BIZÁR TÝDNE: Uzraje chutnější sýr při poslechu Led Zeppelin nebo Mozarta? Možná budete překvapeni

Vydáno 24.02.2021 | autor: redakce

Švýcarský mlékař Beat Wampfler pouštěl hudbu sýrům ementálského typu, asistovali mu výzkumníci z Bern University of Arts a uznávaní kuchaři. Bochníky sýrů zrály půl roku za nepřetržitého poslechu klasické hudby, hip hopu, hard rocku a dalších žánrů.

BIZÁR TÝDNE: Uzraje chutnější sýr při poslechu Led Zeppelin nebo Mozarta? Možná budete překvapeni BIZÁR TÝDNE: Uzraje chutnější sýr při poslechu Led Zeppelin nebo Mozarta? Možná budete překvapeni

Zjednodušeně řečeno, zraní sýrů je neustálou interakcí mezi mlékem a bakteriemi. Švýcarský mlékař Beat Wampfler se spolu s vědci z University of Arts v Bernu rozhodl tomuto tanci pustit hudební doprovod a sledovat, respektive ochutnat, co se stane.

Otec Larse Ulricha z Metalliky vydal album. Je mu 92 let

Předmětem studie se stalo devět bochníků ementálského sýru, každý vážil deset kilogramů a zrál v samostatné dřevěné bedně. Sýry byly vystaveny hudbě 24 hodin denně po dobu šesti měsíců, každý z nich přitom „poslouchal“ jiný žánr, respektive píseň.

Jednomu bochníku hrálo album We Got It from Here... Thank You 4 Your Service, jímž ikonická hiphopová kapela A Tribe Called Quest zakončila v roce 2016 svou diskografii. V jiné bedně zněla klasika Stairway to Heaven od Led Zeppelin. Mezi další kusy patřila opera Kouzelná flétna od Wolfganga Amadea Mozarta, došlo také na techno nebo ambient.

Tři z devíti bochníků sýra nebyly vystaveny písním, nýbrž hlubokým, středním a vysokým frekvencím, jeden ze sýrů musel zrát bez hudby. Po půl roce zrání prošly sýry důkladnými testy.

„Rozdíly byly velmi zřetelné, ať už mluvíme o textuře, vůni, chuti nebo vzezření,“ popsal výsledek Benjamin Luzuy, slavný švýcarský kuchař, pro televizi Reuters.

BIZÁR TÝDNE: Zpěvák Kelly Family byl odsouzen za provozování dětské práce

Experiment neprobíhal pomocí reprodukce hlasité hudby, místo toho výzkumníci použili miniaturní vysílače. „Všechna energie hudby resonuje přímo dovnitř bochníku sýra,“ vysvětlil Michael Harenberg z bernské University of Arts pro Reuters.

A výsledek? Jako nejchutnější se výzkumníkům i kuchařům ukázal být sýr, který půl roku "poslouchal" hip hop. Odborná porota vyzdvihla výraznější aroma i chuť, jíž označili přídavným jménem „funky“. 

Pokus proběhl v první polovině roku 2018 a díky výsledkům se chtějí švýcarští sýraři soustředit na práci s hip hopem. „Nyní bychom chtěli vzít pět až deset sýrů, každému pustit jinou hiphopovou nahrávku a pak je porovnat,“ vysvětlil sýrař Dr. Beat Wampfler pro Reuters.

oh, red, foto: archiv iREPORT
Témata: Led Zeppelin, A Tribe Called Quest, Wolfgang Amadeus Mozart, lahodný sýr 

zavřít