RECENZE: Nezlomná Janet Jackson konverzuje s posluchačem tváří v tvář

Vydáno 10.10.2015 | autor: Filip Pešta

Americká zpěvačka, skladatelka a herečka Janet Jackson se po sedmi letech vrací setřít prach z královské koruny r'n'b . A i na jedenáctém studiovém albu je ve výtečné formě.

RECENZE: Nezlomná Janet Jackson konverzuje s posluchačem tváří v tvář Janet Jackson vydala nové album po 7 letech

JANET JACKSON
UNBREAKABLE
17 trax / 64:37
Warner Music

Tracklist: Unbreakable, BURNITUP!, Dammn Baby, The Great Forever, Shoulda Known Better, After You Fall, Broken Hearts Heal, Night, No Sleeep, Dream Maker/Euphoria, 2 B Loved, Take Me Away, Promise, Lessons Learned, Black Eagle, Well Traveled, Gon’B Alright

V letech, která uplynula od zpěvaččiny minulé desky, se toho v jejím osobním životě hodně událo. Možná někteří nevěřili, že se ještě od sestry krále popu někdy dočkají nějaké hudební aktivity. Janet nás však vyvádí z omylu hned sedmnáctkrát. Unbreakable je deskou životních témat, jež natahují pomyslnou pomocnou ruku posluchači, který se zrcadlí ve vlastních pochybách, nešťastné lásce nebo se léčí ze ztráty někoho blízkého.

TOP 5 videoklipů týdne (55.)

Hudebně je dokonale vyváženou kombinací energických tanečních melodií, které se příjemně přelévají do klidných skladeb. Hlasový projev Janet Jackson je zde využit naplno, ať už ve složitých vokálních linkách nebo hlavních melodiích. Je proudem čisté a upřímné empatie mezi interpretem a tím, kdo poslouchá.

Také vychází na světlo důvod propagace nahrávky hastagem #ConversationsInACafe. Samotná interpretace totiž pocit osobního setkání tváří v tvář vzbuzuje. Napomáhá tomu i celkový sound desky, který jako by snad byl tomuto účelu ušit na míru. Veškeré zde obsažené nástroje znějí naprosto konkrétně. Krom klidných vod se samozřejmě dočkáváme i plápolajícího ohně, který dává jasnou kouřovou zprávu, že si Janet Jackson své místo na slunci rozhodně vzít nenechá.Unbreakable, BURNITUP!, Night, symboly onoho tanečního ohně, které dokazují, že do 21. století Janet stále patří, se mísí s velice intimními No Sleeep, Lessons Learned a After You Fall. Ta by se dala chápat jako vzpomínka na zesnulého bratra, při jejímž poslechu není žádnou ostudou uronit slzu. Během některých pasáží jsou dokonce slyšet určité hlasové podobnosti, skoro jako by je skutečně zpíval sám Michael Jackson. Ne náhodou se v aranži písně Gon’b Alright objevuje dechová sekce, přičemž troubení připomíná to z Wanna Be Starting Something. Právě tato skladba album uzavírá pozitivní náladou: končí samotným poděkováním všem, díky nimž mohla deska vzniknout.

AUDIO: Nezlomná Janet Jackson podruhé. Album vyjde v říjnu

Z hudebního poselství, které nám tu Janet v roce 2015 zanechala, si každý seberme to své. Ať už se nám totiž v životě stane cokoli, je vždy důležité umět se s tím vyrovnat, podporovat lásku a odhánět nenávist. Tak jako to udělala Janet Jackson. 

BEST TRAX: After You Fall, Night, No Sleeep
ZKUS TAKY: Mary J Blige - Stronger With Each Tear , Janet Jackson - Rhythm Nation 1814, George Michael - Patience

text: Filip Pešta

 

4,50

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024 SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít