Zdeněk Juračka - Poctivý bigbíťák, který v hudbě miloval pauzy

Vydáno 08.07.2017 | autor: redakce

Když v pondělí 3. července zemřel ve věku sedmdesáti let kytarista Zdeněk Juračka, odešla s ním relativně nenápadná, ale velmi výrazná postava tuzemského bigbítu. Jeho jméno bylo spojeno zejména s vlajkovou lodí domácího jižanského a blues rocku Žlutým psem, na jejíž palubě už v poslední době nebyl, ale prožil jeho nejslavnější období na začátku 90. let se všemi velkými hity. V klipu jedné ze zásadních písní tuzemského rocku Sametová si zahrál i jednu z rolí.

Zdeněk Juračka - Poctivý bigbíťák, který v hudbě miloval pauzy Zdeněk Juračka - Poctivý bigbíťák, který v hudbě miloval pauzy


Smrt si říká rock'n'roll (302.) - Zdeněk Juračka

"Včera odešla další z rockových legend. Zdeněk Juračka bude chybět," objevila se soustrast dokonce i na twitteru ministerstva kultury.

Zemřel Zdeněk Juračka, kytarista kapely Žlutý pes

TANGO S FRANTOU KOTVOU

Juračka působil v mnoha českých rockových skupinách, mezi něž patří třeba Vítkovo kvarteto, Rebels s Jiřím Kornem, George and Beatovens s Petrem Novákem, Tango nebo Heval, kde hrál v jejím umělecky nejcennějším období s Janou Kratochvílovou, se kterou se pak znovu sešel v kapele Illuminati. Nechyběl ani na mnohých sessions, například rockovém setkání Michala Pavlíčka Na Kloboučku."Potkali jsme se hudebně až ve druhé polovině osmdesátých let, kdy už měl za sebou dlouhou a úspěšnou dráhu, už to byl veterán a legenda," uvedl frontman kapely Žlutý pes Ondřej Hejma. Do Žlutého psa přišel Juračka v osmdesátých letech, kdy skončila svoji činnost bláznivá rocková atrakce Tango, v níž působili třeba Miroslav Imrich nebo Ota Baláž.

vložte odkaz, text nemažte

Juračka výrazně posílil Žlutého psa společně s dalším kytaristou z Tanga Frantou Kotvou. "Absolvovali jsme dvacet let u Žlutýho psa a byla to shodou okolností ta nejznámější a nejúspěšnější část dráhy této kapely. Spolu jsme dělali všechny ty Sametový a Náruživý a podobně. To byla tahleta krásná doba," vzpomínal Hejma.


Boris Hybner a Zdeněk Juračka na Žebříku 1999

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: PŘÍBĚHY ZESNULÝCH HVĚZD

Kotva, který podobně jako Juračka prošel celou řadou rockových kapel, zemřel po dlouhé těžké nemoci v roce 2007 ve věku 54 let. Společně vedle Žlutého psa hráli také v Hevalu a Tangu.

POCTIVÝ BIGBÍŤÁK

Zdeněk Juračka se narodil 19. května 1947 v Praze. Vystudoval na konzervatoři hru na housle, většinu kariéry však zasvětil hlavně kytaře. Typický český bigbíťák, který byl však jako jeden z mála schopen hrát z not, prošel řadou významných kapel českého rocku 60. až 90. let. Začínal v kapele Donald hrající především písničky Rolling Stones. S Rebels s Jiřím Kornem u baskytary a mikrofonu zase bavili publikum převzatým repertoárem od bluesrockové skupiny Cream. Normalizační 70. léta, která rocku v tehdejším Československu nepřála, Juračka umělecky "přežil" v doprovodných orchestrech populárních zpěváků, mimo jiných například Evy Pilarové.

Juračka byl zejména výborným doprovodným kytaristou, přestože se samozřejmě nevyhýbal ani kytarovým sólům. Zdánlivě nenápadný hudebník byl známý také svým svérázným humorem. Když například kapelník Žlutého psa Hejma vysvětloval novinářům, proč vznikla taková pauza mezi vydáním alb Čínská otázka a Rok psa, odbyl to Juračka vysvětlením, že "v hudbě jsou nejlepší právě pauzy".Podle dalšího kytaristy Žlutého psa Jana Martinka byl Juračka skutečnou rockovou legendou. "Jestli
můžeme o někom říci, že byl poctivý bigbeaťák, tak to byl Zdeněk. Do Žlutého psa přišel poměrně pozdě, vlastně až v období revoluce. Nebyl zakládající člen jako my, ale přinesl tam svoji úžasnou muzikálnost a schopnost bavit lidi," prohlásil pro Radiožurnál.

text: Roman Jireš, foto: archiv

Témata: Zdeněk Juračka, Žlutý pes, Jana Kratochvílová, Tango

zavřít