Historie Žebříku: TOP 7 nejúspěšnějších zpěvaček za 25 let

Vydáno 05.03.2017 | autor: Josef Martínek

Jubilejní 25. ročník hudební ankety Žebřík pozná své vítěze v pátek 10. března. V plzeňském DEPO2015 budou pod moderátorskou taktovkou Jakuba Koháka a Ivy Pazderkové oznámeni první tři interpreti či díla v každé z deseti kategorií. Než se tak stane, připomeňme si umělce, kteří v anketě od roku 1992 v daných kategoriích nejčastěji bodovali. Začínáme sedmičkou historicky nejúspěšnějších zpěvaček. 

Historie Žebříku: TOP 7 nejúspěšnějších zpěvaček za 25 let Aneta Langerová zvítězila v kategorii zpěvaček již devětkrát, letos může přidat jubilejní desátý triumf. Foto: Petr Tibi


7) Kateřina Winterová
(0 x první, 2 x druhá, 1 x třetí)

Koncem devadesátých let se tváří dnes již kultovní alternativní formace Ecstasy Of Saint Theresa stala Kateřina Winterová. A slavila úspěch i u hlasujících v Žebříku. Za rok 1999, ve kterém vyšlo první album EOST i s Winterovou nazvané In Dus Try, se v kategorii zpěvaček umístila na 3. příčce, na pomyslné stupně vítězů se poté vrátila v letech 2002 a 2003, kdy skončila v obou případech druhá. Víc hlasů tehdy dostala pouze Lenka Dusilová.

Hudební ceny Žebřík: Výsledky všech ročníků

6) Ewa Farna
(0 x první, 3 x druhá, 1 x třetí)

Celkem čtyřikrát se v první trojici umístila Ewa Farna. Ačkoliv ze začátku své kariéry se objevila v nominaci na anticenu Průser roku, už po třech letech na naší scéně - v roce 2009 - dosáhla na stříbrnou příčku. Tehdy slavila úspěchy se svým třetím albem Virtuální. Své postavení obhájila i za rok, opět nestačila pouze na Anetu Langerovou. Na "bednu" se vrátila v roce 2014, kdy po pětileté pauze vydala novou studiovou desku Leporelo, což jí vyneslo třetí místo. O rok později už z toho bylo její třetí stříbro, jedinou její přemožitelkou byla znovu Aneta Langerová.

vložte odkaz, text nemažte

5) Bára Basiková
(3 x první, 4 x druhá, 1 x třetí)

Mezi lety 1992 a 2000 se v Top 3 kategorie zpěvaček pravidelně umisťovala Bára Basiková. Tehdy sváděla každoročně souboje o hlasy fanoušků s Lucií Bílou – a třikrát jich obdržela nejvíc. Z prvenství se mohla těšit v letech 1994, 1998 a 1999. V té době se kromě sólové kariéry věnovala i hraní v muzikálech, vidět a slyšet byla například v Jesus Christ Superstar.

4) Anna K.
(3 x první, 4 x druhá, 4 x třetí)

Dlouho byla Anna K. v Žebříku hlavně zpěvačkou druhých a třetích míst. Mezi lety 1999 až 2007 posbírala v ženské kategorii 4 stříbra a 4 bronzy. Ovšem po svém comebacku v roce 2011, kdy vydala po překonání nemoci album Relativní čas, se rázem vyšvihla až na první příčku. Vyhrát dokázala hned třikrát za sebou.

Nominační tipy Žebříku (I.): Mezi zpěváky a zpěvačkami mají šanci Tomáš Klus, Aneta Langerová i Ewa Farna

3) Lucie Bílá
(4 x první, 2 x druhá, 1 x třetí)

V letech 1992 až 1998 získala Lucie Bílá celkem čtyři první místa, dvakrát byla druhá. Tou dobou vydala několik úspěšných alb a vystupovala také v populárních muzikálech Bídníci, Dracula nebo Krysař. S koncem milénia ale skončila i její éra v Žebříku - na další umístění v Top 3 si počkala hned 13 let. Na stupně vítězů se znovu, zatím naposledy, dostala až v roce 2011, kdy skončila třetí.


2) Lenka Dusilová
(4 x první, 4 x druhá, 4 x třetí)

Poprvé se Lenka Dusilová mezi třemi nejúspěšnějšími zpěvačkami umístila už v roce 1994 (třetí místo), zatím naposledy přesně o dvacet let později - v roce 2014, kdy skončila druhá. Jejích celkových dvanáct umístění na prvním, druhém či třetím místě tedy reflektuje formace Pusa, Sluníčko, vystupování s Lucií i úspěšnou sólovou kariéru. Své čtyři triumfy získala v jedné řadě mezi roky 2000 až 2003.

 

1) Aneta Langerová
(9 x první, 2 x druhá, 1 x třetí)

Nejúspěšnější zpěvačkou pětadvacetileté historie Žebříku je Aneta Langerová. Poprvé vyhrála v ročníku 2004, tedy krátce po svém vítězství v soutěži Česko hledá SuperStar, a od té doby ani jednou nechyběla mezi nejlepší trojicí. Až do roku 2010 byla v kategorii zpěvaček neporažena, když vyhrála sedmkrát za sebou. Pak ji na tři roky na prvním místě vystřídala Anna K., ale od roku 2014 už Langerová znovu dominuje. Celkem dosud zvítězila devětkrát.

Aneta Langerová interview: Kontrasty jsou životadárné, baví mě zjišťovat, do čeho všeho jsem schopna vstoupit

Kdo se stane Zpěvačkou roku za uplynulý rok, se dozvíte 10. března na slavnostním vyhlášení výsledků v DEPO2015 v Plzni. Moderují Jakub Kohák a Iva Pazderková, vystoupí Tomáš Klus, Vypsaná Fixa, Dan Bárta a Alice, Ivan Mládek a Banjo Band, Slza, Thom Artway, DJs a další hosté. 

Témata: Žebřík, Aneta Langerová, Lenka Dusilová, Lucie Bílá, Anna K., Bára Basiková, Ewa Farna, Kateřina Winterová

zavřít