Příběh českého hitu: Zrní – Hýkal

Vydáno 03.06.2021 | autor: Hana Bukáčková

Mezi nejznámější hity kladenské kapely Zrní patří Hýkal s notoricky známým popěvkem „dej si pozor na les, ať tě nespolkne hýkal…“. Písnička se objevila v roce 2012 na Soundtracku ke konci světa. Díky tomuto albu byla parta kolem Honzy Ungera nominována na ceny Vinyla i Apollo za nejlepší desku roku a ve čtyřech kategoriích na Cenu Anděl 2012. Nakonec si odnesla tu za Objev roku. Píseň vznikla improvizací během kapelního soustředění v roce 2011.

Příběh českého hitu: Zrní – Hýkal Příběh českého hitu: Zrní – Hýkal

„Podzim 2011 v Jilmu, kam v tý době jezdíme na soustředění do malý chatky na kraji vesnice. Hrajeme celý dny, vždycky až dlouho do noci, a nahráváme hodiny a hodiny materiálu. Teď hoří dřevo v kamnech, ležim na gauči se zavřenejma očima, a do mikrofonu najednou vyprávim o hýkalovi, morbidním mravenčím přízraku, kterej jí zlý lidi. Ten text jsem takhle zaimprovizoval a už jsem s nim ani nehnul. Přepsal jsem ho tak, jak ho mý podvědomí vyplivlo. Naučil jsem se pak slovo od slova podle týhle dadaistický improvizace,“* poodhaluje zákulisí písničky frontman Honza Unger.

RECENZE: Zrní na svém novém albu rozhodně nevyvolá v pozorném posluchači klid

Song začíná slovy: „Les. Obývaný mravenci, co žerou lidské maso. Obývaný mravenci, co žerou zlé lidi.“ Tuhle píseň miluju, ukazuje, že v jednoduchosti je síla. Zpěvák nás provede tajúplným příběhem. Do textu vtipně zakomponovaný verš z dětské říkanky: „Skákal pes přes oves“.

Autor k tomu ještě dodává: „Tahle písnička se stala jednou z našich nejdůležitějších, přesto (anebo právě proto), že vznikla vlastně bez práce, improvizací. Hýkal je pro mě symbolem svědomí. Hlasu, kterej tě hlídá a ztrestá, pokud se budeš chovat v rozporu se sebou samym. Ačkoli vzhledem k tomu, že to je text improvizovanej, si skutečnej význam Hýkala můžu jenom domýšlet.“

Klipového zpracování se dočkala až po sedmi letech, tedy v roce 2018. Proč to trvalo tak dlouho? Nejspíš potřebovala časem uzrát. Píseň totiž stále ve fanoušcích rezonuje a patří ke koncertnímu repertoáru kapely.  Režie se ujal Tomáš Bláha a vizuálně pojednává o dospívajícím outsiderovi. Příběh je zasazen do prostředí teenagerů, jež vytváří prostor pro vznik Hýkala, lesního ducha a v přeneseném významu alterega bojujícího proti vlastnímu strachu a bezpráví. Natáčení probíhalo v krčské Sokolovně a v bytě na Praze 8. Ve vedlejších rolích si zahráli náctiletí fanoušci kapely, kteří se ozvali na základě výzvy zveřejněné na jejím Facebooku. Výsledek dostal lehce oldschoolový nádech.

V neposlední řadě zajímavostí je, že píseň nabyla na dalším významu, když se objevila jak v knižním bestselleru, kde se text cituje, tak ve filmovém thrilleru Trhlina od Jozefa Karika, kde ji hlavní hrdina v jednom momentu poslouchá.

*na žádost kapely Zrní zachována přímá řeč tak, jak byla dodána

Text: Hana Bukáčková, foto: archiv Zrní
Témata: Zrní, Honza Unger, Hýkal

zavřít