ROZHOVOR | Dominik Kříž (Like-It): Občas se člověk potřebuje z beznaděje vyřvat

Vydáno 26.09.2022 | autor: Andrea Štipčáková

Třebíčští Like-it přichází s novým EP s názvem A Vista. Nosič zahrnuje pět skladeb, které členové kapely napsali, ale také prožili, reflektují na něm totiž své pocity z covidové doby. Jako první singl vydávají píseň Tak na viděnou, v jejímž videoklipu si hlavní roli střihl frontman formace Dominik Kříž. Právě s ním jsme si o EP povídali.

ROZHOVOR | Dominik Kříž (Like-It): Občas se člověk potřebuje z beznaděje vyřvat ROZHOVOR | Dominik Kříž (Like-It): Občas se člověk potřebuje z beznaděje vyřvat

Vydáváte EP A Vista. Proč jste se rozhodli jít zrovna cestou EP a nepočkali jste třeba na víc písniček a s nimi rovnou na plnohodnotné album?
Rozhodli jsme se, že vydávat celé album teď pro nás nemá smysl. Chtěli jsme pustit ven singl, ale měli jsme nahráno více skladeb, tak jsme se rozhodli, že vydáme více písní naráz. A udělali jsme EP.

Proč název A Vista? S kým se na desce loučíte?
Vyplynul tak trochu z názvu singlu Tak na viděnou. Čirou náhodou ale vystihuje všechny naše pocity z uplynulých měsíců. Neloučíme se tedy tak úplně s někým, ale spíše s tou dobou, s věcmi, které úplně nevyšly, a jdeme novou cestou zase dál. 

S písněmi vám pomáhal Jan Vávra, který má za sebou spolupráce s Ewou Farnou, Mirai, Lucií Bílou, Sebastianem a dalšími. Jak jste se seznámili? S čím přesně vám pomohl, co vás naučil?
S Honzou jsme nepracovali poprvé. Máme s ním skvělé zkušenosti. Pomohl nám s některými texty i v minulosti a ta spolupráce se vždycky vydařila. Na novém EP tomu nebylo jinak a myslíme, že výsledek stojí za to! 

Na obalu EP máte racka. Proč zrovna toho a kdo obal navrhl? S jakými dalšími variantami jste se zaobírali
Racek pro nás symbolizuje volnost a svobodu. Tu jsme pocítili v letošní sezóně po dlouhé době. Celé nám to k náladě alba prostě tak sedlo a jiné varianty jsme ani nehledali. Na návrhu se s námi podíleli Filip Kregl a Simona Górová. 

Jako první singl vydáváte píseň Tak na viděnou. Hlavní postavu jste si ve videoklipu opět zahrál vy, Dominiku. Ostatní členové se před kameru nehrnou?
Chtěli jsme klip, který podpoří děj singlu, a protože je to příběh dvou lidí, tak jsme to nechtěli stavět na kapele. Cítili jsme to takhle všichni, takže to klukům líto rozhodně nebylo.

V songu zpíváte o páru, který i přestože se má rád, nemůže zůstat spolu. Prožili jste si i vy takové vztahy? Vycházíte při psaní z vlastních zkušeností?
Kdo takový vztah nezažil? (smích) Někdy vám vesmír prostě nepřeje. Stalo se mi to mockrát a člověk přemýšlí coby, kdyby. Rád říkám, že naše songy píše sám život a fakt to tak je. Někdy píšu z radosti, jindy se zase potřebuju vypsat z blbý nálady. V tom je ta muzika pro mě úžasná a věřím, že to tak má skoro každej.

Příběh českého hitu: Like-It - Nádech

V závěru písně S tebou fanoušky možná trochu překvapíte „řevem“. Přiznám se, že jsem ji poprvé slyšela ve vlaku a sundávala jsem si sluchátka, protože jsem si myslela, že se něco děje ve vagonu. (smích) O čí šlo nápad? Probíhaly diskuze, zda ho ve skladbě nechat? Kdo takhle bude řvát na koncertech do mikrofonu?
Na koncertech si to samozřejmě zařvu já, když jsem si to vymyslel. (smích) Písnička S tebou je pro mě hodně osobní. Občas se člověk potřebuje z beznaděje vyřvat, snad aby ho ty lepší zítřky slyšely. Ne že bychom tíhli k metalovým skladbám, byť jsme na nich vyrostli a do dneška tenhle styl posloucháme, zvlášť když jedeme v autě na koncert. Kluci ve studiu ale reagovali dost podobně jako vy. (smích) Nikdo to moc nečekal a máte pravdu, že proběhly debaty, jestli to tam nechat. Shodli jsme se ale, že to tam patří. Navíc nás baví ty překvapený reakce. (smích) 

Nezáleží mi jste si zazpívali se Sabinou Ulmanovou, která se účastnila loňské Superstar. Proč padla volba zrovna na ni? A jak se vám spolupracovalo? Přispěla třeba i ona něčím při psaní textu?
Já si Sabču právě pamatoval ze Superstar a sledovali jsme se na Instagramu. Věděl jsem taky, že nás ráda poslouchá a myšlenka spolupráce se mi v hlavě držela už delší dobu. Nejdřív jsem chtěl napsat typický duet, ale když jsme s klukama dělali skladbu Nezáleží mi, tak nás napadlo, že tady by se hodilo nějaké ozvláštnění. Napadla mě Sabča, tak jsme to spolu nazpívali a z výsledku mám hroznou radost. Díky Sabči mě ta písnička hrozně baví, jak se celá změní, když začne zpívat. 

Pokud se nepletu, každý máte vedle kapely ještě jinou práci. Jak často se kvůli skládání a zkoušení scházíte
Zvládáme to dvakrát týdně s tím, že když něco rozděláme, tak se scházíme i častěji. Přiznám se, že zvládat to po práci, a ještě mít dostatek energie, není občas jednoduché, ale kde je vůle, je i cesta.

Jak dlouho EP vznikalo?
Popravdě nevím, jak na tuto otázku odpovědět. Písničky jsme původně nepsali za účelem vydání EP. Ale dalo by se říct, že tak v průběhu roku jsme psali a nahrávali a teď jsme se to rozhodli vydat naráz.

Jaké bylo vaše léto? V podstatě první plnohodnotné po dvou letech různých omezení…
Lidi se chtějí stále bavit. To pro nás bylo letos nejdůležitější zjištění. Léto uteklo jako voda a my už se nemůžeme dočkat další sezóny.

Text: Andrea Štipčáková, foto: Brainzone
Témata: Like-It, Dominik Kříž, A Vista, album

zavřít