Moimir Papalescu interview: V klubu Žlutý pes bude hrát hudba, co má koule!

Vydáno 05.11.2015 | autor: Hedvika Pajerová

Legendární pardubický klub Žlutý pes prošel rekonstrukcí. Od začátku listopadu má nový kabát pod novým provozním, kterým není nikdo jiný než skladatel a producent Moimir Papalescu. Opening party je na programu už 6. listopadu. 

Moimir Papalescu interview: V klubu Žlutý pes bude hrát hudba, co má koule! Moimir Papalescu interview: V klubu Žlutý pes bude hrát hudba, co má koule!

Kromě koncertování, skládání hudby a práce producenta ses začal věnovat další činnosti – otvíráš hudební klub, který není úplně neznámý.
Pardubický klub Žlutý pes byl založen už v roce 1991 a stal se bez nadsázky jedním z nejvýznamnějších klubů v porevoluční republice. Byl jsem tehdy u toho a pro klub jsem vymyslel charakteristickou rozhlasovou reklamu, která výborně fungovala. Na ni nyní navazujeme.

LIVE: Smrtka a červi - Vanessa si zkusila halový koncert

Jaký žánr bude převažovat v programovém složení?
Těžko říct, naším úmyslem je dělat multižánrový klub. Takže převažovat bude prostě hudba, co má duši. Nebo, chceš-li, koule.Na které konkrétní kapely se můžeme těšit během podzimu?
Tata Bojs, Zrní, The Prostitutes s vynikajícím Adrianem T. Bellem, Luno s Emou Brabcovou, Pipes & Pints. Ze zahraničních interpretů třeba slovenské Korben Dallas, anglána Justina Lavashe, francouzskou horror psychobilly partu Banane Métalik, holandské d'n'b hvězdy Sinister Souls nebo Kanaďana Leona Stevensona. No a v rámci mého robo-pop projektu Die Alten Maschinen.

Jaký program bude mít opening párty?
Jednoduchý, čistě hudební, nekomplikovaný, částečně i regionální. Před Tata Bojs, kteří jedou turné k nové desce, vystoupí Márdi s Pítrsem z kapely Vypsaná fixa. Opening párty se koná už v pátek 6. listopadu.

Na jaké drinky se můžeme těšit? Bude to hospodský klub, nebo bude sortiment širší?
Nechci tu dělat reklamu značkám, ale můžu slíbit, že nic podstatného chybět nebude, a to včetně míchaných drinků.

Proč ses rozhodl klub převzít?
Jsem tak trochu pardubický patriot, a když jsem před rokem na jaře v klubu hrál s Vanessou, byl jsem doslova znechucenej jeho stavem i kvalitou služeb. Dlouhý čekání na drinky, špína, špatná propagace. Kdesi v partě kamarádů jsem pak prohlásil, že už tam za takových podmínek hrát nebudu. Po roce mě letos koncem prázdnin oslovil majitel klubu, velice nespokojený s tím, jak to tam vypadá. A já se rozhod do toho jít – s vědomím, že to rozhodně jednoduchý nebude. Klub měl docela pošramocenou pověst. Nejsem naivní a vím, že tohle podnikání není žádnej med. Ale co vím jistě, je, že u nás špína ani prázdný sklenice nebudou. A díky dobrý muzice věřím, že se do klubu vrátí i dobrá nálada.Kterým kapelám nebo interpretům jsi letos pomáhal s deskou?
Letos to je především elektronický, ambientně-industriální Tábor radosti a trochu jsem přiložil ucho i v rámci nového projektu Mortal Cabinet, ve kterém kromě Franty Štorma a Řezníka účinkuje i můj kolega z Vanessy Samir Hauser.

Co chystá na rok 2016 Vanessa?
Nový album a dá-li pánbůh, rozběhnou se práce na celovečerním filmu Prokopat se ven, ohledně kterého jsme teď v kontaktu s producentem Čestmírem Kopeckým.

ROCKBLOG: Kurt Cobain a Nirvana očima českých muzikantů

Jaká je momentální situace kolem DAM?
Těšíme se, až se po roce opět uvidíme s naším frontmanem, Kanaďanem Leonem Stevensonem. Díky podpoře fanoušků, kterým bych tímto rád poděkoval, se uskuteční turné se zastávkami v Plzni, Praze, Jablonci nad Nisou a Pardubicích. Z turné taky vznikne záznam, který vydáme v rámci speciální edice.

Co vzkážeš čtenářům iREPORTu?
Nezapomínejte, že hudba a umění celkově má léčivý účinky. Je to jedna z mála věcí, který v dnešní nejistý době obstojí.

text: Hedvika Pajerová, foto: archiv Moimira Papalescu, Žlutý pes

zavřít