Zemřel Fedor Frešo, baskytarista slovenské artrockové legendy Collegium Musicum

Vydáno 26.06.2018 | autor: redakce

Ve věku 71 let zemřel v úterý slovenský baskytarista a zpěvák Fedor Frešo. Známý byl především z legendární skupiny Collegium Musicum, spolupracoval ale s desítkami hudebníků ze Slovenska i Česka. 

Zemřel Fedor Frešo, baskytarista slovenské artrockové legendy Collegium Musicum Zemřel Fedor Frešo, baskytarista slovenské artrockové legendy Collegium Musicum

Podle slovenského Denniku N bylo příčinou úmrtí selhání srdce. Frešo byl na konci šedesátých let u založení artrockové skupiny Collegium Musicum, kde působil také spolu se svým dlouhodobě blízkým spolupracovníkem, varhaníkem Mariánem Vargou. Ten zemřel loni.

Marián Varga - Muž s doutníkem a lahví vína na pianu psal kapitolu československého rocku

Collegium Musicum zažili své vrcholnné období během sedmdesátých let, kdy byli považováni za inovátory československé scény. Posluchače měli i v NDR, Maďarsku nebo Polsku. Vedle toho si Frešo zahrál například s Blue Effectem Radima Hladíka, Prúdy, s Peterem Lipou nebo v kapele The Soulmen. 

Fedor Frešo se narodil v roce 1947 do hudební rodiny, jeho otec byl známý skladatel Tibor Frešo. Na konzervatoři vystudoval hru na kontrabas, poté se ovšem zaměřil na baskytaru. V roce 2011 vydal knihu Sideman, ve které provedl svou kariérou.

jm

Témata: Fedor Frešo, Collegium Musicum, Blue Effect, Petr Lipa

 

zavřít