VIDEO: Jananas chtějí mít IQ 5 a ničím se netrápit. V klipu spálili Zemana, Ortel i Hitlera

Vydáno 28.04.2016 | autor: Josef Martínek

Nový klip a singl skupiny Jananas předznamenává podzimní albovou novinku. Tématicky se zabývá strachem, který v dnešní době prostupuje celou společností. 

VIDEO: Jananas chtějí mít IQ 5 a ničím se netrápit. V klipu spálili Zemana, Ortel i Hitlera Jananas je zpět a chystá novou desku

Na novou řadovku skupiny Jananas se čeká už skoro šest let. Teď to ale vypadá, že se konečně začíná blýskat na lepší časy. Naznačuje to nový singl a klip Malorážka, který ohlašuje novou desku. Ta má u Supraphonu vyjít v září. 

Miloš Zeman o Lence Dusilové: Chudinka holčička, přeju jí, aby byla úspěšná zpěvačka

"Žijeme v atmosféře strachu. Ze všech stran se na nás valí informace o tom, kdo nebo co všechno nás může ohrozit nebo zabít. Člověk se úplně bojí být. Hodně lidí v takové atmosféře hledá jednoduchá řešení. Chtějí, aby jim někdo říkal, co mají dělat. Ideální podhoubí pro extrémy a zlo všeho druhu. Tahle píseň je smutek člověka, který tohle všechno ví a nejraději by si od toho aspoň na malou chvíli odpočinul. Člověka, který si někdy přeje 'bejt blbej', aby ho tenhle svět nebolel," vysvětluje kapela.

 

Jednoduchý, ale o to silnější klip pro Jananas natočil režisér Jan Látal ze studia Družina, který si rád zahrává s ohněm. "Nemilosrdně jsme vzali, co nám z tisku přišlo v ten den pod ruku. Nebylo potřeba moc vybírat, novináři nám to značně zjednodušili. Vzali jsme i knihy plné dogmat a tezí, jejichž platnost často shoří snadněji než křídový papír, na kterém jsou vytištěny. A spálili jsme to všechno. Oheň byl spravedlivý. Shořely náboženské příručky i budovatelské písně, konec světa i lety do vesmíru, Halík i Ortel, Zeman i Hitler, a i ten Goebbels, který sám knihy pálil. I když ten tedy hořel dost neochotně," komentují Jananas svůj výběr materiálu na podpal.

A protože videoklip se povedl a jemně, bez tlačení na pilu, vystihuje dnešní společenskou situaci, je důvod vzhlížet k nové desce s očekáváním. Za zmínku stojí především povedené textové obraty, které téma nedogmatizují, naopak jej odlehčují. 

 text: Josef Martínek, tz, foto: David Konečný

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít