HITPARÁDY (46.): Limonáda Beyoncé už zachutnala i Čechům, na Radiohead musí počkat až do půlky června

Vydáno 18.05.2016 | autor: Josef Martínek

Justin Timberlake výrazně zamíchal kartami ve světových žebřících - stačil mu k tomu jediný týden od vydání singlu Can't Stop The Feeling. V Česku ale samozřejmě v první stovce ještě není, tam vládnou daleko starší hity. Zdá se totiž, že okurková sezóna v našem éteru začala předčasně - pokud ovšem budeme věřit, že není celoročním stavem. Prodejny ovládla Beyoncé, v zahraničí kralují Radiohead a Drake. Ti ale u nás kvůli nezapočítání digitálních prodejů zatím v žebříčku nejsou. 

HITPARÁDY (46.): Limonáda Beyoncé už zachutnala i Čechům, na Radiohead musí počkat až do půlky června Justin Timberlake představil svůj nový hit živě na finále Eurovize

V ČESKU UŽ MÁME OKURKOVOU SEZÓNU

Pověstná okurková sezóna se sice o slovo přihlásí až za pár týdnů, jenže v českých rádiích to vypadá, jako by už začala. Opět totiž vede Alan Walker s písní Faded, na dvojce se uvelebili Lukas Graham a 7 Years. Aspoň na bronzu se něco událo, posunul se tam Mike Posner s hitem I Took A Pill In Ibiza. Ten vládl před časem na několik týdnů Británii, takže se dá očekávat, že se zpožděním brzy zválcuje i český žebříček. V Top 10 se jinak vyskytují v podstatě ty samé hitovky jako před týdnem, nově se do elitní společnosti dostala pouze desátá Sia s Cheap Thrills. Ta přitom momentálně vede u posluchačů v digitálním žebříčku, dramaturgové jsou ale tradičně pomalejší, a tak si zatím na "bednu" v rádiích musí počkat. 

HITPARÁDY (45.): Drake vede všude, kam se podíváš. Kromě Česka

Skokanem kola jsou No Name, jejichž Život zamířil z 68. pozice až na jedenáctku. A novinky? Pouze jedna jediná na celou Top 100. Až na 83. příčce se objevují Summer All Stars s předpokládaným hitem nadcházejících měsíců Léto lásky.  

Beyoncé už sice světové žebříčky ovládla v dubnu, v Česku ale neměla šanci, protože se do hitparády alb nepočítají digitální kopie, ale pouze fyzický prodej. Stejná situace se nyní opakuje s Radiohead - fyzicky jejich novinka vyjde až v polovině června, takže do té doby je v naší IFPI nezahlédnete. 

CDčka Beyoncé už ale do obchodů doputovala, načež je kupující hned vzali útokem. Lemonade je tedy první, navzdory tomu, že neobsahuje rádiový hit. Jde o první desku Beyoncé, která u Čechů vyhrála, třeba minulá bezejmenná nahrávka byla nejvýš pátá. Lemonade se prodává skvěle a navrch získává nadšené ohlasy kritiků - Metacritic momentálně jako průměrnou známku na základě jednatřiceti recenzí uvádí fantastických 93 %. Víc než přijetí desky tak nejspíš zpěvačku trápí skandál ohledně zoufalých podmínek srílanských švadlen, které šijí její novou sportovní kolekci. 

vložte odkaz, text nemažte

RADIOHEAD V BRITÁNII PRVNÍ

Na britských ostrovech singlové zlato nadále hájí Drake s One Dance, i když na záda mu dýchají dva silní konkurenti s potenciálními letními hity. Dvojku si udrželi Calvin Harris a Rihanna díky This Is What You Came For a na bronzu startuje Justin Timberlake. Ten navíc novinku Can't Stop The Feeling předvedl o víkendu živě na finálovém večeru Eurovize, což mu výrazně pomůže v příštím týdnu. Podle odhadů nejspíš následující kolo vyhraje. 

V albech se žádné překvapení nečekalo - výhra novinky Radiohead je logická nejen kvůli věhlasu kapely, ale i vzhledem k pětiletému čekání a "nečekanému" vydání. A Moon Shaped Pool je už jejich šestým #1 albem a návratem na vrchol po komerčním neúspěchu minulé The King Of Limbs. Ta se tehdy dostala jen na sedmou pozici. Další novinku obstaral rapper Skepta, pro něhož je stříbro nahrávky Konichiwa kariérním maximem. Také on čekal s vydáním pět let. A poslední medailový stupínek zbyl na Beyoncé, která s Lemonade porazila i minulého vítěze. Drake se totiž s Views propadl z jedničky až na brambory. V Top 5 se umístila ještě jedna novinka - Gregory Porter s Take Me To The Alley. 

RECENZE: V bazénu Radiohead plave celý jeden svět

JUSTIN TIMBERLAKE PŘEVÁLCOVAL KONKURENCI

U Amíků vyhrál na plné čáře Justin Timberlake. Ihned po startu se katapultoval do čela a s Can't Stop The Feeling má rozhodně reálnou šanci se na jedničce zdržet týdny i měsíce. Drake s One Dance ustoupil ze zlata na stříbro a o jedno místečko si pohoršil i Desiigner, který si získává popularitu s hitem Panda. Hned dvakrát je v Top 10 Rihanna - na osmičce boduje lednový singl Work a na desítce už aktuální Needed Me. Oba kousky pocházejí z alba ANTi, které zazní v červenci v Praze naživo. 

V albech uhájil vedení i přes sedmdesátiprocentní propad Drake s Views, na vysoké úrovni se drží také Beyoncé s Lemonade. Na žádnou z těchto dvou hvězd posledních týdnů tak nestačili Radiohead, kteří se s A Moon Shaped Pool probili na třetí místo. Další novinku má na svědomí čtvrtý Keith Urban s Ripcord a v Top 5 se zuby nehty se svou výběrovkou drží i Prince

Nejžádanější nahrávky v Česku i ve světě můžete otestovat poslechem či koupí na Alza.cz

zavřít