TOP 10 českých skladeb roku 2022 podle redakce iREPORTu roku 2022: Marpo rapoval o depresích, Lipo o válce a Miro Žbirka nahrál duet se synem

Vydáno 03.01.2023 | autor: iREPORT

Nejlepší skladby roku 2022? Podle redaktorů a fotografů iREPORTu je nahráli Marpo, jenž rapuje o depresích, nebo Lipo s Markem Ztraceným, kteří se inspirovali válečnou tematikou. Líbily se nám také písně Insanie, Sofiana Medjmedj ve spojení s Reginaldem, Mira a Davida Žbirkových, Prago Union, Cocotte Minute nebo Chinaski.

TOP 10 českých skladeb roku 2022 podle redakce iREPORTu roku 2022: Marpo rapoval o depresích, Lipo o válce a Miro Žbirka nahrál duet se synem TOP 10 českých skladeb roku 2022 podle redakce iREPORTu roku 2022: Marpo rapoval o depresích, Lipo o válce a Miro Žbirka nahrál duet se synem


Insania - Vytěsňuju

Nesmysly a tuny naprosto zbytečných informací se valí ze všech stran. Na vrcholu pochybností, zda je vůbec možné najít spolehlivý zdroj (aspoň trochu podstatných) informací, se najednou objevila brněnská kapela Insania. A frontman Poly spustil: „Tak se mi do hlavy cpou kecy a hovadiny.“ Vida, takže můj pohled na současný svět není úplně ojedinělý. Jenže co s tím? Slovo si bere opět zpěvák: „Poctivě vytěsňuju, co by mi hnulo žlučí, je to můj recept na klidnou a čistou duši.“ Občas to dá zabrat, ale jinou možnost také nevidím."
(Tomáš Rumler)

Marpo - Zase další pondělí

Emotivní balada s postupně gradující kytarovou řežbou. To je singl Zase další pondělí rapera Marpa. Je o tom, že každý bojuje se svými démony a občas má chuť to vzdát. Marpo přiznal, že text vychází z jeho reálné zkušenosti. "Sám mám sklony k depresím a nejspíš je to tím, že člověk předává strašně moc energie lidem, a to ho pak šíleně vysává."
(redakce iREPORT)

David Koller - Není o čem

V případě Davida Kollera je vždy o "čem"! Skladba má zajímavý text, který napsali Jan Vávra a Matěj Belko, jenž se zároveň postaral o produkci. "Asi kdokoli by potvrdil, že lidský život je doprovázený nekonečnou řadou dilemat a rozhodnutí. Vědomí, podvědomí, city, rozum, náhoda… O tom, jak je to celé občas na hlavu, jsme prostě udělali písničku," popisuje Belko a Vávra dodává: "Jde o moment rozhodnutí, popis chvíle, kdy je něco nevyhnutelné."
(Alena Kaňová)

Cocotte Minute - Řeka

Cocotte Minute s písní Řeka změnili způsob skládání, produkci i svůj hudební přístup. O text se postaral Zeller, o text Czendál. "Píseň je výrazným krokem dopředu a osobně mi uměleckou aurou připomíná Czeko, které naši cestu nadefinovalo," říká dvojice.
(Barbora Kubalová)

Sofian Medjmedj ft. Reginald - doubledate

Sofian Medjmedj patří k největším objevům české scény za poslední léta. Na podzim beznadějně vyprodal koncert v Roxy a fanouškům naservíroval novinku v podobě singlu doubledate. Nahrál ji ve spolupráci s Reginaldem. No, a jak říká sám zpěvák: "Rock & Roll is back!"
(Tereza Slowiková)

ROZHOVOR | Sofian Medjmedj: Dříve jsem češtinu neměl rád

Prago Union - Cesta draka

Píseň, která mě oslovila hned na první poslech, pochopitelně hlavně kvůli super textu. Není to poprvé, kdy Kato vyznává lásku ženám (Recept). A pochopitelně zase jinak, než se na rapera sluší. (smích)
(Jakub Urbanec)

Chinaski - Dvě srdce vejpůl

Tklivá balada Dvě srdce vejpůl patří rozhodně mezi nejlepší z aktuální desky Chinaski, Frihet. Píseň napsala dvojice Táborský-Malátný s klávesistou Janem Steinsdörferem během koronaviru. Vznikala konkrétně v domácích studiích v Praze, Košicích, Černošicích nebo Statenicích.
(Šárka Preslová)

ROZHOVOR | Michal Malátný (Chinaski): Ztratili jsme jeden před druhým ostych

Lipo ft. ODD - Vidím, jak se stmívá

Vidím, jak se stmívá je jednou z nejsilnějších skladeb z Lipova aktuálního alba Příběhy. Když se rozhodl zasadit ji do probíhajícího konfliktu na Ukrajině, dostala píseň zcela jiný rozměr. „V ty dny jsme viděli tváře Ukrajinců, kteří utíkali k nám. Já ale měl před očima ty, co se vraceli domů, aby pomohli. Ačkoliv jsem věděl, o jak nelehké téma se jedná, nechtěl jsem od tohoto původního pocitu a svého záměru ho ztvárnit už potom nikdy ustoupit,“ vysvětlil Jonáš Červinka, který volil slova skladby opravdu opatrně. „Uvědomuji si i to možné nebezpečí nechat se uhranout tím, když vidíme, jak se kolem nás valí dějiny," říká.
(redakce iREPORT)

ROZHOVOR | Lipo: Chci, aby moje texty měly i literární kvalitu

Miro Žbirka ft. David Žbirka - Nejsi sám

Píseň Nejsi sám se stala prvním singem z desky Posledné veci zesnulého Mira Žbirky. Unikátní je v tom, že jde o první spolupráci zpěváka s jeho synem Davidem, které po muzikantově smrti album dokončil. Produkčně na skladbě spolupracoval s Patrickem Jamesem Fitzroyem.
(redakce iREPORT)

Marek Ztracený - Pomalu

Skladba Pomalu patří mezi to nejlepší, co Marek Ztracený napsal. Emotivní balada skrývá více významů, přičemž každý si v ní najde ten svůj. Vedle klavíru lze v písni slyšet violoncello, které nahrála Iris Morisáková.
(redakce iREPORT)

Text: redakce iREPORT, foto: David Stejskal, Tomáš Beran, Jiří Staněk
Témata: Marpo, Lipo, Marek Ztracený, Miro Žbirka, Sofian Medjmedj, ODD, Reginald, Insania, Prago Union, David Koller, Cocotte Minute, Chinaski

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít