Matěj Ruppert (Monkey Business) interview: Chtěli jsme uspět v zahraničí, ale uklouzli jsme hned u Plzně

Vydáno 17.05.2017 | autor: Hana Bukáčková

Matěj Ruppert na sebe jako zpěvák Monkey Business upozorňuje i díky svému přirozenému showmanství. Už 25. května odehrají s kapelou tradiční narozeninový koncert v pražských Žlutých lázních, tentokrát s podtitulem Kavárna De Luxe. K této příležitosti vyjde i album remixů jejich poslední desky Sex and Sport? Never! s řadou zajímavých hostů.

Matěj Ruppert (Monkey Business) interview: Chtěli jsme uspět v zahraničí, ale uklouzli jsme hned u Plzně Matěj Ruppert (Monkey Business) interview: Chtěli jsme uspět v zahraničí, ale uklouzli jsme hned u Plzně. Foto: Lucie Levá

Matěji, jak si užíváš rodičovství?
Přírůstek do rodiny je naprosto báječná věc, kdybych byl věřící, tak bych to srovnal s velkým zázrakem. Máme skvělou dceru a jejím příchodem se změnil celý náš život... už se nemůžeme trousit tolik po nocích jako předtím.  (úsměv)

LIVE: Monkey Business vyprodali třikrát po sobě LMB, uctili Radima Hladíka a zpívali s Danem Bártou

Dnes máš za sebou i jedno natáčení, můžeš prozradit, o co šlo? Připravuju pro Českou televizi dokument o pivu. Dnes jsem měl zrovna první natáčecí den z dvacetidílného cyklu. Pořadem provázím společně s MUDr. Susou, který je autorem. Zároveň se připravuje i dokument o českých hranicích, kterým budu taky provázet, a bude se točit současně během tohoto roku. Budeme cestovat po malých pivovarech po celé České republice, budeme přibližovat historii a technologii jednotlivých piv. Pivo mám rád, takže si myslím, že jsem i vhodný průvodce. (smích) V 99,9 % případů vždy piju pivo a ve zbylých 80 % panáky. (smích)A co nějaká filmová role? Dostal jsem nabídku na menší roli ve filmu Ondřeje Trojana, ještě jsem nečetl scénář, tak uvidíme. Ale na tu skutečnou velkou filmovou roli ještě čekám… Nevím, kde jsou všichni ti Strachové, Hřebejkové… (smích) Naposled jsem dělal na filmu Lichožrouti a strašně rád na to vzpomínám. 

S Monkey Business máte za sebou turné Už jsi zaplatil daň z práva na život?, jaké bylo a čím se lišilo od ostatních?Myslím si, že jsme jedna z kapel, která se to snaží upgradovat, protože si uvědomujeme, že Česká republika je malá a je rychle objetá, takže nechceme hrát ty stále stejné písničky dokola. Před turné jsme měli pětidenní soustředění, kde jsme repertoár celkem překopali. Lidem jsme nabídli písničky, které jsme dlouho nehráli, a dokonce i pár těch, které jsme ještě nehráli vůbec. 

vložte odkaz, text nemažte

Vždy máte úderné názvy turné, kdo přichází s těmito nápady?
To souvisí i s nápady na texty, názvy desek, ale i tím, jak se chceme prezentovat. Scházíme se ve trojici Roman Holý, Pavel Mrázek a já a společnými silami tyto věci vytváříme. Kreativní část je na Romanovi a Pavlovi, já přicházím s praktickými produkčními věcmi, jako je natáčení videoklipů, které si produkujeme sami. Co se týká videoklipů, zaznamenala jsem určitou stagnaci, čím to je?
Není to o tom, že bychom neměli nápady, ale o tom, že se nám díky narozeným dětem změnil biorytmus. My tři teď žijeme každý v jiném městě a jsme od sebe vzdálení přes sto kilometrů. Druhou stránkou věci je fakt, že už druhým rokem dokončujeme videoklip Sex and Sport? Never - je to zakletý videoklip, některé věci jsme přetáčeli, protože nedopadly dle našich představ. Nicméně je ve střižně a rádi bychom v nejbližší době natočili klipy hned dva.

Ještě se vrátím k vašemu vizuálu. Kdo vám dělá speciální kostýmy?
Kostýmy si vymýšlíme sami a pak si je necháváme šít.

