Obdivoval ho Eric Clapton a šlapal na paty Jimimu Hendrixovi, to byl Duane Allman

Vydáno 14.11.2015 | autor: redakce

Kytarista, zpěvák a skladatel Howard Duane Allman založil spolu s bratrem Greggem kapelu The Allman Joys, ze které se v roce 1965 stali The Hour Glass. Duanova slideová kytara se stala vyhledávanou pro nahrávky takových hvězd, jako byli například Wilson Pickett či Eric Clapton. V roce 1969 vznikli The Allman Brothers Band, s nimiž bratři nahráli 3 úspěšná alba. Pro Duana nakonec všechno skončilo pod koly kamionu. 

Obdivoval ho Eric Clapton a šlapal na paty Jimimu Hendrixovi, to byl Duane Allman Obdivoval ho Eric Clapton a šlapal na paty Jimimu Hendrixovi, to byl Duane Allman

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL - DUANE ALLMAN (218.)

MUZIKANTEM ODMALA

Duane se narodil v Nashvillu, Tennessee, 20. listopadu 1946. Spolu s bratrem a jejich matkou, která se o ně sama starala a poté, co byl jejich otec zavražděn (v té době byly Duanovi pouze 3 roky), se v roce 1957 přestěhovali na Daytona Beach na Floridě. Když Gregg slyšel, jak soused hraje na kytaru, bylo mu hned jasné, že to musí umět i on sám. Duane ho brzy následoval a zanedlouho se z něj stal, díky jeho talentu, lepší hráč než jeho bratr. Oba čerpali inspiraci z bluesové muziky, zejména je nejvíce ovlivnil B. B. King. Duane zanechal školy, aby mohl být doma a poctivě se věnovat hře na kytaru. Když Gregg roku 1965 střední školu dokončil, založili spolu jejich první kapelu - The Allman Joys. O dva roky později se přejmenovali na The Hour Glass a přestěhovali se do Los Angeles. Během této doby Duane piloval svou pověstnou slideovou techniku hry na kytaru.

Cass Elliot, hvězda The Mamas & the Papas, měla skvělý hlas díky měděné trubce

THE ALLMAN BROTHERS

Duane jednoduše miloval hraní na kytaru a stal se vyhledávaným studiovým hráčem. Pro jeho um se zalíbil i interpretům jako Wilson Pickett, Aretha Franklin, Percy Sledge, Boz Scaggs nebo Herbie Mann, kteří si ho zvali na nahrávání. Po nějakém čase začal být frustrovaný z důvodu omezených možností studiového hráče a vrátil se zpět na Floridu. V březnu 1969 se ve složení Jaimoe Johanson, Dickie Betts, Berry Oakley, Reese Wynans a Duane s bratrem zformovala kapela The Allman Brothers. Ještě tentýž rok stihli vydat debutovou desku a vyrazit na tour.
Duane, coby obrovský fanoušek Erica Claptona, byl osloven, zdali by nechtěl hrát na Claptonovu albu Layla and Other Assorted Love Songs. Mimochodem, Eric Clapton byl zase velkým fanouškem Allmana.

Jack Bruce zvládl rozpad Cream i heroin, porazilo ho až onemocnění jaterTRAGICKÁ SMRT

Duane Allman zemřel 29. října 1971 necelý měsíc před jeho 25. narozeninami. Jeho tragická smrt byla zaviněna havárií, když se na motocyklu pokoušel vyhnout střetu s kamiónem. Nezvládl řízení a o pár hodin později zemřel. Hudební časopis Rolling Stone jej v roce 2003 zařadil na druhé místo v žebříčku 100 nejlepších kytaristů všech dob, hned za Jimiho Hendrixe.

text: Dominik Pavliš

zavřít