TOP 8 písní o lidskosti, jednotě a míru

Vydáno 15.11.2015 | autor: Josef Martínek

Teroristé znovu udeřili a svět je po útocích v Paříži z 13. listopadu doslova otřesen. Nepodlehnout zlobě a vzteku a nadále věřit v základní lidské hodnoty by nám kromě vlastního rozumu měly pomoci i písně o míru a jednotě. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, některé jsou už skoro půl století staré, jiné vyšly teprve nedávno. Jejich poselství ale zůstává stejné. 

TOP 8 písní o lidskosti, jednotě a míru Michael Jackson ve svých písních podporoval mír a lidskost

Michael Jackson - Heal The World 

Král popu byl známým bojovníkem za světový mír a zachování naší planety. Písničku Heal The World natočil v roce 1991 na album Dangerous a dostal se s ní třeba na 2. místo britské hitparády. Poselství skladby navíc umocnil tím, že děj videoklipu zachycuje děti v zemích sužovaných válkou a nepokoji. I po skoro čtvrt století je jeho prosba "Heal The World, Make It A Better Place, For You And For Me And The Entire Human Race" stále aktuální.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Michael Jackson (145.)

U2 - Sunday, Bloody Sunday

Také irští U2 ve své tvorbě nikdy nešetřili odkazy k aktuálním náboženským, etnickým a jiným společenským problémům. K jejich nejzásadnějším písním z 80. let patří nepochybně Sunday, Bloody Sunday. Ta reagovala na takzvané severoirské spory a připomínala oběti Krvavé neděle z 30. ledna 1972. Tehdy bylo britskými vojáky zabito 13 neozbrojených účastníků protestního pochodu. "Jak dlouho budeme muset ještě zpívat tento song?" ptá se Bono v textu písně. Stejnou otázku si musíme pokládat bohužel i dnes. 

Daniel Landa, Lollapalooza i U2: TOP 16 fotek září

Marta Kubišová - Modlitba pro Martu

V Česku nahrála jednu z nejsilnějších písní s mírovou tématikou Marta Kubišová. Je to už 47 let, co se její Modlitba pro Martu stala symbolem národního odporu v době okupace sovětskými vojsky, přesto z ní dodnes mrazí. Jedinečný hlas a cit, který do ní vložila, uchvátily řadu lidí a pobouřily představitele totalitního režimu, kvůli čemuž nesměla Kubišová až do Sametové revoluce v roce 1989 vystupovat. Svých hodnot se ale nevzdala, a i proto zůstává jednou z nejrespektovanějších umělkyň, které u nás máme.

John Lennon - Imagine

Málokterá skladba má tak působivé jednotící kouzlo jako právě Imagine. John Lennon ji i za asistence své lásky Yoko Ono vydal v roce 1971. Zpívá se v ní o životě v míru bez ohledu na náboženství, majetek či jiné rozdíly. Jaký paradox, že se právě Lennon o 9 let později stal obětí šíleného atentátníka. Duševně nemocný Mark David Chapman ho usmrtil pěti výstřely. 

Lady Gaga - Born This Way

O soudržnosti zpívala v roce 2011 i Lady Gaga na albu Born This Way. Ve videoklipu k titulní skladbě si dokonce definovala vlastní rasu. Nezapomněla připomenout, že je jedno, jestli jsi bílý, černý, míšenec či lesba nebo gay, všichni jsme prý krásní. Na dlouhé týdny jí to vyneslo vedení v americkém singlovém žebříčku. Gaga navíc píseň často interpretuje v akustické verzi s klavírem, kde její sdělení vynikne ještě víc.

Alicia Keys - We Are Here

"Už bylo dost umírání, více dávejme, více odpouštějme," připojila se loni k manifestu za lepší svět i Alicia Keys. Text songu We Are Here odkazuje k válečným konfliktům po celém světě a vyzdvihuje, že tu máme být jeden pro druhého, ne proti sobě. Jednoduchá klavírní výpověď se dočkala i neméně civilního videoklipu, kde Alicia zpívá za klávesami. Skladba by se měla objevit na jejím novém albu. 

Depeche Mode - People Are People

Rok 1984, album Some Great Reward. Píseň People Are People od Depeche Mode pojednává o nepochopení nenávisti a netolerance. "Nepochopím, kvůli čemu může člověk nesnášet jiného člověka, pomoz mi to pochopit..." zní z refrénu. Stejně jako ve většině dalších zařazených kousků, vzývá i tady autor Martin Gore ke smazání náboženských či rasových rozdílů.

Tomáš Klus - Přeju Ti

Tématice člověka a války věnoval Tomáš Klus celou poslední desku Anat život není. Anat je přitom jméno egyptské bohyně války. Skladba Přeju Ti jednoduše nabádá k přejícnosti a vzájemné solidaritě. Zpěvák přitom věří, že k lepšímu bytí stačí napsat si na papír, co přejeme sobě a svým blízkým. Album se dočkalo spíše rozpačitých recenzí, videoklip má ale na YouTube už přes 600 tisíc zhlédnutí.

RECENZE: Tomáš Klus se na nové desce shazuje moralismem

text: Josef Martínek

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít