se všechno, co jsem kdy poslouchala, slilo právě do tohoto alba. Kendrick Lamar se svou novou deskou také nezklamal a z českých interpretů mě bavilo Pop Star od Calina.

3. Rok 2023 se ponese ve znamení singlů. Na začátku ledna mi vyjde track Far Away, který je momentálně na mixu. Připravujeme i remix mé starší věci a novinky budou spíše rychlejší a tanečnější. Už by se to samozřejmě chtělo dostat i na živá hraní, takže od křtu EP, který plánujeme někdy na přelom března/dubna, se budeme snažit dostávat na pódia.

Zpracovala: Andrea Štipčáková, foto: archiv Marka Loučky, Jaroslav Noska, Julie Vrabelová
Témata: Marek Loučka, Arakain, Kuba Ryba, Rybičky 48, James Harries, LinaKaro, Martyn Starý, WYFE

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Bratři Ebenové v lomu Velká Amerika
zavřít