TOP 10 nejlepších domácích skladeb roku 2016 podle redakce iREPORTu

Vydáno 24.01.2017 | autor: redakce

Že vedle sebe elektronika, rock, metal, taneční hudba, přímočarý pop a retro melodie nemůžou fungovat? Redaktoři iREPORTu dali hlavy dohromady a přesvědčili se o opaku. Výsledný žebříček deseti nejlepších domácích skladeb loňského roku je proto velmi rozmanitý a svého favorita si v něm jistě najde každý hudbymilovný fanoušek. 

TOP 10 nejlepších domácích skladeb roku 2016 podle redakce iREPORTu Emma Smetana na křtu desky What I've Done. Foto: Pavel Mužák


10) Mydy Rabycad - Just Dance


K Mydy Rabycad se už nějaký ten pátek váže nálepka "electroswing", přestože mladá kapela na konkrétním žánrovém vymezení rozhodně nelpí. Dokázala to i loňským singlem Just Dance, který má chytlavý elektropopový zvuk, co jistě vynikne na každém tanečním parketu. Navíc má pro ryšavou Žofku a spol. silný význam, protože se v něm odráží jejich dosavadní hudební cesta, která je zavedla až na pódia legendárního festivalu Glastonbury. A tím rozhodně nekončí - na sklonku loňského roku nahrávali v proslulých Red Bull Studios v Berlíně a brzy nám představí nový materiál. Jak vidno, Mydy Rabycad se ve svém kariérním postupu stále řídí jednoduchým mottem: Just Dance! (Josef Martínek)

BLOG: Mydy Rabycad o nahrávání v Red Bull Studios v Berlíně: Byl to neuvěřitelný pocit!9) Arakain - Nenávidím

Arakain známe odnepaměti spíš díky rychlopalným bicím a ostrým riffům, ale tahle skladba je něco úplně jiného. "Polobalada" středního tempa pochází z autorské dílny kytaristy Mirka Macha, niterným textem o ztrátě blízké osoby ji opatřil frontman Honza Toužimský, který ji také dokáže věrohodně a procítěně přednést. Vyšla loni na albu Arakadabra a zazněla i živě na podzimní části turné Arakain Dymytry Tour 2016. Na letošní jaro chystá Arakain oslavy 35. výročí existence kapely se dvěma odlišnými koncerty na každé zastávce - jedním akustickým a druhým thrashovým. Jestlipak na unplugged vystoupení zazní i tahle pecka? (Nicola Bernard)

HLASUJTE PRO SVOU OBLÍBENOU SKLADBU V HUDEBNÍ ANKETĚ ŽEBŘÍK

8) Aneta Langerová - Hvězda

Už je to skoro deset let, co Aneta Langerová na svém prvním autorském albu Dotyk (2007) naposledy výrazněji experimentovala s elektronikou. To poslední deska Na Radosti z roku 2014 působila naopak velmi naturálně a vynikala venkovskou poetikou, proto možná kdekoho překvapí, že v době jejího nahrávání vznikla i skladba Hvězda. Má sice klasický písňový základ, ale postupně jí stále silněji prostupuje právě elektronika a píseň skoro až svádí k tanci. Její refrén "Přej si, co chceš..." se posléze stal hlavním sloganem prosincového trojkoncertu Na vlně radosti. A také takovou Anetu je opravdu radost poslouchat. (Josef Martínek)

LIVE: Radost v podání Anety Langerové má nekonečně mnoho podob7) Xindl X - Popelka

Ondřeje Ládka netřeba dlouho představovat. Chlapík s kytarou a sarkastickými, rozhodně ne banálními, texty se stal jedním z největších současných hitmakerů. Cílová skupina jeho fanoušků se těžko specifikuje, pryč je období, kdy s prvním rádiovým hitem Anděl zajímal hlavně velmi mladé publikum. Svou hrou se slovy baví i dospělé, animovanými klipy oslovuje také děti. Nejinak je tomu u Popelky, kdy chytlavá melodie dokresluje silný příběh, sdělení, které není cizí mnohým z nás. Snad každý zná nějakou takovou Popelku. (Hana Poláchová)

TOP 10 nejlepších domácích alb roku 2016 podle redakce iREPORTu6) Skyline - Rave

Skyline se v loňském roce blýskli novou, již v pořadí sedmou deskou Jungle, která mixuje několik tanečních stylů dohromady, a proto je velmi pestrá. Rave je hned po Ocean druhý singl, ke kterému byl natočen klip. Hodně energická hitovka vás nakopne už od samého začátku, kdy do toho Jacob buší. Skladba postupně díky hlasu Marky Rybin vrcholí do éterické extáze. Je to neuvěřitelně hravá taneční hymna, která nenechá snad nikoho chladným. Skyline tím dokázali, že patří k tomu nejlepšímu, co česká scéna má - a poprávu si vysloužili místo v našem žebříčku. (Hana Bukáčková)

