LIVE: Chci, aby můj děda byl jako Iggy Pop

Vydáno 26.06.2016 | autor: David Stoklas

Rock'n'roll je o divokosti, nespoutanosti a upocených nahých tělech. Iggy Pop nakráčel před pražské publikum na Metronome festivalu ve svém ikonickém outfitu - nahoře bez. O tom, že uspokojil natěšené publikum, nemá cenu diskutovat. Pro ty, kteří pochybují, má Iggy vzkaz: "Fuck off!"

LIVE: Chci, aby můj děda byl jako Iggy Pop Iggy Popovi by blížící se sedmdesátku hádal málokdo. Foto: Tomáš Klíma


IGGY POP

METRONOME FESTIVAL, PRAHA
25. 6. 2016

Bylo naprosto očekávatelné, že zpěvák, jenž letos v dubnu oslavil své devětašedesáté narozeniny, nabídne během hodinového setu průřez celou svou našláplou jízdou životem. Začal naplno. Dav si zazpíval rádiového Passengera, zaznělo i Lust For Life - tolik známé ze snímku Trainspotting. A pak také naléhal, že chce být naším hodným pejskem. Stal se jím, ale tento pejsek kousal, slintal, vrčel a řinčel řetězy, kterými byl svázán. Z nich se ale nakonec dostal. Seskočil z podia. Ukázal prostředník security službě a vrhl se přímo mezi rozjařený dav. Jednomu šťastlivci stihl dokonce i podepsat vinylovou desku. Doufejme, že to onen šťastlivec i deska přežili ve zdraví.

ONLINE: Na Metronome festivalu řádil Iggy Pop, předvedli se i Kooks a Ella Eyre

Pražské vystoupení se možná mohlo zdát jako metafora pro celý jeho život. Začátek, to bylo neurvalé nakopnutí do rozkroku. Život je boj, sex, drogy, kytary, rock'n'roll. Pozlátko mizí a všechno tak trochu zahaluje šedivá depka. Ve druhé půlce byly slyšet třeba dvě první pecky z jeho alba Idiot, které si nebohý Ian Curtis z Joy Division pustil v předvečer své tragické sebevraždy. Pro tu naštěstí neměli návštěvníci Metronome festivalu jediný důvod (snad možná pouze kvůli trapným průpovídkám pražské primátorky Adriany Krnáčové před vystoupením The Kooks).

DÉŠT NEBYL ŽÁDNOU KAŇKOU

Už před tím, než Iggy nakráčel na stage, utrousili pořadatelé, že dle Norů se počasí pěkně kur*í. Taky se tak nakonec stalo a posledních několik songů skutečně propršelo. To ale bylo vzhledem k tomu zbytku, k tomu, jak Iggy Pop ukázal, že rock'n'roll je skutečně špinavý a trochu i odporný, nakonec velmi snadno zanedbatelné.

vložte odkaz, text nemažte

Slova chvály vůbec nejsou jen ze setrvačnosti. Není to tak, že je mu skoro sedmdesát, a proto o něm budeme říkat, že je cool. On cool skutečně je. Jeho tisíce variací na slovo fuck, jeho divokost i upřímnost projevu, to vše bylo vzpruhou pro posluchače, kteří museli před tím trpět otrávené ksichty britských The Kooks, kteří si tak trochu hráli na hvězdy. Skutečná star ale v té době byla v backstage. Nabírala energii po tunách, aby ji mohla hned ve stejném množství dávkovat před sebe do rozjásaného publika, které přišlo okusit poctivou chuť minulosti.

MOŽNÁ NAPOSLEDY

Kdyby všichni důchodci, dědečkové a babičky byli stejně divocí jako mistr Pop, možná by na hradě seděl někdo jiný. Možná by se taky zvedla spotřeba tvrdých drog a místo na obchodní domy by staříci dělali nájezdy na hudební kluby.

RETRO: Iggy Pop se v Praze v roce 2008 zmítal jako epileptická tanečnice a skákal do lidí

Dá se jen mlhavě spekulovat, zdali ještě někdy Iggy Pop navštíví Českou republiku. Ti, kteří ho včera viděli a slyšeli, si mohou v seznamu věcí, co do konce života chtějí stihnout, odškrtnout položku "Užít si koncert jednoho z největších frajerů na světě". Naopak. Ti, co nešli, se mohou mlátit do hlavy. Nechceme být zlými proroky, ale pokud se někomu z naší země zželí po Iggyho odhalených prsou, je vcelku pravděpodobné, že kromě lupenu na koncert si bude muset opatřit i letenku.

text: David Stoklas, foto: Tomáš Klíma

Témata: Iggy Pop, Metronome festival, punk, festivaly, koncerty

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít