LIVE: Třetí den Colours Of Ostrava - uhrančivá Joss Stone, roztomilá Jessie J i melancholičtí Cigarettes After Sex

Vydáno 21.07.2018 | autor: Andrea Černá

Na východě republiky se konečně umoudřilo počasí a festival Colours of Ostrava tak v pátek pokračoval bez jediné kapky deště. Během třetího dne vystoupily na hlavní scéně zpěvačky Joss Stone a Jessie J, divokou atmosféru navodili Slaves a melancholickou linku zajistili Cigarettes After Sex. Celý večer uzavíral Paul Kalkbrenner.

LIVE: Třetí den Colours Of Ostrava - uhrančivá Joss Stone, roztomilá Jessie J i melancholičtí Cigarettes After Sex LIVE: Třetí den Colours Of Ostrava - uhrančivá Joss Stone, roztomilá Jessie J i melancholičtí Cigarettes After Sex


COLOURS OF OSTRAVA, DEN TŘETÍ
DOLNÍ OBLAST VÍTKOVICE
20. 7. 2018

Colours of Ostrava se překlopily do své druhé poloviny a díky lepšímu počasí mohli návštěvníci konečně žít pravou festivalovou atmosférou. V dešti působily konstrukce vysokých pecí jako útočiště před kapkami vody, nyní se do plynojemu Gong lidé chodili zchladit před odpoledním parnem. Hrálo se tady divadlo, promítaly filmy, o kousek dál byl kabaret, busking a hudební workshopy. V areálu se opravdu vyplatí strávit den, největší očekávání byla přesto vkládána do večerních koncertů na hlavních scénách.

LIVE: Colours Of Ostrava si druhý den podmanila éterická Aurora, Kensington si přivezli tlumočnici

Joss Stone

Že je britská zpěvačka ochránkyně přírody a vegetariánka, jí věříte na první pohled. Na pódiu tančí bosky v rozevlátých šatech, a když se k tomu přidají dlouhé vlasy, je k nerozeznání od lesní víly. Na zatím poslední desce Water for Your Soul míchá k soulu také reggae a podobná atmosféra zavládla i na Colours. Něžná diva se uměla do svého hlasu v těch správných chvílích pořádně opřít. Joss Stone přelétávala napříč mnoha žánry a ukázala, že není naivní blondýnkou.

FOTOREPORT: Druhý den Colours Of Ostrava zazářili Kensington, Aurora nebo Vojta Dyk

Cigarettes After Sex

Pro melancholiky jednoznačně vrchol třetího dne Colours, ne-li celého festivalu. Přitom stačilo tak málo, jemný projev, naprosto jednoduchá světla a černobílé projekce. Je s podivem, že v průběhu koncertu nebyl problém dostat se do první nebo druhé řady, publikum se střídalo a zprvu vypadalo, že není ochotné nechat se nést uklidňující vlnou. Až když člověk odstoupil dál od pódia, uviděl, v čem tkví síla Cigarettes After Sex. Zapadající slunce, ležení v trávě a lehce depresivní, romantické a intimní písničky. Ti posluchači, kteří to vychytali nejvíce, stihli zabrat místo v přilehlé čajovně a užívali si koncert na koberci s vodní dýmkou. Mírným zklamáním je, že od roku 2012 mají Greg Gonzalez a jeho kapela na kontě stále pouze jedno album. Fanouškům, kteří hudebníky viděli na jejich samostatných koncertech v Praze nebo Brně, proto festivalový set možná nepřinesl příliš překvapení. Příjemně zasněná atmosféra byla ale zaručena a hit Nothing’s Gonna Hurt You Baby musel dostat do kolen každého. Koncert byl natáčen Českou televizí a bude vysílán na programu ČT Art.

LIVE: První den Colours Of Ostrava - George Ezra zaujal pop-folkem, Pharrell Williams s N.E.R.D. bavili tanečky

Jessie J

Největším tahákem pátečního večera bylo vystoupení Jessie J. Pódiu vévodilo obří červené srdce a zpěvačka ve třpytivé podprsence se na něm zjevně cítila jako doma. Z jejího chování ani nešlo poznat, že zpívá před desítkami tisíc lidí. Polovinu času prodebatovala se svými fanoušky, chválila jim trička nebo se ptala na jejich jména, aby je mohla pozdravit v trochu osobnějším duchu. Roztomilý a pokorný projev zabodoval u publika už na koncertě Aurory o den dříve a vyplatil se i nyní u Jessie J. Kdo čekal přísnou Britku, která s ostrou show pouze odzpívá rádiové hity Domino, Bang Bang nebo Price Tag, musel být mile překvapen. Většina písniček měla zajímavý elektro sound a doprovodný zpěv vokalistek je posouval také o něco dál. Tak jako u headlinerů předchozích dnů, i tento koncert byl tlumočen do znakového jazyka.

V jedné ze svých písní Jessie J zpívá "I am a goddess I am a queen" a přesně takovou auru kolem sebe vytvořila. Měla image popového andílka a publikum jí zobalo z ruky. Nic na tom neměnil ani fakt, že je zástupcem oné komerční linky, která je Colours of Ostrava v posledních letech vyčítána. Pak už jde ale o připravenost návštěvníka, aby letmým pohledem do programu zjistil, že ve stejnou dobu hrají na druhém konci areálu punkoví Slaves. Duo nominované na Mercury Prize kolem sebe pořádně kopalo a snažilo se dokázat, že punk is really not dead. Kdyby jejich koncert trval ještě o něco déle, nejspíš by z areálu Dolních Vítkovic udělali hromádku oceli. Všechno je tedy o volbě. Někdo si vybral královnu popu, někdo si šel zapogovat. Colours ukázaly, že jsou pro všechny.

Paul Kalkbrenner

Závěr dne patřil elektronické hudbě. Set Jona Hopkinse mixoval styly od techna, ambient music až po house a byl především vizuálním zážitkem. O finále pátečního programu se pak na hlavní scéně postaral německý DJ Paul Kalkbrenner. V roce 2008 se Kalkbrennerovi hudbou k filmu Berlin Calling podařilo vytvořit něco specifického. Ve snímku, který je připodobňován ikonickému Trainspottingu, zhudebnil atmosféru místní metropole. Jeho set na Colours byl stejný jako samotný Berlín – svobodný, experimentální, nekompromisní. Kalkbrenner byl zástupcem kvalitních DJů, kteří nepotřebují mít v repertoáru hity dobývající rádiové žebříčky a stejně si jejich tvorbu užijí všechny generace. Hudba pulzovala až do dvou do rána, čímž se Colours příjemně překlenuly do svého posledního dne.

Témata: Colours of Ostrava, Joss Stone, Cigarettes After Sex, Jessie J, Paul Kalkbrenner

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít