BLOG: Klára Vytisková: Byla jsem jak vyždímaná houba, pak mě nakopla Patti Smith i rodina

Vydáno 11.04.2016 | autor: redakce

Klára Vytisková aka KLARA. vyjíždí pár dní poté, co se podle Akademie populární hudby stala Zpěvačkou roku, na turné ke své první sólové desce Home. "Byla jsem jak vyždímaná houba, neskládala jsem už tolik a měla pocit, že už nemůžu tvořit s Toxique dál v tomhle stavu," vzpomíná na dobu, kdy se začala rodit myšlenka na sólovou dráhu. Více v jejím blogu. 

BLOG: Klára Vytisková: Byla jsem jak vyždímaná houba, pak mě nakopla Patti Smith i rodina Klára Vytisková se v sobotu stala Zpěvačkou roku. Foto: Petr Tibi

Uuuuaa, deska je venku a vyrážim na turné. Těšim se jak malá holka, protože jsem víc jak rok nevkročila na pódium žádnýho klubu a protože živý koncerty jsou super a protože jsem dala dokupy skvělou kapelu a prostě proto, že zpívat pro lidi, který to baví, je nejvíc.

Klára Vytisková bude na turné velebit domov. Křest alba proběhne v Roxy

Celý to začalo, když jsem před pár lety došla úplně na dno s inspirací, byla jsem jak vyždímaná houba, neskládala jsem už tolik a měla pocit, že už nemůžu tvořit s Toxique dál v tomhle stavu.

vložte odkaz, text nemažte

Pak jsem se dala do čtení knížky Just Kids od Patti Smith, která mě absolutně vcucla, přečetla jsem ji během dvou dnů a po přečtení jsem měla jasno. Celý se to točí kolem vzniku kapel a toho, jak se tvořilo v 70. letech v New Yorku, a vlastně mi došlo, že akorát potřebuju zažívat nový věci, potkávat nový lidi, zkusit nový přístupy a na chvilku vyjít z tý zajetý skupiny lidí, kterou byla naše kapela. Zkrátka hledat nový hudební impulzy a spolupráce. A tak začaly vznikat singly, Country Girl, Survival, Home, Forever… Bum! Začala se mi přirozeně podsouvat domácí témata, emoce ze situací, který mě silně ovlivnily, to že po X letech ježdění s kapelou najednou věnuju víc času kuchyňský lince a broušení starých židlí, že se z centra Prahy stěhuju na vesnici.

SOUTĚŽ o 2 x 2 vstupy na křest desky Home do Roxy

Trvalo to celý dýl, než jsem čekala, ale hlavně díky tomu, že jsem po zkouknutí hotovýho videa k písničce Survival zjistila, že se zakládánim rodiny neni třeba otálet, když mám tak super manžela. Takhle do procesu vzniku desky vstoupila moje dcera Emilie, celý to období těhotensví a mateřství bylo pro dokončení desky hodně inspirující a dost zásadní. S Emilkou v náručí vznikla písnička Forever, pro mě jedna z nejicitlivějších na albu. No zkrátka po návalu inspirace a s finále Superastar vyšla v listopadu na světlo světa deska Home.

Když je deska, musí bejt turné, živý hraní zkrátka potřebuju k životu. Chci hrát maximálně live, mít za zadkem dobrý muzikanty, který maj názor a zároveň sympatický lidi, protože to poslední, co chceš, je trávit čas v dodávce s nějakým troubou. Začala jsem se poptávat, sondovala jsem, kde to šlo, a dala jsem dohromady pecka kapelu! A neřikám to jen tak, už jsem s nima trávila několik dní na soustředění a nedošlo k žádnýmu střetu. Sjeli jsme pár vtipnejch YouTube videí, dali nějaký Strongbow a pak nazkoušeli celou desku. V kapele mám teda tuhle partu: Tereza Vytisková aka Edna Green na klávesy, bicí sampler a backvokály, Matěj Belko je kapelník a hraje na basu a když na to příde tak veme do ruky kytaru, Adam Koller hraje na bicí a bicí samply a Honza Aleš to rozjíždí na synťáky.

Klára Vytisková: Je důležitý ubránit Emmu Drobnou od lidí, kteří z ní budou chtít vyždímat prachy

Na tour jsem vybrala pár míst, kde je mi dobře, místa, který mám spojený s nejakýma zážitkama.

V dubnu budou Budějovice, kam jsem jezdila jako dítě za prababičkou a prolezla tam spoustu prolejzaček. Plzeń, kde nám jednou z otevřenýho auta vypadaly všechny nástroje a my si toho všimli až na dálnici. Děčín, kde maj v backstage super mozaiku a šéf Kuba je dost v pohodě. Prahu, protože tady jsem se narodila a v Roxy měla jeden ze svých prvních koncertů. Brno, kde maj skvělý gastro podniky a vždycky si to tam užiju. Olomouc, kde nás vyhazovala uklízečka ráno z koleje a v noci po koncertě nám nadával vrátný, že jdeme pozdě spát. Český Těšín, kde jsme jednou zabloudili s dodávkou v lese tak, až jsme dojeli tou nejužší cestou ke spadlýmu stromu a pak asi půl dne couvali zpátky. Jablonec proto, že je to kousek na lyže a blízko do Liberce a že jsem tam na Rampě hrála x-krát a vždycky super.

Celý tour se mnou jede moje kámoška Anche Er, která tam zaDJejuje pár super fláků a zazpívá nějaký backvokály. V Praze bude předkapelovat Lazer Viking, jehož performance miluju a bála jsem se, že mě pošle s předkapelovánim do háje, ale šel do toho a byl dokonce nadšenej, takže huray!

Stavte se, kdekoliv chcete. Nemůžu se dočkat, až vám zahraju všechny věci z desky naživo!

Papa, 

KLARA.  

13.4. České Budějovice, Café Klub Slávia
14.4. Plzeň, Buena Vista Club
15.4. Děčín, Le Garage Noir
20.4. Praha, Roxy
23.4. Český Těšín, Jazzklub na Strelnici
26.4. Brno, Kabinet Múz
27.4. Olomouc, U-klub
20.5. Jablonec, Na rampě

text: Klára Vytisková, foto: Petr Tibi, Kubo Křižo, Petr Jandera

zavřít