LIVE: Deep Purple v Plzni neohromili, ale ani nezklamali

Vydáno 29.10.2015 | autor: redakce

Hardrockové veterány Deep Purple jsem naživo za posledních deset let slyšel potřetí a pokaždé jsem na jejich koncert šel s pocitem, že je možná uvidím naposled. Po vystoupení na plzeňském zimním stadionu si ale myslím, že jsou odolní stejně jako indián ve znaku místních hokejistů. Takže brzy zase někde na shledanou u kouře stoupajícího nad vodou!

LIVE: Deep Purple v Plzni neohromili, ale ani nezklamali Deep Purple v Plzni neohromili, ale ani nezklamali

DEEP PURPLE
ZIMNÍ STADION, PLZEŇ
28. 10. 2015

Původně měli britské legendě předskakovat Rival Sons. České koncerty ale nakonec americká skupina zrušila. Pořadatelé proto vybírali novou předkapelu. Deep Purple a jejích manažer si z několika nabídek nakonec vybrali německou partu The Whiskey Foundation. A byla to hodně dobrá volba! Rockový kvintet se nebojí hudebních výletů do šedesátých a sedmdesátých let a zcela zaplněné hlediště plné rockových pamětníků ho odměnilo pro předskokany nezvyklou pozorností.

Plzeň oslavila svátek hard rockem, v Plzni zahřměli Deep Purple

Deep Purple na letošní tuzemské koncerty do Ostravy a Plzně dorazili v rámci světového turné nazvaného podle jejich poslední, již devatenácté desky Now What?, které začalo 21. února 2013 ve Spojených arabských emirátech a v těchto týdnech v Evropě vrcholí. Hned v úvodu je třeba zdůraznit, že Now What? je velmi dobré album a "Párplové" dělají moc dobře, že z něho hrají více kousků, než bývá zvykem. Pecky jako Apres Vous, kterou po intru vystoupení začalo, Hell To Pay, Uncommon Man nebo hororové Vincent Price doprovázené efektní projekcí se mezi osvědčenými hity rozhodně neztratily.

V sestavě, v níž figurují zpěvák Ian Gillan, klávesista Don Airey, baskytarista Roger Glover, kytarista Steve Morse a bubeník Ian Paice, poslední ze zakládajících členů kapely, už od prvních skladeb Apres Vous, Demon's Eye a Hard Lovin' Man dokazovali, že jsou souborem vynikajících instrumentalistů. Navíc takových, kteří vědí, kdy přestat nahánět své ego a nechat promluvit sehranost celé party. Problematickým bývá pouze výkon Gillana, který už si bohužel nemůže dovolit zpívat skladby typu Child In Time a jehož hlas je stále užší. Také v Plzni to z jeho strany nebyl žádný zázrak, ale do vyloženého trapasu to naštěstí mělo daleko.

Díky hráčské zručnosti zaplňují členové Deep Purple své koncerty sólovými vsuvkami. například klávesista Airey při své exhibici vyburcoval zpočátku trochu chladné publikum k velkému aplausu citací Smetanovy Vltavy. Bubeník Paice pak zaujal efektní hrou ve tmě s barevně fosforeskujícími paličkami přenášenou na projekční plátno na fialovém jevišti. Prostor dostali i mistři strun Glover a Morse.

Kapela představila skladby ze své novinky i největší hity nastřádané během své dlouholeté kariéry. V závěru vydařeného koncertu nemohlo chybět nesmrtelné Smoke On The Water a v přídavku očekávané Black Night. Nebyl to nijak překvapující nebo ohromující zážitek, ale pamětníci se po jeho skončení rozhodně nemuseli stydět za idoly svého mládí.

text: Roman Jireš, foto: Martin Hanáček

3,50

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít