TOP české písně roku 2021 podle redakce iREPORT nahráli David Stypka, Lenny, Ewa Farna i Jordan Haj s Emmou Smetana

Vydáno 21.01.2022 | autor: redakce

Redaktoři iREPORTu dali hlavy dohromady vybrali osmičku nejlepších písní roku. Výsledný žebříček domácích skladeb loňského roku je rozmanitý a svého favorita si v něm jistě najde každý fanoušek hudby.

TOP české písně roku 2021 podle redakce iREPORT nahráli David Stypka, Lenny, Ewa Farna i Jordan Haj s Emmou Smetana TOP české písně roku 2021 podle redakce iREPORT nahráli David Stypka, Lenny, Ewa Farna i Jordan Haj s Emmou Smetana

David Stypka - O lítání

Píseň O lítání vyšla na albu Dýchej zesnulého Davida Stypky. Když ho jeho přátelé dávali dohromady, měli k dispozici pouze demo nahrávky. S úkolem se však popasovali na výbornou a vznikla tak jedna z nejsilnějších nahrávek loňského roku. A právě zmíněná jemná píseň o střetu reality a nebeského světa patří mezi nejvýznačnější na desce. Verše "možná teď nad hlavou nám poletují davy a máváním nás nelétavé zdraví" a "víte, moji milí, třeba právě v tuhle chvíli, kam by vaše duše letěla?" mluví samy za sebe.
(Andrea Štipčáková)

RECENZE: David Stypka se na albu Dýchej loučí jinak, než bychom čekali

UDG - Plachty

Píseň z nového alba Přístav mě zaujala již na online festivalu Spolu jedním hlasem, má drive, eskalaci, emoce, prostě chytne a už nepustí. S již tradičně kvalitním textem od Jugiho je zapamatovatelná, dá se poslouchat stále dokola.
(Monika Růžičková)

Lenny - Lithium

Typický hlas Lenny v nostalgickém hávu společně s kouzlením Mikea Shinody. Právě on byl tím, kdo oblékl písni Lithium zbrusu nový kabát, a to rovnou v přímém přenosu na Twitchi. Zpěvačka během něj do jeho produkce neměla šanci zasáhnout, výsledek byl tak i pro ni překvapením.
(Monika Růžičková)

ROZHOVOR | Lenny: Mike Shinoda pojal Lithium strašně zajímavě. Trvalo mi, než jsem si na nový zvuk zvykla

Hrdinové nové fronty - To svět se posral

Kultovní formace vydala album Když se bombardéry vracejí, na které znovu nahrála několik letitých pecek. Přestože song To svět se posral není žhavá novinka, právě opětovné ztvárnění ospravedlňuje jeho zařazení mezi to nejlepší z roku 2021. Navíc při sledování dění kolem sebe nevidím výstižnější slogan, který by lépe charakterizoval poslední týdny, kdy je část společnosti nesmyslně odříznuta od kulturního a společenského života.
(Tomáš Rumler)

Konfront - Versus

Mou pozornost k této partě před pěti lety přitáhl Petr Hošek z Plexis a jeho hostování na předchozí desce Individuality. Schovávat se za známé jméno ovšem Konfront nepotřebují. Jako největší pecku z novinky jsem nakonec vybral tu, která dala jméno celé kolekci, tedy Versus. Text je řádně nabroušený. Elita versus poddaní, chudí versus bohatí, frustrace z nastavení světa. Na jednu stranu klišé, na druhou stranu nic jiného od hardcore-punkové kapely čekat nelze.
(Tomáš Rumler)

Jordan Haj a Emma Smetana - By Now

Potenciální želízko v ohni na Eurovizi pro Českou republiku mi na dlouhou dobu zůstalo hrát v hlavě hned po prvním poslechu. Tato hudebně i partnersky sehraná dvojice prostě umí udělat kvalitní pop světového formátu.
(Barbora Kubalová)

Mirai - Lítej (Davidovi)

Skladba Lítej (Davidovi) je asi nejsilnější a nejupřímnější nahrávkou na aktuální desce Mirai. Frontman kapely ji napsal na počest svému zesnulému kamarádovi Davidu Stypkovi, s nímž spolupracoval na několika písních. "A tak si lítej, jsi volnej, teď už můžeš v klidu spát, někdy se usměj, zamávej, ať pak vím, kde hledat mám," loučí se se zpěvákem Mirai Navrátil.
(Barbora Turková)

Ewa Farna - Tělo

Singl Tělo byl první ochutnávkou desky Ewy Farne Umami. Značil nejen to, že zpěvačka hodlá jít ruku v ruce se světovou hudbou, ale také to, že se na desce nebude vyhýbat tématům, která jsou často tabu. V písni Tělo zpívá o bodyshamingu, respektive o tom, že bychom nikoho neměli soudit jen na základě toho, jak vypadá. Nikdy totiž nevíme, čím si prošel. Silná skladba se silným poselstvím.
(Pavlína Lindová)

ROZHOVOR | Ewa Farna: Autenticita je u umělce nejdůležitější. Chci na scéně zastupovat poctivý český pop

redakce, foto: Marek Jarkovský, Ondřej Kudyn, archiv Ewy Farne, archiv iREPORT, Universal Music
Témata: David Stypka, Ewa Farna, Mirai, Jordan Haj, Emma Smetana, Konfront, Hrdinové nové fronty, Lenny, UDG

zavřít