ODCHOD TONYI NEBYLA RÁNA Z ČISTÉHO NEBE

Na konci roku od vás odešla Tonya Graves, proč?
V první řadě to nebyla rána z čistého nebe, ale byl to proces, který trval dva až tři roky, kdy si Tonya několikrát posteskla, že má díky Monkey málo času na svoje vlastní hudební aktivity a svoji rodinu. To vyústilo v její definitivní ochod z kapely. A díky postupnému uvolňování jsme oslovili naši kamarádku Terezu Černochovou, která s námi začala postupně koncertovat. Takže personální změna byla naprosto logická. Fanoušci ji skvěle přijali. Nicméně v odchodu Tonyi není žádná osobní zášť. Sama říkala, že s námi prožila krásných 17 let a že nás má stále ráda. Pro nás bude vždy členkou kapely. Její odchod mě mrzí, ale život jede dál. Na větších akcích se může objevit jako host. Ale stále to budou ti staří dobří Monkey Business, jen s jiným typem ženského vokálu. Zrovna začínáme s přípravou nové desky, Roman už má pár demáčů.

Tereza Černochová interview: Zpívání s Monkey Business? Jedna velká euforie

Na 25. května chystáte do Žlutých lázní speciální narozeninový koncert Kavárna De Luxe, v jaké fázi jsou přípravy? 
Dorazí nám hosté, předkapelou bude skupina Lake Malawi a Albert Černý si s námi něco zazpívá. Budeme tam křít desku remixů písní z alba Sex And Sport? Never. Další hosty prozrazovat nebudu, ať je to trochu překvapení. Monkey Business uvedou na koncertě ve Žlutých lázních album remixů. Přispěli Mydy Rabycad, Light And Love nebo Jiří Burian

Měli jste už spoustu hostů, je ještě někdo, s kým jste dosud nespolupracovali a chtěli byste?

Seznam, s kým bychom chtěli hrát, už ubývá. Troufnu si říct, že jsme hráli se všemi, kdo už něco v týhle branži znamená, čehož si moc vážíme.  (úsměv)

MĚL JSEM ODMALA TENDENCI NA SEBE STRHÁVAT POZORNOST

Na pódiu se projevuješ jako velký showman, kdy se to v tobě projevilo? Rodiče tvrdí, že to mám v sobě odmala. Co si pamatuji, tak jsem měl tendenci předvádět se před ostatními a strhávat na sebe pozornost vždycky. Kdysi jsi vystupoval v Caruso Show, tehdy jsi působil trochu uťáple...
Tam jsem se ocitl náhodou, tehdy mi bylo 17 a byl jsem trochu jelítko. Je to období, kdy si hraješ ještě s angličáky a zároveň už pokukuješ po ňadrech okolo stojících slečen a nevíš, co si máš s tímto rozkolem počít. Tenkrát jsem dostal za účast dva tisíce a nevěděl jsem, jestli si mám koupit žvejky či koupit kondomy a pozvat nějakou slečnu na rande. (smích)

Kdybys byl mladší, šel bys ještě do nějaké talentové soutěže?
Těžko říct, když člověk nakonec šel trochu jiným směrem, ale nejspíš asi ano. Určitě ale nemám tak příkrý názor na tyto soutěže. Jen škoda, že mají soutěžící moc velká očekávání. Jediná Aneta Langerová využila soutěž tak, jak měla, vyjela výtahem směrem vzhůru, kde si pak začala věci podle svého vkusu a je to na jejích písničkách znát. Její poslední deska je vynikající a patří k nejlepším českým deskám za posledních dvacet let. Ale pak je tu kupa lidí, co žádnou soutěž ani nepotřebovala, jako například Lenny, která se mi líbí a jde si svojí cestou.

Lenny má nakročeno i k úspěchu v cizině, chtěli jste se i vy prosadit v zahraničí?
Chtěli, ale uklouzli jsme hned u Plzně, takže jsme nedojeli ani na Rozvadov. (smích) Když jsme začínali, všichni byli starší než já, což bylo na jednu stranu dobře, protože měli rozum, na druhou stranu už byli vázáni povinnostmi a to by úplně nekorespondovalo s tím, že bychom úspěchu chtěli podřídit vše.Na jakém nejzajímavějším místě jsi hrál?
Jednalo se o první koncert Monkey Business, kdy jsme hráli v chebském klubu Viagra, byla tam diskotéka s pódiem a nahoře ve druhém patře byl bordel. Jak jsme si tak hráli, najednou koukám, že se otevřely dveře a holky se šly v pracovním úboru protáhnout a tančit. (smích) Občas se mi stane ještě teď, že když se zadívám do dekoltu z některých žen, zapomenu text. (smích) No a v Buenos Aires to bylo taky zajímavý.

Co bys vzkázal fanouškům? 
Ať mají v první řadě rádi sebe a pak budou mít rádi i nás. (smích)

Text: Hana Bukáčková, foto: Lucie Levá

Témata: Monkey Business, Matěj Ruppert, Tonya Graves, Tereza Černochová, Roman Holý, Sex and Sport? Never, Lake Malawi, Žluté lázně

zavřít