HITPARÁDY (83.): Český albový žebříček už bere v potaz digitální trh, bodují v něm Paulie Garand nebo Zrní

Vydáno 12.04.2017 | autor: Josef Martínek

Domácí albová hitparáda přišla se změnami, které podpořily hlavně interprety mladší generace. Nic to ale nemění na dominanci Eda Sheerana, který kraluje žebříčkům u nás i ve světě. Jedinou konkurencí je mu v USA rapper Drake

HITPARÁDY (83.): Český albový žebříček už bere v potaz digitální trh, bodují v něm Paulie Garand nebo Zrní Paulie Garand je v albovém žebříčku hned za Edem Sheeranem


POZMĚNĚNÝ ČESKÝ ŽEBŘÍČEK

V rádiích se asi ještě nějakou dobu nedočkáme větší změny než té, že dlouho vedoucímu Edu Sheeranovi se Shape Of You začínají na paty nově šlapat ChinaskiNení nám do pláče. Hm. Pojďme tedy rovnou k tomu, co je momentálně v české IFPI hitparádě zajímavější - tedy výsledkové listině alb. 

RECENZE: Ed Sheeran napsal do třetice všeho modrého svoji nejlepší desku

Dosud fungující žebříček albové TOP 100, sestavovaný na základě hlášení z prodejen, totiž z nabídky IFPI zmizel a nahradila jej digitální stovka. Šanci ovlivnit pořadí tuzemské hitparády tedy mají nově i streamy, což je v zahraničí už dávno samozřejmostí. Nepřekvapí, že ani v takto inovovaném žebříčku nadále vede Ed Sheeran s Divide, zato ale zaujme druhé místo, kam se dostal rapper Paulie Garand s albem Nirvana. Jak známo, rapoví fanoušci mají ke streamování blízko, takže se asi s představiteli tohoto žánru začneme na špici setkávat mnohem častěji než dosud. Na třetím místě startuje Zrní s novinkou Jiskřící. Další novinkou v Top 10 jsou devátí The Chainsmokers s albem Memories... Do Not Open. 

HON NA SHEERANA

Také Británie pokračuje v "Sheeranománii", takže první místo singlového i albového žebříku je jasné. Mezi písničkami Shape Of You, v pořadí desek Divide. Singly přinesly na ostrovech spíše kosmetické změny, na druhém místě je opět starý známý Ed Sheeran s Calway Girl a na trojku se o jednu příčku posunuli Clean Bandit zásluhou Symphony. 

vložte odkaz, text nemažte

V albech se zpět na dvojku vrátil Rag'N'Bone Man s Human, zatímco minule stříbrní Take That si pohoršili na pětku. Bronz drží Drake a novinky startují až pod stupni vítězů. Jamiroquai, které můžeme v červenci vidět na Colours Of Ostrava, se vrátili s novým albem po sedmi letech, Automaton jim vyneslo čtyřku. Na šestce najdeme nové Goldfrapp se Silver Eye. 

VYSOKÝ START KENDRICKA

První pozici Shape Of You asi netřeba znovu omílat. Druhé místo v amerických singlech ale může být překvapivé. Hned v prvním týdnu totiž takto vysoko zamířil Kendrick Lamar, který s novinkou Humble. zase vzbudil rozruch. Přeskočil díky tomu i Bruna Marse, jehož hitu That's What I Like jsme předpovídali, že by mohl Sheerana na prvním místě nahradit. Zatím se k tomu ale neschyluje. 

RECENZE: Drake se pro More Life inspiroval britskou kulturou

V amerických albech sice nevládne Ed Sheeran, který je druhý, ale ani první místo nepotěší milovníky překvapení. Drake je totiž v Americe stejným fenoménem jako Sheeran v Evropě, takže opakovaný triumf jeho playlistu More Life se dal očekávat. O další zářez hip hopu na medailových příčkách se postaral teprve devatenáctiletý Kodak Black, bronzový s debutem Painting Pictures. 

Témata: hitparády, Paulie Garand, Nirvana, Ed Sheeran, Zrní, Chinaski, Drake, Kendrick Lamar, Bruno Mars, Rag'N'Bone Man

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít