LIVE: TOP 10 NEJ SázavaFestu - Od božského Karla Gotta až po arogantního Rytmuse

Vydáno 30.07.2018 | autor: Hana Bukáčková

Sázavafest dosáhl své plnoletosti. Letošní program nevynikal zvučnými zahraničními jmény - až na Grahama Candyho. Sázel hlavně na tradiční festivalové kapely, které můžeme slyšet na mnoha dalších akcích. Proto jsme se zaměřili na ta NEJ z pátečního a sobotního programu.

LIVE: TOP 10 NEJ SázavaFestu - Od božského Karla Gotta až po arogantního Rytmuse LIVE: TOP 10 NEJ SázavaFestu - Od božského Karla Gotta až po arogantního Rytmuse


SÁZAVAFEST
27. - 28. 7. 2018
SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU

Nejočekávanější – Karel Gott

Nejočekávanější doslova. Osmnáct ročníků jsme museli čekat, než ho pořadatelé oslovili, aby na zdejším festivalu vystoupil. Karel Gott není typ hvězdy, která by objížděla festivalové štace jako většina muzikantů v zemi. Letos upřednostnil pouze Sázavafest, kterému přislíbil účast i na příští rok.

Karel Gott rozezpíval Sázavafest, Monkey Business předvedli nové kostýmy

Ještě před vystoupením bylo otázkou, jak je na tom zdravotně a v jakém rozpoložení se dostaví. Ještě než se tak stalo, natěšený dav fanoušků a zvědavců si poslechl půlhodinový set Jitky Zelenkové, která místo toho, aby Gotta doplnila, jak tomu bylo již v minulosti zvykem (pozn. redakce: jako jeho vokalista z dávných dob), museli jsme se "protrpět" táhlými swingovými kousky. Ty spíše uspávaly, než aby připravily dobré rozpoložení pro "Mistra".

Božský Kája, kterému letos bylo úctyhodných devětasedmdesát let, přišel v dobré náladě, odzpíval notoricky známé songy typu Lady Carneval, Být stále mlád, Kávu si osladím, Včelka Mája, Stokrát chválím čas či Ces't La Vie. Fanoušci mu odpustili i výpadek textu v úvodu písně Mistrál. Jemu ani jeho příznivcům se nechtělo končit, a tak se prodlužovalo. Koncert se stal skutečným vrcholem třídenního programu.

Karel Gott rozezpíval všechny generace. Foto: Radim Hromádko

Nejarogantnější – Rytmus

Páteční program neuzavíral na hlavní scéně nikdo menší než slovenská rapová hvězda první třídy. Bohužel po zhlédnutí jeho půlhodinového čísla návštěvníci nadšením nehýřili. Rytmus to měl celé na háku. Fanoušci si na něj museli počkat půl hodiny, než se uráčil přijít na pódium. Stejně záhadný byl i konec, kdy odešel takřka bez rozloučení do backstage. V jeho případě se jednalo jednoznačně o kšeft, ne o vystoupení, do kterého by dal srdce. 

Nejvytíženější – Mirai

Čím dál žádanější Mirai si na SázavaFestu jako jediní střihli dvoják. Po hodinovém energickém koncertu měli asi 10 minut na to, aby se přemístili na REC.stage, kde zahráli v akustičtějším pojetí svoje čtyři nejznámější songy. Poté už museli odjet, čekalo je hraní ve Vesci u Liberce v rámci Benátské! s Impulsem. Navíc před vystoupením stihli autogramiádu. A kdybyste ještě neměli "přemiraiováno", v rámci jednoho stánku s mobily si mohli návštěvníci vyzkoušet různé interaktivní PC hry a zatančit si na písničku Chci tančit, která tam hrála nonstop do zblbnutí.

Mirai se předvedli jako showmani. Foto: Radim Hromádko

Nejaktuálnější - Pokáč

Pokáče není třeba dlouze představovat. Do širšího povědomí se dostal hlavně v posledních dvou letech díky svým vtipným ukulele minisongům, které dává na YouTube. Do svých tradičních, už zlidovělých songů Rád chodím na poštu, Láska na vsi, Co z tebe bude nebo Mám doma kočku zakomponoval novinku na aktuální téma. Skladba CTRL C + CTRL V = A je věnována kauze kolem bývalé ministryně spravedlnosti Malé a její okopírované bakalářky, která ji stála post.

