S Petrem Jandou ve studiu: Nová deska Olympiku bude jiná

Vydáno 12.04.2018 | autor: Hana Bukáčková

Petr Janda nás pozval do svého studia Propast, kde nahrává písničky na dvacátou první řadovou desku skupiny Olympic. Vůbec poprvé za 55 let existence přenechal roli producenta někomu jinému než sobě, konkrétně Miroslavu Váňovi, muzikantovi a managerovi prestižní školy Berklee College Of Music v Bostonu. K nahrávání si přizval i tamní studenty, tureckého klávesistu Erena Basbuga a srbského kytaristu Aleka Darsona.

S Petrem Jandou ve studiu: Nová deska Olympiku bude jiná S Petrem Jandou ve studiu: Nová deska Olympiku bude jiná

V loňském roce oslavil Olympic 55 let svojí existence, když odehrál velký koncert v pražské O2 areně. Kapela se do důchodu rozhodně nechystá, ani její hlavní protagonista Petr Janda, který na začátku března získal speciální ocenění Osobnost Žebříku. Krom záznamu z výročního koncertu, který poběží v televizi, se můžeme těšit na novou desku. Tu dokončí v průběhu června a na pultech by se měla objevit během září.

Olympic oslavil 55 let v O2 areně se spoustou hostů: Přišli Richard Krajčo, Petra Janů i Michal Malátný

"Deska je v podstatě v zárodku, jsou nahrané bicí, točíme klávesy a kytaru. Zatím obsahuje 15 písní, ale není to definitivní počet. Všechny písničky jsou čerstvý, ne žádný šuplíkárny," říká Petr Janda o dosavadním průběhu nahrávání.

"Textově se na novinkách bude podílet Ondra Fencl, jehož texty jsou poeticky zahalené tajemstvím. Nemám rád přímočaré texty. Dokonce mám rád, když dva roky zpívám text a až potom zjistím, o čem to je. Zásadně si význam textu nenechávám vysvětlit. Dalšími autory jsou Mirek Černý, Pavel Chrastina, Karel Šíp, Eda Krečmar a něco napíšu sám, například o své lásce připravuji hezký text v duchu 'Jsi moje budoucnost, přítomnost, minulost…'"

KLUB PŘIZDISRÁČŮ

Dvě nové písně z připravovaného alba představí už tento pátek 13. dubna v Malostranské besedě, kde se studenty v druhé polovině koncertu vystoupí. "Jeden text je o holce, která nám za totáče čistila struny ultrazvukem, protože struny na basu se nedaly koupit, ale daly se vyčistit a tím šlo prodloužit jejich životnost. Druhá písnička je taková zvláštní, bude tam jako bonus, protože je hodně metalová, což by naši fanoušci úplně nepřekousli. Je to moje úvaha o tom, proč jsem nikdy drogy nezkusil, že jsem to možná zkusit měl, možná bych zahlídl za tou zdí něco jiného, než si myslím, že tam je." Skladeb takového charakteru prý bude na desce víc. Její obal bude malovaný, v souladu s názvem Trilobit a v podobném duchu, jako tomu bylo u Želvy. 

VIDEOROZHOVOR - Petr Janda: Kdybych byl mladej, půjdu studovat na Berklee

Petr Janda získal v rámci ankety Žebřík speciální cenu. Foto: Petr Tibi

"Původní podtext desky, respektive její název, měl být Klub přizdisráčů, ale Milan Broum je ze slušné rodiny, tak mi to zakázal. Chtěl jsem, aby deska byla ve stínu Seržanta Peppera, přál jsem si k tomu proto adekvátní název. Album mělo být o strachu z budoucnosti, ale změnilo se. Začne barytonovým hlasem a bude obsahovat jednu anglickou věc, ve které se zeptám: 'How are you?'"

To, že desku nebude sám produkovat, hodnotí Janda velmi kladně: "Mít producenta je pro mě po tolika letech strašná úleva. Míra (producent Miroslav Váňa, pozn. red) slíbil, že bychom navíc minimálně jednu písničku měli míchat v New Yorku u producenta Alexe Venguera, který spolupracoval se Stingem. Bude to opravdu velká produkce, kterou jsme ještě nikdy neměli a nic dražšího jsem v životě nedělal, ale stojí to za to."Producent Miroslav Váňa k tomu říká: "Petr se nebojí i po letech vystoupit z ulity. To je na něm krásný, i to, že dá příležitost mladým." Janda dodává: "Potřebovali jsme změnu podnebí, všichni hrajeme stejně a nemáme vlastně při poslechu nových kapel kontakty, abychom se mohli vymanit z našeho muzikantského klišé. Tato deska bude pro hodně lidí zjevením, zjištěním, že dokážeme ještě změnit melodickou a aranžérskou práci. Bude to jiná deska a to je základní princip, proč vzniká."

Text a foto: Hana Bukáčková, další foto: archiv

Témata: Olympic, Petr Janda, Želva, Žebřík

zavřít