TOP 10 nejlepších zahraničních skladeb roku 2016 podle redakce iREPORTu5) Ewa Farna - Na ostří nože

Jestli někdo ještě před rokem 2016 pochyboval, že Ewa Farna odrostla z role "dětské hvězdy" a stala se etablovanou zpěvačkou, je to právě singl Na ostří nože, který by měl poslední pochybovače umlčet. Farna v něm dokazuje, že jejím cílem je přinášet na naší scénu moderní popovou produkci, za kterou si bude moci jako zpěvačka na sto procent stát. Energická elektropopová hymna je příslibem, že by se zdejší rádiový mainstream přece jen mohl probrat z té věčné postsocialistické kocoviny. Pochopily to i všechny hvězdy, které Ewa zlákala k účasti ve videoklipu - včetně samotného Jaromíra Jágra. (Josef Martínek)

4) Katarzia - Milovať s hudbou

V posledních letech se o této slovenské písničkářce, momentálně žíjící v Praze, začíná hodně mluvit. Roku 2013 debutovala s deskou Generácia Y a do dnešního dne se muzikantsky i textově výrazně posunula. Na druhém albu Agnostika zaujmou promyšlené texty, dobré aranže skladeb a v neposlední řadě i příjemný hlas zpěvačky, ve kterém od posledního počinu nastal také velký posun vpřed. Text úvodní Milovať s hudbou se dotýká dnešní uspěchané a materialistické doby, ze které Katarzia uniká po nocích psaním textů a skládáním hudby. Samozřejmě vede k zamyšlení. Lehčí ironie, kterou Katarzia zvládá na výbornou, provází celou desku. Písničkářce nelze upřít jakousi melancholickou "magičnost", stoprocentní autentičnost a originalitu. (Dominik Pavliš)3) Hentai Corporation - Až ti řeknu (David Koller cover)

V rámci projektu Koller & Friends poskytl zpěvák a člen kapely Lucie k dispozici několik svých skladeb českým i slovenským hudebníkům, aby si s nimi provedli, co se jim zlíbí. Hentai Corporation si pohráli se songem Až ti řeknu. Náhrada Kollerova hlasu těžkotonážním průbojným rykem Radka Škarohlída lépe dopadnout nemohla a divočejší tvář téhle skladbě vskutku sluší. Hentai Corporation nezůstávají ale jen u coverů. Pilně pracují na nové desce, které se dočkáme už letos na podzim. (David Stoklas)2) Lenny - Hell.o

Lenny patří mezi nejslibnější české objevy posledních let a skladbou Hell.o doslova všem vytřela zrak. I když může její text napoprvé působit pesimisticky, opak je pravdou. Jak sama interpretka řekla, skladba je o našich vnitřních pocitech a démonech. Název nesymbolizuje pozdrav, ale to, že se dokážeme svým démonům postavit čelem a vypořádat se s nimi. Skvělý text, který má na svědomí zpěvačka sama, doplnil hudbou dvorní producent Lenny Ondřej Fiedler, se kterým nahrála i celé debutové album Hearts. Singl Hell.o patří rozhodně mezi největší hity roku 2016 - a zaslouženě. (Pavel Vičar)

RECENZE: Lenny je v srdci rockerka i něžná holka za klavírem1) Emma Smetana - Waiting

Emma Smetana byla dlouho vnímána jen jako ta pohledná blondýna z televizních zpráv. Málokdo věděl o tom, že má i velký hudební talent. Ten se rozhodla naplno ukázat právě v roce 2016, kdy vydala svoje debutové album What I've Done, z něhož pochází i singl Waiting. Zpěvačka se rozhodla nejít s davem a zvolila si cestu popu, který nemusí zdejším rádiím moc vonět. Song Waiting v produkci Jiřího Buriana a textem samotné interpretky ovšem navzdory tomu funguje skvěle. Emmu představil jako sebevědomou zpěvačku, která ví, co chce, a jde si za tím. V kombinaci s příjemným retro nádechem, skvělou produkcí a lehce dekadentním klipem jí to vyneslo až na vrchol našeho žebříčku. A i když singl vyšel už pár dní před koncem roku 2015, nejvíc rezonoval právě loni. (Pavel Vičar)

VIDEO: Emma Smetana a Jordan Haj jsou ve Velvet Dress hrdinové bollywoodského westernu se špatným koncemTémata: žebříčky, nejlepší skladby 2016, Emma Smetana, Lenny, Hentai Corporation, David Koller, Katarzia, Ewa Farna, Skyline, Xindl X, Aneta Langerová, Arakain, Mydy Rabycad

zavřít