ANKETA | Rok 2024 pohledem hudebníků: Jakub Děkan a Lipo chystají novou desku. Odpovídali i Pokáč, Voxel, Evžen Hofmann, Kryštof Michal a Zeller

Vydáno 08.01.2025 | autor: iREPORT

V posledním díle novoroční ankety jsme vyzpovídali hned sedm hudebníků, a to Pokáče, Lipa, Jakuba Děkana, Voxela, Zellera (Cocotte Minute), Kryštofa Michala (Portless) a Evžena Hofmanna (Kryštof). Stejně jako jejich kolegové se i oni ohlédli za rokem 2024 a prozradili nám, co chystají v tom letošním. A že je na co se těšit!

ANKETA | Rok 2024 pohledem hudebníků: Jakub Děkan a Lipo chystají novou desku. Odpovídali i Pokáč, Voxel, Evžen Hofmann, Kryštof Michal a Zeller ANKETA | Rok 2024 pohledem hudebníků: Jakub Děkan a Lipo chystají novou desku. Odpovídali i Pokáč, Voxel, Evžen Hofmann, Kryštof Michal a Zeller

Muzikantů jsme se zeptali na tyto otázky:

1. Jak hodnotíte uplynulý rok? Co se vám povedlo/nepovedlo? Na co jste nejvíc pyšný/á?
2. Jaké máte plány do roku nadcházejícího?

Pokáč

1. Tenhle rok byl skvělej, měl jsem možnost dělat poprvý song k filmu, a to hned dvakrát (Gump 2, Léto s Evženem), byla spousta skvělejch koncertů, Sparta získala double, děcka jsou zdravý, čili za mě dobrý.

ROZHOVOR | Pokáč: Nářkům zpěváků ze SuperStar se směju. Trvalo deset let, než na mě přišly dvě stovky lidí

2. Velký, nechte se překvapit.

LIPO

1. Chtěl jsem letos vydat desku, ale ukázalo se, že na to bude potřeba víc času. Chvíli jsem si i ujasňoval jakým směrem se vydat. Jestli cestou nových experimentů a žánrového rozptylu, nebo naopak cestou k sevřenějšímu celku, cestou koncepční. A vyhrála ta druhá cesta, která si po člověku žádá víc soustředěnosti. Nevím, jestli tyhle abstraktní řeči v éře TikToku ještě někoho zajímají, ale mě teda pořád ještě jo. (smích) A na co jsem pyšný... To je těžká otázka. Ale pokud zůstaneme u hudby, tak asi na fakt, že mám v sobě i po těch letech pořád chuť tvořit a že je kde brát. Na novou desku jsem myslím shromáždil texty se silnou výpovědní hodnotou.

ROZHOVOR | Lipo: Chci, aby moje texty měly i literární kvalitu

2. Na konci ledna přijít s novým videoklipem a na jaře s novou deskou. Odtočit další videoklipy, které si většinou režíruji, a na podzim s kapelou zavítat do klubů.

Jakub Děkan

1. Rok 2024 byl pro mě zlomovej. Vydali jsme EP, na kterém se velkou měrou autorsky podílel Dan Holý z kapely Trocha klidu, můj kytarista producent Romuald Klemm a také songwriter Michal Juřička. Odjeli jsme přes osmdesát krásných koncertů a oslavili jsme 10 let na hudební scéně, které jsme završili krásným turné 10 LET TOUR.  Po deseti letech jsem změnil stáj a podepsal smlouvu s novým vydavatelstvím a začal pracovat na novém albu, mimochodem první singl z něj Karavan se po několika letech dostal do rádií. A také jsem si poprvé v životě zahrál ve filmu. S partnerkou jsem se nastěhovali do nového společného bydlení a reprezentoval jsem Českou republiku ve Footgolfu na Mistrovství Evropy v Turecku, kde jsme skončili jsme na 5.místě, což se stalo největším zážitkem a úspěchem mojí sportovní kariéry. 

2. V roce 2025 mě čeká vydání mého třetího studiového alba. Alba, které bude mýma slovama to první opravdové album Jakuba Děkana! Spolupracuji na něm se songwriterem Jendou Vávrou a hudebním producentem Ronym Janečkem. Podílejí se na něm ale i další úžasní mladí producenti a autoři, jako je Štěpán Urban nebo Under My Pilow. V první polovině roku půjde do kin také nový film Vyšehrad 2, ve kterém jsem měl možnost ztvárnit jednu z rolí, a mimo jiné jsem k němu nahrál také několik písní. V neposlední řadě nás pak s kapelou čeká řada letních festivalových koncertů, které bychom na podzim roku 2025 rádi zakončili tour k právě avizovanému novému albu.

Kryštof Michal (Portless)

1. Skvělej. Po sedmi letech se nám podařilo vydat nové album Recharged, které jsme sirovnou neskromně nominovali na album roku. Jinak skvělý koncerty po celý rok, není nač si stěžovat.

ROZHOVOR | Kryštof Michal (Portless): Je těžké nepociťovat křivdu, když vám někdo mává ukradeným jménem před očima

2. Co nejintenzivnější propagace nového alba. Koncerty, videoklipy a vše, co přináší nová deska. Už se těšíme! Jinými slovy - máme co dělat.

Evžen Hofmann (Kryštof)

1. Na jaře 2024 jsme měli s Kryštofem turné po kulturácích, objeli jsme přes patnáct vybraných míst v ČR. Bylo to super, s kapelou jsme si to užili a lidé byli fantastičtí. V květnu jsme odehráli velké Majálesy, a pak nastala dvouměsíční pauza. Začátkem prázdnin odstartoval náš poslední ročník Kryštofkempů, který tím uzavřel periodu deseti let trvání. Pro mnohé skončil výjimečný rodinný festival, který v průběhu těšil a bavil všechny generace. Jednalo se tedy často o emotivní setkání s fanoušky, protože jsme věděli, že už je to naposledy. Na druhou stranu, nic netrvá věčně, je třeba jít dál a zkoušet nové projekty.

Příběh českého hitu: Kryštof – Lolita

2. V příštím roce nás s Kryštofem na jaře opět čekají Majálesy ve velkých městech, léto pak bude ve znamení dalších venkovních koncertů. Paralelně se budeme připravovat na natáčení nového alba, kde bude prostor pro přípravu individuálních hudebních nápadů, tak i pro společná soustředění s kapelou, kde budeme nový materiál rozvíjet a dále zpracovávat. Kromě toho budu mít více času pro své soukromé hudební aktivity, kde plánuji sólové koncerty a recitály na elektrickou kytaru tématicky zaměřené dle mého vydaného alba Kytarista po hvězdách. Navíc pak čerstvě rozšířím aktivity o nový projekt se saxofonistkou Květou Teturovou. Zde budu hrát pro změnu především na akustickou sólovou kytaru.

Zeller (Cocotte Minute)

1. Byl to jeden z nejzk*rvenějších roků za poslední dekádu, kterej ale ve výsledku dopadl ze všech nejlíp za poslední dekádu! Co se povedlo? Že jsme všechny ty průsery dokázali vyřešit, a navíc ještě ve všech číslech vyrůst o cca dvacet procent. Krizový řízení hadr. Nikdy by mě nenapadlo, že to budu potřebovat v metalový kapele, tydlety smrdutě korporátní skills 

2. Nejvíc pyšnej jsem na nás jako tým lidí, co si navzájem přejou úspěch, neserou se a všichni dohromady a bez keců makaj na společným cíli. A pak taky na to, že jsme se konečně po několika covidovejch a válečnejch přesunech dopracovali k velkýmu baráku. 13. prosince 2025 budou Cocotti ve Velký Lucerně. Shodou okolnosti to bude asi i pětadvacet let od vzniku týhle zdivočelý baletní smečky!

Voxel

1. Uplynulý rok byl (bez přehánění) tím nejvíce pracovním, jaký jsem v životě zažil. A to si nestěžuji, to se naopak chlubím! Baví mě být v zápřahu, tak jsem si na minulý rok naordinoval čas pro naše tři děti, koncertní sezónu, práci v rádiu, rozjezd vlastní značky parfémů a nově také parfumerskou práci pro přední českou firmu, co vyrábí vonné produkty, čímž se mou hlavní prací stalo právě parfumerství, které miluju. Díky tomu mohu dělat hudbu ještě více svobodně a hrozně mě to takhle baví! Takže nepovedlo se minimum (ani mě nic nenapadá), povedlo maximum. Za mě opravdu jeden z nejlepších roků.

2. Plánů je hodně, ať už koncerty s kapelou, cimbálem a houslema či více a více zákazníků ohledně vůní po Evropě. Do toho všeho rekonstruujeme dům, tak když by den měl tak sedmdesát hodin, vůbec bych se nezlobil.

Text: Andrea Štipčáková, foto: Nguyen Phuong Thao, archiv Jonáše Červinky, Kamil Klekar, Petr Hrubeš, Veronika Mašková
Témata: Pokáč, LIPO, Voxel, Kryštof Michal, Evžen Hofmann, Kryštof, Jakub Děkan, Cocotte Minute, Voxel

zavřít