POST SCRIPTUM (82): Hrdina loňského Slavíka Radek Banga bude oceněn. Za gesto proti Ortelu dostane cenu Nadace Charty 77

Vydáno 13.04.2017 | autor: Simona Knotková

Dění na loňském Slavíkovi má své následky i v roce letošním. Za gesto vůči Tomáši Ortelovi a jeho skupině bude oceněn Radek Banga. Právem.

POST SCRIPTUM (82): Hrdina loňského Slavíka Radek Banga bude oceněn. Za gesto proti Ortelu dostane cenu Nadace Charty 77 Ozvat se na protest v sálu plném tleskajících béč..., pardon, áčkových celebrit, vyžaduje notnou dávku odvahy

Tomáš Ortel je podle některých hrdinou naší doby. Její hlas. Trubadúr kráčející ve stopách Karla Kryla a dalších bojovníků za svobodu. Když se loni v listopadu předávaly ceny Českého slavíka, hrdinou byl ale někdo jiný.

POST SCRIPTUM (70): Průšvihem letošních Slavíků nebyl Ortel, ale lhostejné hvězdy v čele s Lucií Bílou

Radek Banga se jako jeden z minima postavil proti přítomnosti Ortelu v hudební anketě. Když si frontman xenofobii a nenávist podněcující kapely kráčel pro sošku za druhé místo, Banga ho na protest vypískal a následně opustil sál. Prostřednictvím médií a sociálních sítí došlo k dohře celého incidentu a muzikant byl za své odvážné názory odměněn obří hate kampaní, z níž byly rasistické nadávky ještě to nejmírnější. Množství lidí totiž vyhrožovalo i smrtí.

vložte odkaz, text nemažte

Ústřední člen kapely Gipsy.cz se nicméně dočká zadostiučinění a v květnu za svůj odvážný občanský postoj obdrží Cenu Františka Kriegla. Ocenění pojmenované po lékaři a politikovi, který se v roce 1968 vzepřel komunistickému režimu, každoročně uděluje Nadace Charty 77.

"Sál zaplněný celebritami české pop music skupině Ortel zdvořile aplaudoval. Radek Banga, který je Rom, po skončení ceremoniálu čelil záplavě hrozeb jemu samotnému i celé jeho rodině. Nebojácně však své výhrady k textům skupiny Ortel opakoval. Stal se tak příkladem odvahy postavit se neonacismu nejen pro své vrstevníky, ale pro celou občanskou společnost," stojí v prohlášení nadace.

ZNEUCTĚNÍ SKUTEČNÉHO HRDINY KRIEGLA?

Samozřejmě se našli kritici tohoto rozhodnutí. Udělení ceny Bangovi je podle nich výsměchem Krieglovi, který byl "skutečným hrdinou" a na rozdíl od Bangy dával v sázku svůj vlastní život. Je ale třeba si uvědomit, že už několik let žijeme ve svobodné a demokratické zemi a těžko zde najdeme velkých gest, jako bylo třeba nepodepsání Moskevského protokolu. Naopak. Velkou cenu mají právě tyto na první pohled malé činy. Vystoupit z mlčícího a netečného davu. Zakročit dřív, než se věci opět zvrhnou třeba až do místa, kdy bude zase potřeba velkých obětí…

POST SCRIPTUM (66): Ubývání svobody a cenzura - čeští muzikanti reagují na neodvysílanou Show Jana Krause

Sám Radek Banga další nájezd haterů ostatně neřeší a na Facebooku jim vzkázal: "Vážení rasisté, mám pro vás důležitý vzkaz: POLIBTE MI."

Protože to je jediný jazyk, jakým s některými lidmi můžete mluvit.

text: Simona Knotková

Témata: Radoslav Banga, Gipsy.cz, Ortel, Český slavík

zavřít