FOTOREPORT: Páteční Sázavafest opanovali No Name, Jelen nebo Mig 21

Nejpolitičtější - Monkey Business

Už bývá tradicí, že s každou sezónou přichází kapela s novými kostýmy. Nebyli by to Monkey Business, kdyby nevymysleli nějakou "vopičárnu". Vonné stromečky z pražského narozeninového koncertu vyměnili za bílé obleky plné parazitů, jak jinak než dvojsmyslně – nechyběly blechy, klíšťata, a další havěť, ale i portréty politiků, kteří jsou nejen jim trnem v oku - Babiše a Zemana. Aby té politiky nebylo málo, Matěj Ruppert završil set nejen operní árií, ale i slovy "Ať pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí." Den poté se pak společně s Jirkou Macháčkem a Ivou Pazderkovou připojil k distancu Tomáše Kluse od akcí, které Babiš financuje, a stejně tak k bojkotu jeho médií.

FOTOREPORT: Monkey Business představili nové kostýmy. Jsou na nich parazité, včetně Andreje Babiše a Miloše Zemana

 

Nejtanečnější – Verona 

I když více méně celý set propršelo, návštěvníci ukázali, že nejsou z cukru, když vydrželi kroutit boky na hity tanečního dua Verona. To nedávno prošlo personální obměnou kvůli mateřským povinnostem původní zpěvačky Markéty Jakšlové. Na její post přišla Veronika Stýblová - účastnice soutěže Československo má talent a finalistka Superstar 2013, která doplnila producenta Petera Fidera. Energická Stýblová ukázala, že je adekvátní náhradou, která není jen dočasnou výplní.

Nejméně zaměnitelný - Graham Candy

To nejlepší na konec obstaral Graham Candy, který působí jako zjevení z jiné planety. Jediný cizokrajný umělec v line-upu. Pořadatelé v jeho případě vsadili na jistotu, tamní premiéru si odbyl už před dvěma lety. Neopakoval se tak průšvih z loňska, kdy vyhořeli headlineři Ruslana a Thomas Anders z Modern Talking. Skromný Novozélanďan s nezaměnitelným diblíkovským hlasem po dvou letech strhnul publikum na svoji stranu. Nezapomněl přehrát skladby se svého debutu Plan A  a do kotle nechal během svého setu poslat vedle nafukovacího míče také nafukovací kruh ve tvaru oblíbeného plameňáka či jednorožce.

Graham Candy byl jedinou zahraniční hvězdou SázavaFestu. Foto: Radim Hromádko

Nejzábavnější - Mig 21

Dalo by se opakovat to, co jsme psali loni. Páteční večer zkrátka opět patřil jen jim. Místo toužebně vyhlíženého zatmění měsíce, které skryly mraky, jsme se dočkali té nejživelnější show. Obstarala ji taneční, pěvecká a striptérská kapela z Prahy 5 - Smíchova. Jiří Macháček byl ve svém živlu, pobíhal po pódiu s nafukovací kytarou a chytal kalhotky při Kalhoty si sundej. Trumpetista Hrdlička obměňoval pódiové dekorace vzhledem k právě znějícímu songu a nezapomněl poskakovat s africkým bubnem při Ho Ka He.

LIVE: TOP 8 NEJ Sázavafestu - Thomas Anders i Ruslana zklamali, zastoupili je Vojta Dyk nebo Barbora Poláková

Nejinfantilnější - Jaroslav Uhlíř

Písničky Jaroslava Uhlíře baví všechny generace už nějaký ten pátek, o tom žádná. Každý si je s chutí zazpívá a vrátí se díky nim do dětských let. Ale proč, proboha, zařazovat do repertoáru píseň Barbora píše z tábora, kterou zpívala infantilním hlasem doprovodná zpěvačka Jana Koutová? Té je přes pětatřicet, skladba by ale lépe vyzněla v podání dívky školního věku. 

Jaroslav Uhlíř zpíval i písně pro nejmenší publikum. Foto: Radim Hromádko

Nejkřehčí – teepee

Oproti jiným scénám a stánkům s alkoholem, kde se hudba doslova přeřvávala, byla REC.stage během koncertu teepee oázou klidu a pohlazení. Indie-folkový projekt Terezy Lavičkové a Miroslava Patočky je od letošního roku již tříčlenný, přibrali k sobě bubeníka Martina Nouzu. Ten dal jejich hraní potřebný rytmus a šťávu.  

Text: Hana Bukáčková, foto: Radim Hromádko

Témata: Karel Gott, Monkey Business, Mirai, Rytmus, Pokáč, Graham Candy, Verona, Mig 21, teepee, Jaroslav Uhlíř

 

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít