TOP 10 písní Eda Sheerana. Písničkáře, kterého by nikdo nepasoval na světovou hvězdu

Vydáno 15.05.2024 | autor: Andrea Štipčáková

Jestliže jste před rokem 2011 procházeli Londýnem a viděli jste na ulici hrát a zpívat mladého zrzka, dost možná šlo o Eda Sheerana. Právě buskingem se totiž umělec živil předtím, než prorazil. Poté ale přišly hity The A Team, Give Me Love nebo Castle On The Hill a ze Sheerana se rázem stala jedna z nejvyhledávanějších současných hvězd. Svědčí o tom i dvakrát vyprodané Letňany a chystané velké show v Hradci Králové, které se uskuteční 27. a 28. července.

TOP 10 písní Eda Sheerana. Písničkáře, kterého by nikdo nepasoval na světovou hvězdu TOP 10 písní Eda Sheerana. Písničkáře, kterého by nikdo nepasoval na světovou hvězdu

The A Team

Píseň The A Team otevřela Edu Sheeranovi pomyslnou bránu do hudebního světa. Zpěvák ji oficiálně vydal 12. června roku 2011 pod hlavičkou vydavatelství Warner Music Group. Za první týden se jí prodalo 58 tisíc kopií a muzikant se s ní dostal do top desítky v hitparádách v Austrálii, Německu, Japonsku nebo Irsku. O půl roku později za skladbu získal Sheeran nominaci na cenu Grammy, následně ji zahrál i na diamantovém výročí nástupu královny Alžběty II. na britský trůn.

Give Me Love

Kdyby píseň Give Me Love nevydal Ed Sheeran jako šestý singl z debutového alba, dost možná by zapadla. Naštěstí se tak nestalo a i balada, kterou napsal ve spolupráci s Jakem Goslingem a Chrisem Leonardem, se dočkala svého ocenění. Širší publikum na ni pak upozornila Demi Lovato, která nahrála její cover na své čtvrté studiové abum Demi. Seriáloví fanoušci ji mohli slyšet i v Upířích denících a Cougar Town.

LIVE: Ed Sheeran v Praze: Každá dívka měla pocit, že zpívá jen pro ni

I See Fire

Song I See Fire napsal Ed Sheeran pro film The Hobbit: The Desolation of Smaug. Režisér Peter Jackson ho oslovil poté, co mu to navrhla jeho dcera. Snímek interpreta natolik inspiroval, že měl píseň hotovou včetně nahrání ve studiu během jediného dne. Inspiroval se folkovou kapelou Planxty a skladbu založil na akustické kytaře.

All Of The Stars

Viděli jste film Hvězdy nám nepřály o teenagerech umírajících na rakovinu? Pak si jistě vzpomenete na skladbu All Of the Stars, která otevírá soundtrack snímku. Ed Sheeran ji napsal přímo pro něj. „Nechal jsem se jím inspirovat. Chtěl jsem, aby při jejím poslechu člověk pociťoval smutek i radost zároveň," uvedl zpěvák, jenž song zařadil na své druhé studiové album X.

Thinking Out Loud

Na svou druhou desku zařadil Sheeran i píseň Thinking Out Loud, kterou napsal ve spolupráci s Amy Wadge. Vznikla v době, kdy už měl zpěvák album v podstatě hotové. Jak dříve popsal, byl právě ve sprše, když slyšel Wadge zahrát v zajímavém pořadí na kytaru pár akordů. Okamžitě zastavil vodu a běžel po schodech do kuchyně, kde s ní začal na skladbě pracovat. Za dvacet minut měli hotovo. Inspirací se při psaní textu Sheeranovi stala jeho přítelkyně Athina Andrelos, ale také dlouho trvající láska jeho prarodičů.

Castle On The Hill

Třetímu albu Eda Sheerana vévodil single Castle On The Hill. Text písně odkazuje ke hradu Framlingham, který se nachází v hudebníkově rodném městě v Suffolku. Zpívá v něm o tom, jak se s kamarády chodil ke hradu opíjet nebo tam balit cigarety tak, aby ho neviděli rodiče. Při tvorbě zpěváka hodně inspirovali U2 a především Snow Patrol, s nimiž byl předtím na turné. Ve videoklipu ke skladbě si zahrál zrzavý mladík, který, jak Sheeran prozradil, chodil na stejnou střední jako on.  

BLOG: Jak vypadal koncert Eda Sheerana v Letňanech za plotem?

Shape Of You

Ve stejný den jako Castle On The Hill vydal Sheeran jako singl i hit Shape Of You. Právě ten se jako první zpěvákův song přiblížil úspěchu dříve vydané Thinking Out Loud. Co přiblížil, předchozí muzikantovy skladby doslova převálcoval. Na dlouhou dobu se píseň umístila na prvním místě v hitparádách v řadě zemích. Videoklip, který si vzal na starost Jason Koenig, viděly více než čtyři miliardy lidí.

Perfect

Perfect vydal Ed Sheeran jako čtvrtý singl svého třetího alba ÷. Romantickou baladu napsal zpěvák se svou tehdy budoucí manželkou Cherry Seaborn, kterou poznal na škole, a znovu se s ní potkal, zatímco pracovala v New Yorku. Na nahrávání písně se podílel i bratr zpěváka Matthew. Stalo se tak vůbec poprvé, kdy dvojice spolupracovala. Sourozenci tak splnili přání své babičce. Když se Sheerana v roce 2023 jeden hudební žurnalista zeptal, která z jeho písní definuje jeho kariéru, označil za ni muzikant právě Perfect.

Shivers

Proč své páté studiové album pojmenoval Sheeran = místo -, jak jeho příznivci očekávali? To vysvětlil právě pomocí songu Shivers. „Když jsem ho napsal, necítil jsem, že si album zaslouží název -.“ Napsal ho ve studiu v Suffolku, který se stal posledním datem jeho Divide Tour. Na skladbě pracoval dlouhé tři dny, což je pro Sheerana neobvyklé. Videoklip sleduje interpreta na večeři s Annou Sophií Robb, když začne mít divoké fantazie. Sheeran se například nechává oživit v márnici či tančí s partnerkou v hotelu v místnosti plné ptáků.

Bad Habits

Bad Habits vydal Ed Sheeran v červnu roku 2021. Chtěl se v songu ukázat v jiném světle, než v jakém ho doposud jeho posluchači znali. A to se mu také povedlo. Písni dominuje výrazná basová linka a taneční beat. Ve videoklipu na sebe zpěvák vzal vampýrskou podobu. „Napadlo mě, že všechny moje zlozvyky přicházejí se zapadajícím sluncem a mizí, když slunce opět vychází. To je vlastně dost upírské,“ přiznal v jednom z rozhovorů s tím, že si dokonce kvůli natáčení nechal obarvit vlasy na blond.

RECENZE: Nové album Eda Sheerana zavání komerčním kalkulem. Světlé momenty se rozplývají v mlze hustého klišé

Text: Andrea Štipčáková, foto: Warner Music
Témata: Ed Sheeran, Edward Christopher Sheeran, Velká Británie

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít