Scott Weiland a jeho bouřlivý život rockera: drogy, spory i domácí násilí

Vydáno 12.12.2015 | autor: redakce

Správní rockeři prý neumírají v posteli, ale s botama na nohou. Z tohoto pohledu si Scott Weiland, bývalý frontman americké rockové skupiny Stone Temple Pilots, nemůže stěžovat. Jeho tělo našli letos 3. prosince přímo v autobuse, kterým jeho nová parta The Wildabouts jezdila při turné. Autobus stál u motelu ve městě Bloomington ve státě Minnesota nedaleko místa, kde měli druhý den hrát.

Scott Weiland a jeho bouřlivý život rockera: drogy, spory i domácí násilí Scott Weiland zemřel ve 48 letech

Smrt si říká rock'n' roll (222.) - Scott Weiland

Příčina smrti 48letého zpěváka a textaře oznámena nebyla, spekuluje se však o drogách, s jejichž konzumací měl Weiland mnoho let problémy. V autobuse bylo nalezeno malé množstvé kokainu a Tommy Black, basák The Wildabouts, byl zatčen a obviněn z trestného činu držení kokainu. "Byl to mimořádně nadaný umělec," reagoval na oznámení o úmrtí ikony grunge kytarista Joe Perry z Aerosmith, kapely, která ví o zrádnosti drog své.
Weiland narozený jako Scott Kline (příjmení Weiland přijal od svého adoptivního otce), byl znám především jako zpěvák Stone Temple Pilots, se kterými vydal v 90. letech šest alb a získal prestižní cenu Grammy. Působil i ve formaci Velvet Revolver.

Zemřel Scott Weiland, rockový bouřlivák ze Stone Temple Pilots a Velvet Revolver

HVĚZDA GRUNGE

Na začátku jeho kariéry přitom Weilanda nebrali příliš vážně. Označovali ho za nepoužitelného a vysmívali se jeho často se měnícímu vzhledu i stylu jeho zpěvu. Kritiky umlčel svým působením v uznávaných Stone Temple Pilots, kde stál s přestávkami za mikrofonem od roku 1989 do roku 2013, stejně jako členstvím ve Velvet Revolver od roku 2003 do roku 2008. Poté to však s nevyrovnaným umělcem začalo jít ode deseti k pěti. Weiland se ztrátou invence a energie ztrácel i příznivce a negativních recenzí jeho hudebních počinů přibývalo. Smrt ho zastihla v okamžiku, kdy se pokoušel s kapelou Wildabouts znovu vrátit na výsluní. Místo toho se zařadil po bok mrtvých hvězd grunge Kurta Cobaina z Nirvany a Layne Staleyho z Alice In Chains.

MEZI PÓDIEM A VĚZENÍM

Stone Temple Pilots se dali dohromady téměř před třiceti lety v Long Beach v Kalifornii. Hned první album Core z roku 1992 přineslo hity Sex Type Thing, Wicked Garden a Creep a ještě úspěšnější u posluchačů i kritiky bylo následující Purple se singlovými hity Big Empty, Vasoline a Interstate Love Song, kterého se prodalo šest milionů kopií. S rostoucími úspěchy kapely však začaly problémy s Weilandem, který si mimo jiné v roce 1995 založil "bokovku" The Magnificent Bastards a objevil se ve filmu Tank Girl. Umělecké "zálety" by tak nevadily jako skutečnost, že začal zápasit s drogovou závislostí. Ta ho sice inspirovala k několika písním, ale především ho na čas přivedla do vězení.

Scott Weiland aneb Heroin Hero

V roce 1998 Weiland vydal příznivě přijaté sólové album 12 Bar Blues, na které si napsal většinu písní. O rok později vydal další desku No. 4. se Stone Temple Pilots s úspěšnou peckou Sour Girl a ještě stihl nahrát dvě skladby s krátkodobým projektem The Wondergirls, v němž se vedle něho působil Mark McGrath ze Sugar Ray, Ian Astbury z The Cult nebo Shannon Leto z Thirty Seconds to Mars. Během toho ještě stačil strávit pět měsíců ve vězení za, jak jinak, držení drog.

OSTŘE NABITÝ REVOLVER

Když dávali bývalí členové Guns N'Roses, kytarista Slash, baskytarista Duff McKagan a bubeník Matt Sorum, spolu s kytaristou Davem Kushnerem dohromady novou kapelu, oslovili na místo zpěváka i Weilanda. Ten byl v té době již v "rozvodovém řízení" se Stone Temple Pilots, ale do spolupráce se nijak nehnal. Jednu z nabídnutých nahrávek dokonce označil za "špatně znějící Bad Company", ale nakonec se v roce 2004 objvil na velmi úspěšné debutové desce Contraband skupiny nazvané Velvet Revolver. "Věděl jsem, že je to zpěvák pro Velvet Revolver. Měl v sobě trochu Johna Lennona, trochu Jima Morrisona a něco z Davida Bowieho," podotkl k Weilandovi lídr "Revolveru" Slash.Druhé album Libertad z roku 2007 však již ohlasu první nahrávky zdaleka nedosáhlo. O rok později nevyzpytatelný Weiland začal koketovat s myšlenkou návratu ke Stone Temple Pilots. Konečný krok k usmíření Weilanda se zbytkem kapely, především bratry DeLeovými, prý udělala jeho bývalá manželka Mary Forsbergová. K prvnímu společnému vystoupení po šesti letech došlo na americkém festivalu Rock on the Range v květnu 2008. Následné turné se vydařilo a kapela začala nahrávat své šesté studiové album nazvané jednoduše jejím jménem. Po jeho vydání následovalo velké světové turné a velké plány v souvislosti s 20. výročím vydáním debutového alba Core. Jenže z nich nic nebylo a místo toho začal Weiland opět uvažovat o spolupráci s Velvet Revolver.To pochopitelně způsobilo napětí mezi ním a zbytkem Stone Temple Pilots. Ti si za něho našli náhradu v podobě Chestera Benningtona z Linkin Park. V listopadu 2008 Weiland vydal své druhé sólové album Happy in Galoshes a vyrazil na turné na jeho podporu. Po různých hudebních i obchodních aktivitách dal dohromady kapelu The Wildabouts, se kterou letos v březnu představili debutové album Blaster.

ŠPATNÝ OTEC

Na konci roku 2001 byl Weiland zatčený v Las Vegas za domácí násilí, kterého se údajně dopustil na své manželce Mary. Pár souhlasil s návštěvou poradny a Forsbergová později požádala o rozvod. Před dvěma lety si Weiland vzal fotografku Jamie Wachtelovou, s níž se seznámil roku 2011 při natáčení svého videoklipu k písni I'll Be Home for Christmas. Weilandova bývalá manželka Mary zveřejnila otevřený dopis o svém ex-manželovi, v němž hovoří o jeho závislosti a o tom, že nebyl svým dětem dobrým otcem. "Moje děti Noe a Lucy svého otce ztratily už před lety. To, o co skutečně přišly 3. prosince, byla naděje," prohlásila.

Roman Jireš

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít