Jerry Heller, šedá eminence gangsta rapu, která si vysloužila svůj diss track

Vydáno 10.09.2016 | autor: Dominik Pavliš

Úspěšný manažer a podnikatel se do dějin hudby zapsal hlavně díky spolupráci s průkopníky gagnsta rapu - N.W.A. Proslavil se ale už v 60. a 70. letech, kdy se spojil s ikonami, jako jsou Elton John, Pink Floyd, Creedance Clearwater Revival, Otis Redding, The Who a mnoho dalších.

Jerry Heller, šedá eminence gangsta rapu, která si vysloužila svůj diss track Jerry Heller zemřel ve věku 75 let

Smrt si říká rock'n'roll (261.) - Jerry Heller

Gerald E. Heller, přezdívaný Jerry, se narodil 6. října 1940 v židovské rodině, později studoval vysokou školu University of Southern California a sloužil armádě Spojených států. Pracoval v několika firmách a poté si v Beverly Hills založil svou vlastní - Heller-Fischel Agency, ve které už první rok vydělal 1,9 milionů dolarů. O tři roky později už dokázal vydělat 7 milionů dolarů. Později vyplatil svého kolegu Dona Fischela a podnik řídil sám.

Zemřel Jerry Heller, první manažer N.W.A. Film Straight Outta Compton mu prý zlomil srdce

V polovině 80. let pracoval s hvězdami r'n'b a hip hopu - pod rukama mu prošli například J.J. Fad, The D.O.C či World Class Wreckin' Cru. V době, kdy zastupoval rapové umělce, se tenhle žánr stal velmi populárním. Jeho spolupráce s Ruthless Records a s raperem Eazy-E tvořila základ pro úspěchy Priority Records a Interscope Records. K dnešnímu dni se pod touto značkou prodalo asi 110 milionů nahrávek, nepočítaje singly.

vložte odkaz, text nemažte

Největších milníků ale Jerry dosáhl s kapelou N.W.A. Když se v roce 1991 rozpadla, Ice Cube a Dr. Dre to dávali za vinu právě Hellerovi a společně pro něj a Eazy-E složili diss track. Eazy-E na oplátku také udělal pár songů o svých minulých parťácích, navzájem se tak oba tábory znepřátelily.

Minulý rok byl do kin uveden film Straight Outta Compton, podle stejnojmeného alba N.W.A, o kterém také pojednává. Heller ve snímku není vyozbrazen zrovna v dobrém světle, a když on sám snímek zhlédl, údajně se mu zhoršil jeho zdravotní stav. V poslední době byl vystaven dlouhodobému stresu.

Heller trpěl na srdeční onemocnění a cukrovku. Dne 2. září 2016 dostal při řízení automobilu infarkt, v jehož důsledku havaroval. O něco později zemřel v nemocnici v Thousand Oaks v Kalifornii. Bylo mu 75 let.

text: Dominik Pavliš

Témata: Jerry Heller, N.W.A, Easy-E, Straight Outta Compton, Elton John, Pink Floyd, Creedance Clearwater Revival, Otis Redding, The Who

zavřít