Rok 2015 v hudbě ovládla nejen Adele, ale posmrtně i Amy Winehouse nebo Kurt Cobain

Vydáno 28.12.2015 | autor: Josef Martínek

Adele se vrátila po mateřské pauze, Amy Winehouse nebo Kurt Cobain promluvili díky ceněným dokumentům ze záhrobí, po 12 letech se studiovou deskou připomněli Blur. Rok 2015 byl zkrátka na světové hudební scéně víc o návratech než o invazi nových jmen.

Rok 2015 v hudbě ovládla nejen Adele, ale posmrtně i Amy Winehouse nebo Kurt Cobain Amy Winehouse ožila díky filmu Asifa Kapadia

DALŠÍ SAM SMITH SE LETOS NEZRODIL

Několika nováčkům se sice průlom povedl – v Británii po pěti hitech #1 albově debutovala roztančená Jess Glynne, moderním elektropopem zaujali Years & Years, kteří příští rok vystoupí i v Praze. V písničkářské tradici pokračuje James Bay a indie posluchače doslova zvedli ze židle Wolf Alice. V zámoří se zase všichni skláněli před důmyslnou popovou hvězdou Halsey nebo australským teenagerem Troye Sivanem. Nikdo z nich ale nezatřásl světem popu tak výrazně, jako to loni zvládl Sam Smith. Ten se však letos kritizovanou bondovskou písničkou Writing's On The Wall postaral spíše o jedno z velkých zklamání. Vlastně stejně jako film sám.

AUDIO: Radiohead dostali se svou verzí písničky k bondovce Spectre košem. Poslechněte si ji

Filmová hudba ale letos žebříčky obecně ovlivnila hodně. Ze soundtracku ke kontroverznímu snímku 50 odstínů šedi vzešel nejen jeden z největších hitů roku Love Me Like You Do v podání Ellie Goulding, ale úspěšný rok jím nastartoval i Kadaďan The Weeknd. Ten získal nálepku "Michael Jackson pro hipstery" a jeho následná deska Beauty Behind The Madness s několika rádiovými hity se zařadila k tomu nejúspěšnějšímu, co letos vyšlo.

DOSPÍVAJÍ DĚTSKÉ HVĚZDY

Kanaďané měli obecně silný rok – zatímco teenage písničkář Shawn Mendes svou kariéru teprve rozjíždí, rapper Drake je již nějaký ten pátek na vrcholu a letos sklízel úspěch za úspěchem hned se dvěma alby. Ani jedno z nich přitom nepovažuje za klasickou řadovku. O jedno z největších překvapení se ale postaral Justin Bieber. Po průšvizích z minulých let se zdálo, že jeho hvězda dětského idolu vyhasíná. Nová deska Purpose ale vyvrhla tolik hitů, že Bieber se místo toho začíná stávat etablovanou popovou hvězdou. A příští rok se to pokusí dokázat i pražské O2 areně.

POST SCRIPTUM (24): Fénixové Eagles Of Death Metal znovu povstali v Paříži. V Praze povstane Justin Bieber

Dospívání dětských hvězd je vůbec nosné téma. Zatímco třeba Selena Gomez se s ním poprala poměrně důstojně, One Direction šílené tempo co rok, to nová deska unavilo a po odchodu jednoho ze členů ohlásili pauzu. Miley Cyrus pokračovala v touze šokovat a natočila alternativní album plné bizarností, které představila divokým číslem na cenách MTV i nechutným klipem Dooo It.

Její experimentální album Miley Cyrus & Her Dead Petz ale podle výročních žebříčků k tomu nejzajímavějšímu nepatří. Víc se kritici rozplývali nad rapovým géniem Kendrickem Lamarem (To Pimp A Butterfly), kanadskou div(n)oženkou Grimes (Art Angels) nebo britskými Foals (What Went Down). V popu se zase vytáhli Florence And The Machine, kteří svou desku How Big, How Blue, How Beautiful ověnčili i strhující klipovou sérií The Odyssea. Úspěšně se vrátili Blur s The Magic Whip, po 12 letech. O dost rozpačitější byl comeback Prodigy, které jsme letos v České republice mohli vidět hned dvakrát. Ani Coldplay velká očekávání nenaplnili. S konceptem zabývajícím se člověkem v době války přišli albem Drones Muse

RECENZE: Živá voda Florence and the Machine v jedenácti podobách

ROK ADELE. A AMY

Víc než desky – možná proto, že se s jedinou výjimkou už tolik neprodávají – ale letos hudební scénu ohromily životopisné dokumenty hvězd, které osud nesetřil. Kurt Cobain byl představen ve snímku Montage Of Heck, k němuž byla vydána i deska plná autentických domácích nahrávek. Nejvíc se ale mluvilo o AMY. Bolestný příběh Amy Winehouse zpracoval režisér Asif Kapadia tak silně, že málokdo odcházel z kina s čistou hlavou.

SOUTĚŽ: VYHRAJTE 5 X DVD AMY

Není ale pochyb o tom, že fenomén roku se jmenuje Adele. Že se bude deska 25, kterou vydala skoro po pěti letech od bestselleru 21, prodávat, bylo jasné. I kdyby to mělo být jen ze zvědavosti. Na to, že se v posledních šesti týdnech roku prodá celosvětově hodně přes 10 milionů kopií, by ale vsadil jen odvážlivec. Adele pomohly nejen silné písně v čele s megahitem Hello, ale i obchodnický tah, kdy své album – podobně jako loni Taylor Swift – neposkytla streamovacím serverům typu Spotify a Deezeru.

RECENZE 25: U hudby Adele nehraje faktor času žádnou roli

Adele sice v Česku zřejmě jen tak neuvidíme, ale o koncentraci popových a rockových hvězd u nás nouze není. Letos jsme mohli naživo spatřit ikony jako Madonna, Katy Perry, Ed Sheeran, Björk, Faith No More, Motörhead či Scorpions. Příští rok už se na nás těší Muse, SlipknotElton John, The Cure, Ellie Goulding, Rihanna, Iron Maiden a spousta dalších.

Na závěr se sluší připomenout i ty, kteří s námi příchod roku 2016 už oslavit nemůžou. Vedle věhlasných jmen jako Scott Weiland, Phil Taylor, James Horner či B. B. King k nim bohužel patří i zhruba 90 fanoušků, kteří 13. listopadu zavítali na pařížský koncert Eagles Of Death Metal.

Josef Martínek

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít