Suzanne Vega potěší Pardubice i Zlín: TOP 5 nejlepších písniček vypravěčky newyorských ulic

Vydáno 29.05.2016 | autor: Hana Bukáčková

Suzanne Vega, šestapadesátiletá americká folková zpěvačka, se zhruba po roce opět vrací do České republiky. Vystoupí u nás začátkem června - 4. 6. se na ni mohou těšit fanoušci v Pardubicích a o den později zavítá do Zlína. Jaké písničky by na koncertech neměly chybět? Tady je pět našich tipů. 

Suzanne Vega potěší Pardubice i Zlín: TOP 5 nejlepších písniček vypravěčky newyorských ulic Suzanne Vega se loni zastavila v Plzni. Foto: Jana Braunová

Talent této výrazově silné americké písničkářky se projevoval už od malička, kdy si začala sama psát texty a skládat hudbu na kytaru. Celosvětově se prosadila v osmdesátých letech především po vydání své druhé desky. Její koncerty nepostrádají emocionální náboj a jistou naléhavost, což ukázala mnohokrát před českým publikem. Suzanne Vega se k nám pravidelně vrací, naposledy tu byla minulý rok, kdy odehrála koncert na zámku Sychrov a v Plzni.

Suzanne Vega se vrací do České republiky, vystoupí v Pardubicích a Zlíně

Její atypický hlubší hlas vdechuje jejím písní ještě větší kouzlo. Její repertoár je spíš klidnějšího rázu a působí místy smutným, až naléhavým dojmem. V textech se skrývá více významů, zpívá o obyčejném životě, o městě, o hmotných věcech, o lidech a jejich charakterech. Dalo by se říci, že je "vypravěčkou" newyorských ulic. Než zahraje v červnu dvakrát v České republice, připomeneme si její nejznámější a nejvýznamnější písničky.

Luka

Její možná nejznámější písní je Luka, vydaná už v roce 1987, když jí bylo necelých 30 let. Tato hitovka má na YouTube přes 20 milionů zhlédnutí. Úvodní My Name Is Luka slyšel snad každý z nás a vybaví se mu jako první, když se řekne jméno této zpěvačky. Jednalo se o její průlomový hit, který jí mimo jiné vynesl tři nominace na Grammy. Klip je v černobílém zpracováním a píseň pojednává o násilí na dětech z pohledu zneužitého chlapce. V tehdejší době se jednalo o nejvíce překvapující hit. Získala za něj cenu MTV za nejlepší video ženské interpretky.

vložte odkaz, text nemažte

Tom's Diner

Další velká hitovka Tom's Diner je z téhož alba jako Luka, tedy ze Solitude Standing z roku 1987. Písnička vyšla nejprve jako bootleg (bez svolení autorky) a až posléze oficiálně. Týdny bodovala ve všech světových hitparádách a upevnila zpěvaččinu pozici mezinárodní hvězdy. Klip k unplugged verzi věrně zachycuje pointu celé písně: děj se odehrává v bistru a v jeho nejbližším okolí, Suzanne popisuje, co se kolem ní děje, jak kdo vypadá, jak se tváří a jak se chová. Málokdo ví, že skladba byla použita ke zdokonalení věrnosti první MP3, proto se Suzanne říká také "Matka MP3".

In Liverpool

Další známá skladba zachycuje obyčejné situace ze života, konkrétně chod jednoho města. Objevila se na albu se zajímavým názvem 99.9F°, které vzešlo ze spolupráce s producentem a jejím budoucím manželem Mitchellem Froomem v roce 1992. Deska vyhrála New York Music Award za nejlepší rockové album. Klip se tématicky drží textové linie.

Marlenne On The Wall

Nyní se vydáme v času trochu zpět - Marlenne On The Wall vyšla na jejím debutovém albu s prostým názvem Suzanne Vega z roku 1985, na kterém spolupracovala s bývalým kytaristou Patti Smith Group Lenny Kayem. Album sklidilo první vlnu zájmu posluchačů, samotná píseň se stala velkým hitem v Británii.  Doprovodný klip slavil úspěchy na MTV. 

New York Is A Woman

Písnička New York Is A Woman patří k těm relativně novějším. Přesně se datuje k roku 2007, kdy vyšla na desce Beauty & Crime a Suzanne jí vzdává hold milovanému New Yorku. Stejně tak by její místo ve výběru ale mohly zaujmout třeba Caramel z roku 1996, použitá k filmu Woman On The Ties, nebo The Queen And The Soldier, zabývající se rozdíly ve společenských vrstvách. Z repertoáru Suzanne si zkrátka určitě vyberete - písní má kolem stovky a ty nejlepší předvede i v Pardubicích a Zlíně. 

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít