LIVE: Gentle Irony předvedli brněnskému Metru svou hudební i divadelní stránku

Vydáno 22.02.2016 | autor: Filip Pešta

Křest debutového alba brněnsko-zlínsko-pražské formace Gentle Irony Trio z roku 2013 s názvem Cut The Strings byl tehdy maturitním projektem vokalistky Zuzky Němečkové a  proběhl právě v brněnském Metru. Nyní se kapela po letech vrátila na místo činu s novou deskou. Jaké to bylo, se dočtete v naší recenzi.

LIVE: Gentle Irony předvedli brněnskému Metru svou hudební i divadelní stránku Gentle Irony se koncert povedl

Za svou dobu působení si ke Gentle Irony našla cestu pěkná řádka fanoušků. Cestu, kterou jim kapela postavila na základě originální muziky, která se nevymezuje konkrétním žánrem, ale naopak vyniká pestrostí. Není tedy divu, že byl prostor brněnského Metra ještě před začátkem koncertu naplněn. Sotva návštěvníci dopíjeli první půllitry, už se na scéně objevila kmotřička desky - kapela Torri Watchward, jež hraje zajímavou směs stylů od jazzu přes d'n'b, funky až k elektru. Vystoupila s nimi i zpěvačka Tereza Marečková a svůj úkol dostat návštěvníky na parket splnili na výbornou.

Gentle Irony na sebe nenechali dlouho čekat a za chvíli už stáli na značkách s nástroji.  Začínalo se energickou skladbou Sorry Sweet, která nás jako stroj času přenesla do tančíren minulého století. Pokud jste vedle sebe měli tanečního partnera, bylo jasné, že zažijete jedinečný večer. Samozřejmě byl prostor i pro mateřštinu, a tak se fanoušci mohli příjemně pohybovat v rytmu písní Havran, Malířka nebo Spálené ticho.

Kromě přirozeného hudebního nadání  zasahuje soubor mírně i do divadelních kruhů. Koneckonců frontman Tomáš David, autor všech písní, je nyní nominován na cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon v muzikálu, operetě a jiném hudebně-dramatickém žánru. Tyto kořeny divadla se příjemně promítají do celkové image kapely, ať už v tom jsou taneční pohyby a úžasný vokál Zuzany Němečkové nebo účast typicky dramatických prvků, jako je například  "štronzo", z divadelního slangu vyjadřující stav, kdy celé uskupení zastaví svůj pohyb a všichni zůstanou stát jako kamenné sochy.

Celým klubem tedy v tomto duchu tryskaly doslova ohňostroje zábavy, kterou jste si užili ať už jste přijeli na koncert autem, nebo jste si založili účet na baru. Úžasným hudebním zpestřením byl saxofon Hanky Kovaříkové a její pěvecký um, který na koncertě také předvedla. Samotné polévání alba se samozřejmě neobešlo bez vřelých díků a velkého potlesku. Konečnou svatou trojící programu byla skladba Whispers, vlajková loď nového alba se stejnojmenným názvem, dále píseň Dáma z bulváru a naposledy mohli návštěvníci protancovat svou obuv u Cut The Strings. Úplný závěr obsahoval jmenovité poděkování těm nejvěrnějším fanouškům, kteří chodí na koncerty pravidelně a poté pokorně opustili stage.Gentle Irony jejich muzika opravdu baví. Hrají totiž hudbu smysluplnou, harmonicky složitou, ale zároveň příjemně taneční a zábavnou. Jako celek drží pohromadě nejen hudebně, ale i dramaturgicky, a jejich upřímnost a hravost se vám silně vpije do žil. A i když se budete snažit sebevíc, stejně se při poslechu jejich muziky přistihnete, že podupujete nohou nebo mírně házíte hlavou do rytmu. Jinak to s nimi prostě nejde.text: Filip Pešta, foto: Jan Mikolášek

5,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Bratři Ebenové v lomu Velká Amerika
zavřít