Další skandál v Českém slavíku: Ortelu nebyly uznány zaslané hlasy, fanoušci porušili pravidla

Vydáno 26.11.2017 | autor: redakce

"Jaký skandál asi zachvátí Českého slavíka letos?" ptali se mnozí před aktuálním ročníkem. Ani ten se bez kontroverze neobejde. Poté, co pořadatelé z hlasování vyřadili česko-švédského zpěváka Joakima Brodéna, se rozhodli neuznat všechny zaslané hlasy skupině Ortel a jejímu zpěvákovi. Kapela nakonec po redukci bodů skončila druhá, Tomáš Ortel mezi zpěváky třetí. 

Další skandál v Českém slavíku: Ortelu nebyly uznány zaslané hlasy, fanoušci porušili pravidla Další skandál v Českém slavíku: Ortelu nebyly uznány zaslané hlasy, fanoušci porušili pravidla

"Při analýze hlasování do ankety bylo zjištěno, že ze strany některých fanoušků skupiny Ortel došlo k porušení pravidel ankety. Jde zejména o tu část pravidel, kde se v odstavci d) říká, že organizátor ankety má právo vyřadit hlasy, pokud dojde s využitím databází, adresářů či sociálních sítí k organizovanému vyzývání (agitaci) k podpoře určitého subjektu a to nad rámec zásady fair play nebo pravidel. Toto porušení fair play spatřuje organizátor ankety především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017 (aktivní od 19. 9. 2017).

Český slavík: Zase Gott, Bílá a Kabát. Tomáš Matonoha v přestrojení za Dalajlámu promluvil k Ortelovi

Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru, ale aby se zapojili do akce za určitým cílem a získávali pro něj další osoby a fankluby. Jsou zde uvedeny i konkrétní počty fanklubů a jejich členů, které je potřeba zapojit k dosažení cíle včetně výzvy, aby fanoušci hlasovali z více mobilů. Současně je zde doporučení, pro koho se nemá hlasovat na druhém a třetím místě, aby se záměr realizoval. Tedy opět ne, aby každý hlasoval podle svého skutečného názoru, ale tak, aby bylo dosaženo cíle (viz obrazová příloha níže)," uvedli mimo jiné pořadatelé na webových stránkách ankety.

"Takové jednání pořadatel v duchu zveřejněných pravidel jednoznačně vyhodnotil jako porušení pravidla fair play. V těchto případech má pořadatel právo hlasy, u nichž usoudí, že byly zaslány nad rámec fair play nezapočítat, nebo subjekt vyřadit. Po důkladném zvážení a s ohledem na to, že k porušení pravidel ankety nedošlo ze strany skupiny Ortel, ale některých jejich fanoušků, rozhodl se pořadatel započíst letos skupině Ortel i Tomáši Ortelovi stejný počet bodů, který získali v loňském roce, kdy podobné porušení pravidel nebylo zjištěno.

TOP 5 bizarností Českého slavíka posledních pěti ročníků: Kouzelník Žito, Ortel, Řezník a spol.

Současně organizátor ankety připomíná, že cílem ankety je vytvořit co nejobjektivnější obraz obliby zpěváků, zpěvaček a hudebních skupin v české populární hudbě. Každý hlasující by měl tedy hlasovat pouze sám za sebe, jen jednou, svobodně a podle svého skutečného názoru a v duchu fair play. Umístění v anketě by mělo být výrazem skutečných názorů fanoušků a jejich vůle hlasovat a nikoli faktu, který z fanklubů dokáže různými prostředky zorganizovat zaslání většího počtu hlasů," stojí dále v prohlášení.

Agentura Musica Bohemica dále uvádí, že při rozhodování nebrala v potaz kontroverzi, která se ke kapele Ortel váže. Soudní znalec totiž shledal, že její texty neporušují zákon, proto v anketě může soutěžit. "Organizátor ankety současně prohlašuje, že v budoucnu bude k posuzování souladu hlasování s pravidly obecně přistupovat mnohem přísněji. V případě, že zjistí vážné porušení pravidel ze strany jakýchkoli interpretů, fanoušků nebo fanklubů, bude ve větší míře využívat možnosti daný subjekt z hlasování vyřadit," dodávají pořadatelé. 

Je jisté, že toto rozhodnutí vzbudí opět velký rozruch. Pokud se totiž pořadatel rozhodl kapele započítat stejný počet bodů jako loni, pak vlastně letos pro kapelu vůbec nemělo smysl hlasovat. Letošní umístění Ortelu na stupních vítězů má proto nulovou výpovědní hodnotu a jeho počet hlasů se stává jen fiktivním číslem. 

Témata: Ortel, Český slavík

zavřít