Ben Cristovao interview: Bojové sporty mě učí upřednostnit profesionální názor před vlastním egem

Vydáno 05.11.2018 | autor: Jitka Fialková

Na letošním Mistrovství Asie v brazilském jiu jitsu Ben Cristovao zvítězil v kategorii modrých pásů. Teď je zpátky v České republice a naplno se věnuje hudbě. Během podzimu představil už dva nové videoklipy a další premiéry jsou na spadnutí. V říjnu Ben vyrazil na krátké turné, které završí 23. listopadu vyprodaným vystoupením v pražském klubu NoD.

Ben Cristovao interview: Bojové sporty mě učí upřednostnit profesionální názor před vlastním egem Ben Cristovao interview: Bojové sporty mě učí upřednostnit profesionální názor před vlastním egem

Nedávno jste zveřejnil videoklip k písni Naha. U fanoušků se setkal s pozitivními ohlasy a jeho sledovanost rychle stoupala. Na Instagramu jste v této souvislosti napsal, že na takovou podporu si nikdy nezvyknete. Opravdu myslíte, že ne?
Určitě ne. Dělám to skoro deset let a pořád mě to překvapuje. S uvedením každého nového songu čekám, jestli lidi bude bavit. Teď zrovna jsem krátce po sobě zveřejnil nejdřív věc, která byla rapová, pak taneční a teď to je zase taková popová kytarovka. Nemůžu si myslet, že posluchači vždycky automaticky všechno vezmou. Je to ale pak krásný pocit, když za jeden den dostanou klip na YouTube do předních trendů.

Ben Cristovao interview: Už nechci dělat to, co se ode mě očekává

Vezměme to tedy z druhé strany. Někteří interpreti mohou být závislí na možnosti svou tvorbu sdílet, na potlesku. Na co už jste si během kariéry zvykl?
Co se týká živého vystupování, můžu říct, že už jsem si zvykl na plné sály. Prošel jsem si obdobím, kdy pod pódiem nebyli lidi a trvalo dlouho, než se to změnilo a mohli jsme si dovolit zkoušet větší a větší prostory. Těžko bych se smiřoval s tím, kdybych někde vystupoval a nebyl by tam nikdo, koho by to zajímalo. Ne proto, že bych to nezvládl psychicky. Ale už jsem si tím prošel. Baví mě to dělat pro lidi a jsem rád, že na koncerty chodí.

Ben Cristovao roztančil brněnskou Flédu osvědčenými hity i jednou novinkou

Když se vrátím k videoklipu Naha, objevujete se v něm u malířského plátna. Ke svému EP Poslední jste vytvořil cover. Přesto jste řekl, že se za malíře nepovažujete. Změnilo se něco?
Ne. Nezměnilo. Malování mě baví. Je to pro mě forma relaxace. Zároveň věřím, že spousta věcí se dá namalovat, aniž by se člověk musel považovat za malíře. Baví mě na tom autentičnost. Myslím, že i špatný malíř může vytvořit věc, která se bude lidem líbit. Sám nemám rád, když se o něčem tvrdí, že je to opravdu špatné. V malování se chci zdokonalovat. Chtěl by se naučit nějakou formu kreslení. Hodně se mi líbí komiksová tvorba.

Jak často se k malování nebo kreslení dostanete?
Sem tam. Je to alternativa večerního programu. Místo koukání na seriály si vezmu štětec a jdu dělat nějakou srandu.

Videoklip Naha se natáčel na AMU?
Bylo to na AVU (Akademie výtvarných umění, pozn. red). Popletl to režisér klipu.

Zvolili jste ještě jinou lokaci? Zaujala mě krásná knihovna.
Všechno to byly prostory AVU. U té knihovny vyšlo skvěle nasvícení, akorát zapadalo slunce. A Tomáš Kasal, který klip natáčel i režíroval, je hodně šikovný. Řekl bych, že z relativně jednoduché lokace umí udělat skvost.

Ben Cristovao ukázal fanouškům v premiéře nový klip Mowgli

Jaký máte vztah k literatuře?
Pokud mám něco číst, musím vědět, že den předtím a den potom nic nemám. Mám velkou fantazii a když čtu nějakou knížku, potřebuju v ní být a na to potřebuju i podmínky. Teď mi nezbývá čas, ale četl jsem odmala. Hodně fantasy, klidně tisíc stránek. Baví mě i české sci-fi.

CO MŮŽU PROZRADIT K VÝROČNÍMU KONCERTU V O2 ARENĚ? BUDE STÁT ZA TO

V poměrně krátké době jste vydal dva videoklipy, připravujete do konce roku ještě další?
Minimálně dva. Už je mám natočené, jen se stříhají. V poslední době jsem hodně sportoval, teď se chci zase víc věnovat muzice. Ale potřeboval jsem to. Když už jsem dlouho ponořený v textech, zjistím, že musím udělat změnu. Vypnout. Sporty, kterým se věnuju, jsou výborné na resetování.

Dokážete vrcholový sportovní a profesionální hudební svět propojit? Dostáváte nápady na texty během sportu?
Ne úplně při zápasu. Musím říct, že na nápady jsou výborné chvíle těsně před zápasem. Než mě rozhodčí pozve dál, snažím se hlavu přivést na jiné myšlenky, než je soupeř. To mě napadají texty. Jsou i použitelné. Je to super průprava před zápasem.

Příští rok oslavíte deset let na scéně velkým koncertem v O2 areně. Na co se fanoušci mohou těšit? Můžete alespoň něco málo prozradit? Budou se tam třeba na plátně promítat vaše obrazy?
To se určitě nestane. Ale nějakou formu malířství možná do koncertu promítnu. A co můžu prozradit? Už nějakou dobu vystupuju s kapelou a lidi, kteří byli na koncertě, vědí, že to zní mnohem líp naživo než z nahrávky. Neskutečně to šlape. Zároveň mám skvělý tým tanečníků. Sám se nerad koukám na filmové trailery, a proto nechci, aby lidi věděli, co se bude v O2 areně dít. Myslím, že už mě znají a můžou mi věřit, že to bude stát za to.

Jak velký dohled potřebujete mít při přípravě takové velké akce? Dokážete věci delegovat na ostatní, nebo musíte mít u všeho poslední slovo?
Ne nutně. Vím, že každý má svůj um. Potřebuju mít poslední názor. Ale dám na experty. Bojové sporty mě učí upřednostnit profesionální názor před vlastním egem. A funguje to skvěle. V každém případě, základní přehled potřebuju mít o všem.

Závěrem úplně odjinud. Ve spolupráci s organizací Obránci zvířat jste upozornil na problém klecových chovů slepic. Mnoho lidí si vás váží, představujete pro ně inspiraci. Plánujete se zapojit i do dalších osvětových projektů? Například v boji proti plastům?
Řídím se heslem "Nesnaž se bojovat víc velkých bitev naráz". Pokud by byl nějaký projekt připravený, líbil by se mi, šel bych do něj. Nechci ale lidem lít do hlav, co mají dělat, jak se mají chovat. Co se týká plastů, třídím odpad, snažím se žít ekologicky. Doufám, že jen tím můžu lidi inspirovat. Zrovna se slepicí Agátou (zmíněný projekt, resp. video Obránců zvířat, pozn. red) se mi líbilo, že jsem tak mohl dát lidem vědět, aby o takových věcech přemýšleli. To je to důležité.

Text: Jitka Fialková, foto: Benedikt Renč

Témata: Ben Cristovao, Naha, Mowgli, Poslední, O2 arena

zavřít