AUDIO: Lipo v novince kritizuje politiky. Babiš, Zeman, Okamura i Ovčáček jsou podle něj Obchodníci se strachem

Vydáno 26.09.2018 | autor: redakce

V novém songu Obchodníci se strachem pojmenovává rapper Lipo nešvary dnešní společnosti. Upozorňuje v něm na politický populismus i vzrůstající xenofobní tendence. "Blíží se stíny, co dřív byly v dáli," zamýšlí se v překvapivě otevřeném textu.

AUDIO: Lipo v novince kritizuje politiky. Babiš, Zeman, Okamura i Ovčáček jsou podle něj Obchodníci se strachem AUDIO: Lipo v novince kritizuje politiky. Babiš, Zeman, Okamura i Ovčáček jsou podle něj Obchodníci se strachem

"Song vznikl spontánně v rozmezí od 21. září do 23. září 2018. Zatvrzele odmítavý postoj Andreje Babiše k možnému přijetí padesáti sirotků z válkou zdecimované Sýrie byl posledním impulzem, který mě přinutil vyjádřit se touto expresivní formou k danému tématu," říká Lipo.

RECENZE: Lipo je na novém albu Lyrika upřímný sympaťák, se kterým byste zašli na pivo

Ve skladbě, jejíž beat a produkci obstaral Lipův tradiční spolupracovník ODD, se podle rappera neodrážejí jen společenské tendence odehrávající se na našem území, ale reflektuje i dění ve zbytku Evropy. "Politická uskupení, která dříve byla - i díky fungující demokratické kultuře - odkázána na okraj politického spektra, se nově stávají politickým mainstreamem. Procházíme cestou od Evropy poválečného konsenzu, založeného na humanistických ideálech, Evropy sebevědomé a přitom solidární, k Evropě, kterou nově charakterizuje vzmáhající se nacionalismus a populismus, těžící ze strachu a předsudků," líčí interpret.

Jako předloha pro refrén posloužil dobový výjev z proslulého berlínského hotelu Adlon. Ten i v době před druhou světovou válkou hostil přední státníky a filmové i hudební hvězdy. "Spí v hotelu Adlon, ke kafi zlatý lžičky, společnost se baví, číšník zapaluje svíčky, za pár let některý z nich čekaj v bídě na transport, dějiny se vrací, i tohle jednou začalo," rapuje liberecký umělec.

"Výjev, o kterém se v refrénu zmiňuji, je pro mě určitým silným mementem k možnému opakování historie. Ani tenkrát, v berlínském hotelu Adlon, nikdo pravděpodobně netušil, jak celý proces skončí," vysvětluje Lipo a vzkazuje: "Nenechme sebou manipulovat, nedávejme prostor obchodníkům se strachem."

Lipo, který na jaře vydal nové album Lyrika a na podzim ho s ním čeká koncertní turné, se ke společenským a politickým tématům skrz své texty vyjadřuje konzistentně v průběhu celé své kariéry. Již v roce 2010 v songu Pozdravy z Liberce poodhalil nekalé poměry na liberecké radnici. O dva roky později vydal skladbu Trvalo tři generace, která se stavěla do opozice vůči xenofobii a rasismu. V roce 2014 v experimentálním singlu Město, co spí s hostující operní pěvkyní Ester Pavlů komentoval sociální situaci ve vybydlené části svého rodného Liberce.

tz

Témata: Lipo, Obchodníci se strachem

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít