Ceny OSA získali Xindl X, Mirai, Petr Janda nebo posmrtně Jiří Běhlohlávek

Vydáno 09.06.2017 | autor: admin

Na Výročních cenách OSA, které se konaly 8. června 2017 v kině Lucerna, byli oceněni Ondřej Ládek, Petr Janda, Jiří Bělohlávek, Tomáš Krulich, Milan Špalek, Miloš Bok, Vladimír Kočandrle, Miroslav Srnka, Mirai Navrátil, Šimon Bílý, Jan Ryant Dřízal, Warner/Chappell Music, s.r.o. CZ, Ivana Loudová, Petr Novák, Vladimír Mišík a Václav Hrabě. Večerem provázela dvojice herců z divadla Vosto5 - Ondřej Cihlář a Petr Prokop.

Ceny OSA získali Xindl X, Mirai, Petr Janda nebo posmrtně Jiří Běhlohlávek Cenu OSA získal i Petr Janda. Foto: Petr Klapper

O hudební doprovod se postaral Martin Kumžák s Pajky Pajk. V průběhu večera se na pódiu vystřídali Ondřej Ruml, Iva Pazderková, Jitka Charvátová, Žofie Dařbujánová, Karel Štědrý s Petrem Macháčkem, Karel Kahovec a David Kraus.

Ochranný svaz autorský (OSA) ocenil již po dvanácté nejúspěšnější hudební skladatele, textaře a nakladatele. Výroční ceny OSA jsou jako jediné v České republice udělovány na základě zasílaných statistik od rozhlasových a televizních vysílatelů, provozovatelů hudebních on-line služeb, výrobců a prodejců nosičů nebo pořadatelů koncertů.

Ceny OSA získali Richard Krajčo i Kabát, předávání proběhlo v Hybernii

Pouze Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, kterou si v letošním roce odnesla Ivana Loudová, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory, jsou uděleny na základě rozhodnutí Dozorčí rady OSA. Do Zlatého fondu byl zapsán Petr Novák in memoriam a skladba Variace na renesanční téma, verše Václava Hraběte, které zhudebnil Vladimír Mišík. Výroční ceny OSA rovněž také jako jediné spojují autory napříč hudebními žánry. Letos byly uděleny celkem v 15 kategoriích.

Dvě ceny si odnesl Miloš Bok, jednu jako Nejúspěšnější skladatel vážné hudby, druhou získal v kategorii Vážná skladba roku. Populární skladbou roku byla stejně jako v loňském roce Pohoda, jejímiž autory jsou Tomáš Krulich (hudba) a Milan Špalek (text). Titulem Nejúspěšnější textař roku se může pyšnit Ondřej Ládek alias Xindl X. Ocenění Nejúspěšnější skladatel populární hudby putovalo k Petru Jandovi. Nejúspěšnějšími autory v zahraničí se stali Vladimír Kočandrle v oblasti populární hudby a Miroslav Srnka v oblasti vážné hudby. Nejúspěšnějším nakladatelem byl v loňském roce Warner/Chappell Music, s.r.o. CZ. Nejúspěšnější koncert roku odehrála skupina Lucie, pořadatelem turné byl Live Nation, s.r.o.

vložte odkaz, text nemažte

Cenu za propagaci a šíření české hudby dostal Jiří Bělohlávek in memoriam. "Osobně mne velice mrzí, že se našeho ocenění pan Jiří Bělohlávek, který se obrovskou měrou zasloužil o propagaci a šíření české tvorby nejen u nás, ale především v zahraničí, nedožil," dodává Roman Strejček, předseda představenstva OSA.Výroční ceny OSA oceňují také mladou generaci do 30 let v oblasti vážné i populární hudby. Nejúspěšnějšími mladými autory jsou Mirai Navrátil a Šimon Bílý v pop music a Jan Ryant Dřízal v oblasti vážné hudby. Výherci obdrželi od OSA také šek v hodnotě 50 000 Kč.

12. VÝROČNÍ CENY OSA – VÝSLEDKY:
Populární skladba roku – Pohoda, autoři: Milan Špalek, Tomáš Krulich
Vážná skladba roku – Apokalypsa v kamenické stráni, autor: Miloš Bok
Nejúspěšnější skladatel populární hudby – Petr Janda
Nejúspěšnější textař – Ondřej Ládek
Nejúspěšnější skladatel vážné hudby – Miloš Bok
Nejúspěšnější nakladatel – Warner/Chappell Music, s.r.o. CZ
Nejúspěšnější mladí autoři populární hudby – Mirai Navrátil, Šimon Bílý
Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby – Jan Ryant Dřízal
Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí – Vladimír Kočandrle
Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí – Miroslav Srnka
Zlatá cena OSA – Ivana Loudová
Zlatý fond OSA  - Petr Novák, Variace na renesanční téma, autoři: Vladimír Mišík, Václav Hrabě
Cena za propagaci a šíření české hudby – Jiří Bělohlávek

tz, jm, foto: Petr Klapper

Témata: OSA, ceny, Xindl X, Petr Janda, Jiří Bělohlávek, Mirai

zavřít