Trautenberk interview: Doufáme, že na Okoři se šťávou potkáme tu pověstnou bílou paní

Vydáno 29.05.2019 | autor: redakce

Klatovská skupina Trautenberk, která svůj styl označuje jako tanzmetal, se těší stále větší oblině u publika. Loni vydala nové album Ticho nad Pekáčem a letos v létě bude hvězdou řady festivalů. Vidět ji můžete také v sobotu 1. června na Okoři se šťávou. 

Trautenberk interview: Doufáme, že na Okoři se šťávou potkáme tu pověstnou bílou paní Trautenberk interview: Doufáme, že na Okoři se šťávou potkáme tu pověstnou bílou paní

Kdy jste založili skupinu? A proč zrovna název Trautenberk?
Kapela vznikla v roce 2010, příští rok tedy oslavíme deset let existence. Chystáme velkou oslavnou šňůru od salámu, zakončenou zhmotněným snem - koncertem ve velké Lucerně. Ale aby k tomu mohlo dojít, musel jeden z tisíce nápadů, že založíme kapelu, přežít ranní kocovinu a dojít k nějaké té první zkoušce. Což se nám povedlo, a tak jsme vznikli. Stačilo se jenom dobře potkat, opít se a chtít hrát. A hlavně se bavit. A Trautenberk prostě proto, že jsme hledali vzory ve známých záporňácích. Gargamel nebyl českej, tak došlo na Trautenberka. Ten sice taky asi není úplně českej, ale českou povahu vykresluje dokonale. A taky je furt hladovej, což máme společný. Tak asi proto.

Festival Okoř se šťávou zveřejnil časový harmonogram, hlavními hvězdami budou Škwor, Trautenberk i Rybičky 48

Kdo u vás tvoří hudbu a texty?
Hudbu má na svědomí Dála s Málou, kytaristi, a texty nejčastěji dělá Horst, ale sem tam přispěchá se svou troškou do mlýna i sám zemský rada Mirek. A tu a tam přednese někdo z kapely nějakou tu hlášku, která se pak zakomponuje do textu. Je to často taková společenská práce. Vzájemně si do toho kecáme, občas si ublížíme, ale jinak se máme rádi.

Kdy a jak se u vás rodí nové songy?
Vznikají u každého doma, v práci, ve sprše, na hajzlu, před spaním, za volantem, zkrátka všude tam, kde se to nejmíň hodí. Ale jeden moudrý muž řekl: "Ty, vole, když si to ráno nepamatuješ ty, tak jak si to mají zapamatovat ty lidi...?" A to je vlastně první síto nápadů. Když si to nezapamatuju, tak to nestojí za zapsání. A to, co si zapamatujeme, to si pak vzájemně na zkouškách předneseme, pokombinujeme, bezostyšně otestujeme na lidech, tedy na sobě a blízkých, a nové dílo spatřuje světlo světa a s obrovskou pompou a porodními bolestmi je vítáno a oslavováno. Mimochodem, ten moudrý muž nebyl nikdo jiný než Milan Špalek z Kabátů, ale neřekl to mně, nýbrž Kubovi Rybovi, kterej mi to vzápětí prásknul.

Trautenberk se představil v plzeňské Alfě, rozezpíval celý sál

Máte výborné show. Kdo je u vás strůjcem nápadů?
Naše vlastní rozpoložení. Ta živelnost není hraná. Je to prostě v nás. Když se pak dostaneme k nějakým efektům, dost toporně vymýšlíme, kdy a jak je použít. Naší největší devízou je prostě ten pohyb, improvizace, vtip. Vzhled scény pak už necháváme na profících.Na podzim 2018 jste vydali zatím poslední album Ticho nad Pekáčem, jak jste s ním spokojení?
Ano, v rámci možností jsme mu dali, co jsme mohli, i když jsme si na sebe ušili bič. Stanovili jsme si hodně přísnej deadline a řekl bych, že se to na tom trošku odrazilo. Spousta vtípků a slovních hříček vložitelných do stávajících textů mě napadá až po vydání a trochu mě mrzí, že už s tím nejde nic dělat. Naše desky prostě potřebujou dozrávat déle.

Tvoříte aktuálné něco nového?
Jak jsem už říkal, nápady přicházejí stále a nečekaně. Takže ano, tvoříme, ale zatím jsme ve fázi, kdy sbíráme nápady k prvnímu vzájemnému přednesu. Léto máme sakra nabitý, tak těžko říct, kdy dojde k realizaci.Hrajete radi v klubech a vnitřních sálech, nebo na festivalech?
Hrajeme rádi všude. Všechny prostory mají svoje kouzlo, svoje klady a zápory. Na fesťáku je krásně, čerstvej vzduch, polonahý holky, ale mezi tebou a první lajnou je obvykle několikametrovej koridor a chybí kontakt. Kluby jsou naopak hodně kontaktní, což je super, ale moc se tam nenadechneš. Kulturáky tyhle negativa často mažou. Ale furt to není open air.

Tuto sobotu vystoupíte na festivalu Okoř se šťávou. Jak se těšíte?
Moc. Já osobně historii miluju a hrát na těchto místech je radost. Doufáme, že tam potkáme tu pověstnou bílou paní. A jestli ne, nainstalujeme si tam vlastní. Hezčí! Smyslnější!

Chtěli byste něco vzkázat svým fanouškům?
Jasně. Jezte bůček a nenechte se oblbnout dietářema. Je lepší umřít najezenej a spokojenej než hladovej a nervózní.

Open air festival Okoř se šťávou v romantickém okořském podhradí odstartuje v sobotu 1. června uzž od 11.00 hod. Opět vás čekají dvě pódia, a tentokrát obě hlavní. Můžete se těšit na čtrnáct hodin hudby bez přestávky. Na letošním ročníku vystoupí ŠkworMichal HrůzaRybičky 48MiraiPokáčTrautenberkUDGČeské srdceLake MalawiMikAel, Mensfield, Czech ITPekař a další.

Na festival jako každý rok bude jezdit kyvadlová doprava, pro cyklisty bude v areálu festivalu hlídané místo na kola a také stanové městečko. Během akce můžete navštívit zříceninu hradu Okoř. 

text: Michal Šenbauer, foto: archiv kapely

Témata: Trautenberk, Okoř se šťávou, tanzmetal

zavřít