POST SCRIPTUM (65): Bob Dylan získal Nobelovku. Nejeví o ni ale žádný zájem

Vydáno 20.10.2016 | autor: Simona Knotková

Proč se Oasis nechtěli objevit na soundtracku kultovního Trainspottingu? A proč se Bob Dylan dosud nevyjádřil k získání Nobelovy ceny za literaturu? Aktuální Post Scriptum zná odpověď pouze na jednu z těchto otázek.

POST SCRIPTUM (65): Bob Dylan získal Nobelovku. Nejeví o ni ale žádný zájem "Nobelova cena? A co já s tím..." myslí si možná Bob Dylan

POPLETOVÉ GALLAGHEROVIC

Také vám vrtalo hlavou, proč se v jenom z nejkultovnějších britských filmů Trainspotting neobjevil soundtrack jedné z nejkultovnějších britských kapel Oasis? Po dvaceti letech je záhada konečně vyřešena! Všechno objasnil v rozhovoru pro The Telegraph producent Andrew Macdonald a kostýmová výtvarnice Rachel Fleming.

POST SCRIPTUM (54): Slipknot bojují proti mobilům a Noel Gallagher si kvůli selfie nemůže koupit ani spodky

"Danny (režisér Danny Boyle) pochází z Manchesteru a strašně si přál spolupracovat s Noelem Gallagherem. Ten to ale z neznámého důvodu odmítl. Byl i na promítání v Cannes, ale nevím, proč se nechtěl podílet na soundtracku," vzpomínal v interviewu Macdonald.

Důvod následně objasnila Fleming a pro muzikanty nemluví zrovna lichotivě. "Noela jsem pak potkala příští týden a řekl mi: 'Klidně bych něco složil, ale upřímně jsem si myslel, že to bude film o lidech, kteří pozorují vlaky. Nevěděl jsem to.' Přesně tohle mi řekl."

vložte odkaz, text nemažte

Škoda. V jiném případě se hudba britpopové formace mohla objevit na kompilaci vedle Iggyho Popa, Blur, Pulp či New Order, jedinců, kteří zadání zdárně pochopili. Anebo jim nevadilo, že přispěji skladbou do filmu o vlakofilech.

NEVDĚČNÝ BOB DYLAN

Možná trochu nečekaně se letošním držitelem Nobelovy ceny za literaturu stal Bob Dylan. Pětasedmdesátiletý muzikant za sebou skutečně několik literárních pokusů má, včetně souboru experimentální poezie Tarantula či první částí zamýšlené autobiografické trilogie Chronicles. Ocenění si však zasloužil především díky hudebním textům s politickým a společensko-kulturním přesahem. Od vyhlášení minulý čtvrtek se umělec ke svému zvolení ale dosud nevyjádřil a není ani jisté, zda se zúčastní slavnostního předání, které se uskuteční 10. prosince.

Bob Dylan získal Nobelovu cenu za literaturu

"S Bobem Dylanem se nám dosud nepodařilo navázat kontakt. Psala jsem ale jednomu z jeho nejbližších kolegů a dostalo se mi přátelské odezvy. Bylo by úžasné, kdyby Bob Dylan dorazil v prosinci do Stockholmu, ale pokud nechce, je to jeho volba," sdělila mluvčí švédské akademie Sara Danius. Zároveň zdůraznila, že ať se už Dylan rozhodně jakkoliv, cena mu patří plným právem.

Vrásky na čele přidává muzikant i okruhu svých pracovníků. Agent Brian Greenbaum si švédskému bulvárnímu deníku Expressen minulý pátek postěžoval, že mu od vyhlášení zvoní bez přestávky telefonáty z celého světa a on neví, co má odpovídat, protože sám se se svým klientem nemůže spojit.

Veřejnost nyní tápe, co si má o chování svérázného hudebníka myslet. Podle některých akademie projevila vstřícné gesto vůči songwriterům, když psaní textů pozvedla na úroveň literatury, a Dylanova ignorace je projevem nevděku. Jiní si ale myslí, že se Nobelova cena v poslední době stejně proměnila ve frašku. A pokud si ji tedy Bob Dylan nevyzvedne? Udělá jedině dobře.

text: Simona Knotková

Témata: Bob Dylan, Nobelova cena, Oasis, britpop, Trainspotting, Noel Gallagher

zavřít