Zemřel Steve Albini. Produkoval poslední album Nirvany, za práci nechtěl ani cent

Vydáno 10.05.2024 | autor: iREPORT

Producent a zvukový inženýr Steve Albini podlehl v jednašedesáti letech infarktu. Informoval o tom web Pitchfork. Albini se proslavil spoluprací s Nirvanou na jejím posledním albu In Utero, jeho životní cesta se ale protnula také s Jimmym Pagem a Robertem Plantem z Led Zeppelin nebo s Pixies.

Zemřel Steve Albini. Produkoval poslední album Nirvany, za práci nechtěl ani cent Zemřel Steve Albini. Produkoval poslední album Nirvany, za práci nechtěl ani cent

Přestože by si mohl Steve Albini vybírat, rád pracoval na albech s neznámými umělci. Tak zesnulého producenta charakterizuje web Pitchfork, který přišel se zprávou o jeho úmrtí. V jednašedesáti letech měl podlehnout doma v Chicagu infarktu.

TOP 7 zajímavostí o In Utero od Nirvany. Kontroverzní texty, porovnání s Nevermind či skrytá skladba

Albini produkoval tisíce nahrávek, jeho jméno však bylo spojováno především s Nirvanou, s níž spolupracoval na albu In Utero. Jak prozradil dopis, který se objevil po jeho skonu, po kapele nepožadoval ani cent. „Nechci a nebudu brát honorář za žádnou nahrávku, kterou nahraji. Dle mého je placení producentovi nebo zvukovému inženýrovi eticky neobhajitelné,“ stojí v něm. V dopise Albani dodává, že je to kapela, kdo píše texty a hudbu, proto by měla tantiémy dostávat pouze jinak.

Dle všeho měl stejný přístup i k ostatním interpretům. Spolupracoval s Pixies, PJ Harvey nebo Jimmym Pagem a Robertem Plantem z Led Zeppelin. Byl rovněž vlastníkem chicagské nahrávací společnosti Electrical Audio.

Sám Albini hrál v několika kapelách. Od roku 1992 působil v Shellacu, s nímž právě pracoval na šestém studiovém albu To All Trains.

red, foto: FB kapely Failure
Témata: Steve Albini, Nirvana, In Utero, producent

zavřít