Ceny Anděl odhalily nominace. Nejvíce jich mají Ewa Farna, David Stypka a Vladimír Mišík

Vydáno 21.02.2022 | autor: redakce

Česká hudební akademie rozhodla o nominovaných na Ceny Anděl. Nejvíce sošek si může odnést Ewa Farna, která usiluje o vítězství hned ve čtyřech kategoriích. Po třech nominacích pak mají Vladimír Mišík s deskou Noční obraz a David Stypka & Bandjeez s Dýchej.

Ceny Anděl odhalily nominace. Nejvíce jich mají Ewa Farna, David Stypka a Vladimír Mišík Ceny Anděl odhalily nominace. Nejvíce jich mají Ewa Farna, David Stypka a Vladimír Mišík

Česká hudební akademie letos poprvé rozhoduje tříkolovou volbou. Z dříve zveřejněných shortlistů nyní v příslušných kategoriích vybrala finální trojice nominovaných, z nichž v posledním kole zvolí vítěze. „Celkově hlasovalo přes 423 akademiků, odborníků napříč hudební branží, upřesnila Petra Žikovská, ředitelka České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI), která ocenění vyhlašuje.

Ceny Anděl jsou předány. Ceny získali Kateřina Marie Tichá, 7krát3 či Lenka Dusilová, zavzpomínalo se i na Davida Stypku

Na základě hlasování akademie se favoritkou 31. ročníku Andělů stala Ewa Farna. S Umami je nominována v kategoriích Album a Sólová interpretka. Singl Tělo se může stát Skladbou či Videoklipem roku. Po třech nominacích získali Vladimír Mišík a jeho Noční obraz i album Dýchej, které po smrti Davida Stypky dokončili jeho spoluhráči z kapely Bandjeez.

„Za všemi nominovanými alby stojí výrazné osobnosti tuzemské populární hudby i silný příběh. Bude zajímavé sledovat, koho nakonec akademici v tak vzácně vyrovnané konkurenci zvolí za vítěze. Celkově je ve všech kategoriích nominováno třiatřicet alb nebo písní různých žánrů od popu až po vážnou hudbu. Za pozorný poslech stojí každá z nich, podotýká předseda rady České hudební akademie Honza Vedral. Radu ČHA, která na podobu a pravidla Andělů dohlíží, kromě něj letos tvoří publicista Josef Vlček, ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská a producentka Cen Anděl Lucka Hájková.

Předávání letos pořadatelé plánují po dvou koronavirem poznamenaných ročnících pojmout jako klasický živý ceremoniál. V rámci galavečera se představí česká hudební špička napříč žánry. „Těšíme se z toho, že se letos Andělé vrací opět v plné síle a ve formě tradičního předávání se speciálními živými hudebními vystoupeními. Jelikož musely být uplynulé dva ročníky uzpůsobeny aktuální pandemické situaci, nebylo možné vše realizovat tak, jak jsme si původně představovali. Všechno však nasvědčuje tomu, že letos to samotným hudebníkům i divákům u televize vynahradíme,“ říká Lucka Hájková z pořádající agentury LUFF PRODUCTION.

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie. Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška Anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny. Jedenatřicátý ročník Cen Anděl Coca-Cola 2021 odvysílá 27.4.2022 v přímém přenosu ČT1.

NOMINACE

Album
Ewa Farna – Umami
Vladimír Mišík – Noční obraz
David Stypka & Bandjeez – Dýchej

Skladba 
Ewa Farna – Tělo
David Koller – Pouta
David Stypka & Bandjeez – Farmářům

Skupina
Midi Lidi – Heal The World, konečně! / Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád
Mirai – Maneki Neko
Prago Union – Made in Strašnice

Sólová interpretka
Ewa Farna – Umami
- Beata Hlavenková – Žijutě
Amelie Siba – Love Cowboys

Sólový interpret
Roman Holý – Strážce klidu vol. 1
Vladimír Mišík – Noční obraz
David Stypka – Dýchej

Objev
Annabelle – Runnin‘ Out Of F* Time
fiedlerski – Pápá
Michal Horák – Michalbum

Videoklip
- Annet X – Bylo nebylo (režie Jaroslav Moravec)
Ewa Farna – Tělo (režie Ondřej Kudyn)
- Jordan Haj & Emma Smetana – By Now (režie Marek Jarkovský, Jordan Haj, Emma Smetana)

Alternativa & Elektronika
- Irena & Vojtěch Havlovi – Melodies In The Sand
Amelie Siba – Love Cowboys
- Oliver Torr – Fragility of Context

Folk
- Kuba Horák – Kluk z Husovky
Vladimír Mišík – Noční obraz
- Žamboši – Světlojemy

Jazz
- Dorota Barová – Dotyk
- Nikol Bóková – Prometheus
- Beata Hlavenková – Žijutě

Klasika
- Ivo Kahánek – Antonín Dvořák: Kompletní klavírní dílo
- Kněžíková, Janáčkova filharmonie Ostrava, dir. R. Jindra – Phidylé
- SOČR, dir. T. Netopil – Bohuslav Martinů: Fresky, Paraboly, Rytiny

Rap
58G – 58 tape vol. 2
Smack – Chimera Pt. 3: Snake
Hugo Toxxx – Mumie

Rock
Dark Gamballe – Romance panenky a kladiva
Skywalker – Late Eternity
- Sněť – Mokvání v okovech

Slovenské album
- Lash & Grey – Blossoms of Your World
Peter Nagy – Petrolej
Peter Bič Project – Hlava

TZ, foto: Zbyněk Surovec
Témata: Ceny Anděl, nominace, Ewa Farna, Vladimír Mišík, David Stypka 

zavřít