Richard Müller interview: Album 55 je můj Sgt. Pepper's, pokřtí mi ho budoucí prezident

Vydáno 29.09.2016 | autor: Hana Bukáčková

Richard Müller před pár dny oslavil významné jubileum, k této příležitosti si nadělil album, o kterém sám rád prohlašuje, že je jeho "Sgt. Pepper's". Pochvaluje si spolupráci s Ondřejem Brzobohatým a počátkem října rozjíždí podzimní část To najlepšie tour. 

Richard Müller interview: Album 55 je můj Sgt. Pepper's, pokřtí mi ho budoucí prezident Richard Müller interview: Album 55 je můj Sgt. Pepper's, pokřtí mi ho budoucí prezident

Richarde, gratuluji vám k narozeninám, které jste měl začátkem září. Stihl jste je oslavit? Máte rád oslavy?
Nemám rád oslavy, sem tam se vyskytnou, a když mám rád lidi, kteří to organizují, tak se snažím být co nejpřívětivější.

Sám jste začínal jako hudební novinář, jak k tomu došlo?
Začínal jsem ve svých patnácti letech a dělal jsem právě rozhovory jako vy, zajímalo mně bavit se s hudebníky na různá témata. Byla to pro mě taková vznešenější forma.

AUDIO: Richard Müller platonicky miluje Julii Roberts. Písničku o ní mu složil Ondřej Brzobohatý

Vraťme se ale k vašemu jubileu, se kterým souvisí název nové desky 55, navazujete tím symbolicky na svá předchozí alba 33 a 44. Jaká byla spolupráce s Ondřejem Brzobohatým (odpověď ve videu)

BUDU RÁD, KDYŽ ALBUM POKŘTÍ PREZIDENT

Na co se tedy můžeme těšit?
Je tam patnáct věcí. Deska je podle mého názoru dlouhá, ale zase plná fantastického materiálu, takže i když má 65 minut, nemám pocit, že bych se u jejího poslechu nějak nudil. Desku jsem si poslechl x-krát, vždycky to tak dělám před jejím vydáním. Ale jakmile vyjde, tak se k tomu nevracím. Někteří lidé říkají, že je to můj "Sgt. Pepper's".

Vy to taky tak vnímáte?
Přiznám se, že to mám tak u každé desky, jinak bych ji nevydal. Ale toto je velmi pozoruhodný kousek v mojí diskografii.

vložte odkaz, text nemažte

Jak dlouho deska vznikala? Bude nějaký křest?
Asi měsíc, ale ne denně. Křest se uskuteční 29. září v SaSaZu. Zhostí se ho Michal Horáček. Budu rád, když album pokřtí budoucí prezident.

Už 1. října startuje podzimní část šňůry, asi 30 koncertů po Česku a Slovensku s názvem To najlepšie tour, v jakém stádiu jsou přípravy?
Už to máme připravené z jarní části, jedná se o ověřený repertoár, který jsme vybrali s kapelníkem Jurajem Kucharkem. Na první koncert pojedeme možná i bez zkoušky. Fanoušci se mohou těšit navíc v Praze na speciální hosty, kterými budou Michal Pavlíček a Dan Bárta. S oběma se mi výborně spolupracuje. S Michalem jsem udělal album s názvem Sociální síť a s Danem Bártou jsem spolupracoval už předtím, bylo to velmi spontánní a příjemné, tak jsme si řekli, že ještě jednu Prahu vystřihneme.

KONČIT? PRÁVĚ ZAČÍNÁM

Písně na turné budou v šansonových úpravách, proč právě tato volba aranžmá?
Ono to tak nějak vyplynulo, protože jsme vybrali písničky, které jsou pomalé nebo pomalejšího charakteru, nejsou tam žádné těžké bigbíty, které pravidelně hrajeme na festivalech. Takže je to tak nějak jedno s druhým.

Název turné zní To najlepšie tour - doufám, že to neznamená, že končíte?
Já právě tímto turné začínám. (smích)

Jak jste si užil léto?
Schovával jsem se před sluníčkem a završil jsem to tím, že jsem jel asi na 10 dní na Rhodos.

Taky jste hrál na festivalech v Česku a na Slovensku, jaké publikum je lepší? Liší se nějak od sebe?
Těžko říct, čeští kolegové říkají, že slovenské, slovenští kolegové říkají, že české. Mně se hraje dobře tam, kde jsou lidi vnímaví, když reagují na místa, při kterých bych si to já představoval, aby reagovali. Jestli je to v Čechách nebo na Slovensku, to je jedno. Liší se minimálně, slovenské publikum je možná více dynamické, ale české je zas podstatně pozornější.

Jakou píseň nebo okamžik vnímáte jako zlomový ve své kariéře? Kterou skladbu ze svého repertoáru máte nejraději ?
Po schodoch a Štěstí je krásná věc - to jsou takové dvě klíčové písničky mé kariéry. Ale když bych si měl nějakou pustit, dal bych přednost písni Rozeznávám nebo nějaké z nové desky 55.

Teď jsou populární různé coververze, máte také v plánu, že by vám někdo písničky předělal? Vy sám byste si troufnul udělat někomu cover?
Osobně nepočítám s tím, že by vyšly covery mých písniček. Ohledně předělání písně jiného interpreta je to tak, že kdybych se na to hodil, popřemýšlel bych o tom. Jsou ale určité hranice talentu a peněz. (smích)

ROZVOD BYCH UŽ NEPŘIPUSTIL

Na jakém nejzajímavějším a nejvzdálenějším místě jste hrál?
Mezi nejzajímavější místa patřilo hraní v Maďarsku pro slovenskou VIP společnost. Dojeli jsme tam po akci ze Slovenska asi v jedenáct večer a pak jsme odehráli tento koncert. Byla to velmi pozoruhodná akce. Nejdále jsme hráli v Londýně pro české a slovenské fanoušky a také na Ukrajině u slovenských hranic. Byla to strašná cesta autem. Dvakrát delší než letecky do Londýna.

Kdybyste měl tu možnost se vrátit do nějakého okamžiku v minulosti, co by to bylo?
Vrátil bych se do období před rozvodem, nepřipustil bych ho. Hodně lituju toho, že k tomu došlo.

Jaké ceny si nejvíc vážíte?
Slavíka, protože jsem ho získal ve složitějším životním období, takže mi to hodně pomohlo.

Jeden z vašich hitů se jmenuje Štěstí je krásná věc. Co je pro vás štěstí?
Když jsme zdraví.

Sledujete nové talenty na hudební scéně? Šel byste do poroty nějaké talentované soutěže? Případně - přihlásil byste se, kdyby takové soutěže probíhaly, když jste byl mladý?
Ze začátku jsem talenty sledoval, teď už moc ne, protože jsou všichni lepší než já. Naposled mě zaujala česká Janis Joplin - Sabina Křováková. Když by sehnali peníze, klidně bych si do poroty šel sednout. Ale nikdy bych se tam nepřihlásil, protože bych neměl šanci se do nějakého užšího výběru dostat.

Co byste vzkázal fanouškům?
Ať poslouchají moje nové album.

Témata: Richard Müller, Michal Horáček, Ondřej Brzobohatý

zavřít