James Cotton - Ten, který i z rapu dokázal udělat blues

Vydáno 08.04.2017 | autor: redakce

Přezdívka "Pan Superharmonika" bluesového velikána Jamese Cottona, který 16. března podlehl ve věku 81 let ve zdravotnickém středisku v texaském Austinu zápalu plic, hovoří jasně. Zpěvák a muzikant spolupracující během své kariéry s celou řadou věhlasných jmen, jako jsou B. B. King, Muddy Waters, Howlin' Wolf, Carlos Santana či Janis Joplin, proslul skvělou hrou na foukací harmoniku. "Čtyřiadvacet hodin denně mě zastihnete s harmonikou. Je se mnou i v posteli. Dálnice je můj domov, moje dodávka postel a blues společník," konstatoval.

James Cotton - Ten, který i z rapu dokázal udělat blues James Cotton - Ten, který i z rapu dokázal udělat blues


Smrt si říká rock'n'roll (290.) - James Cotton

V roce 2008 koncertoval slavný harmonikář poprvé a naposledy v České republice, kde byl hlavní hvězdou 13. ročníku mezinárodního festivalu Blues Alive v Šumperku. Vystoupení Jamese Cottona cestou na akci pronásledovala smůla. Jeho let byl při mezipřistání v Paříži kvůli stávce francouzských pilotů zrušen a muzikant do Česka dojel bez osobních věcí a léků. Ztraceny zůstaly také nástroje jeho i dalších členů kapely; muzikanti si je proto museli složitě vypůjčit od českých kolegů. Patřičné medikamenty museli opatřit pořadatelé. Kdyby Cotton na festivalu nevystoupil, znamenalo by to pro ně velkou ztrátu. O jeho účast stáli již řadu let a jeho angažmá je stálo mnoho peněz.

Zemřel bluesový velikán James Cotton - "Pan Superharmonika", kterého milovali hippies

S MUDDY WATERSEM

Virtuozní hudebník se narodil na farmě v Tunice v Mississippi 1. července 1935. Jeho vzorem ve hře na foukací harmoniku byl Sonny Boy Williamson II, kterého zaslechl v rádiu. Po přestěhování do Memphisu byl na začátku 50. let angažován do kapely slavného zpěváka Howlin´Wolfa. V roce 1954 si ho najal jako harmonikáře do své kapely legendární Muddy Waters. "Přišel do malého pivního klubu, kde jsem v sobotu večer vystupoval. Představil se a nabídl mi práci. Nikdy by mě něco takového nenapadlo. V neděli ráno už jsme vyrazili do Chicaga," vzpomínal později Cotton.V Chicagu se ocitnul pod velkým tlakem, protože měl nahradit uznávaného harmonikáře Little Waltera. "Little Walter byl v Chicagu, jeden z největších hráčů harmoniky, který kdy žil. Musel jsem se naučit hrát na harmoniku nanovo," konstatoval Cotton.

vložte odkaz, text nemažte

Watersova kapela byla jakousi školou předních představitelů elektrického blues, kteří si často později zakládali vlastní kapely. Učinil tak i Cotton, který v roce 1965 založil první vlastní kapelu Jimmy Cotton Blues Quartet. Spolupráci s Watersem však zcela nepřerušil a například hraje na harmoniku na jeho Grammy ověnčeném albu Hard Again, které produkoval Johnny Winter.

I Z RAPU UDĚLAL BLUES

V polovině 90. let se Cotton potýkal s rakovinou, jež mu znemožnila zpěv, jeho hru na harmoniku však neovlivnila. Natočil více než 30 alb, Dvakrát se dostal do žebříčku Billboard 200, což je v případě bluesových hudebníků neobvyklé. Získal několik nominací a cenu Grammy za nejlepší tradiční bluesové album z roku 1996 Deep In The Blues. Do Bluesové síně slávy v Memphisu byl uveden v roce 2006.


Svým přístupem k blues Cotton ovlivňoval rockové velikány, jakými jsou Janis Joplin, Grateful Dead, Led Zeppelin, Santana nebo Steve Miller, stejně jako kolegy z bluesové branže B. B. Kinga a Freddieho Kinga. Během celého svého života byl otevřený pro různé hudební styly včetně rapu. "Poslouchám všechno, dělat rap sice nemůžu, ale klidně si ho poslechnu. Dokonce jsem se o něj pokusil, ale vyšlo z toho něco jako blues," podotknul.

Roman Jireš

Témata: James Cotton, blues, Pan Superharmonika

zavřít