HITPARÁDY (52.): Co nedokázali Red Hot Chili Peppers ve světě, zvládli u nás: Po deseti letech vedou žebříček!

Vydáno 29.06.2016 | autor: Josef Martínek

Ve světových žebříčcích sice Red Hot Chili Peppers zůstali těsně pod vrcholem, když je předčili Drake nebo Radiohead, ale čeští fanoušci v prodejnách úřadovali. V natěšenosti na blížící se zářijový koncert v Praze dostali album The Getaway na první místo. Nového lídra mají i v rádiích. 

HITPARÁDY (52.): Co nedokázali Red Hot Chili Peppers ve světě, zvládli u nás: Po deseti letech vedou žebříček! Red Hot Chili Peppers vydali po pěti letech nové album The Getaway

PO DESETI LETECH RED HOTI OVLÁDLI ČESKO

Tři týdny tančila na prvním místě Sia, ale nyní klesla s Cheap Thrills až na třetí místo a novou českou jedničkou je tak Mike Posner. Ten s hitem I Took A Pill In Ibiza válcoval Británii už v dubnu, k nám se ale v plné síle dostal až nyní. Chinaski zůstávají druzí a stále musejí čekat na příležitost. Zatím se Slovenský klín na zlatou příčku ne a ne prodrat. O největší skok v Top 10 se postaral Justin Timberlake. S Can't Stop The Feeling byl minule pětadvacátý, ale nově už obývá sedmičku. Nejvyšší novinkou se může pochlubit Divokej Bill, který do éteru vtrhl jako Tsunami. Málokdy totiž u nás singly startují rovnou v první polovině žebříčku, Vaškovi Bláhovi a spol. se to ale povedlo a jsou 46. 

HITPARÁDY (51.): Paul McCartney válí, po jeho deskách se zaprášilo. Drake se vyrovnal Rihanně

Po deseti letech se Red Hot Chili Peppers vrací na nejvyšší post českého albového žebříčku. Vzhledem k tomu, že poslední desky vydávali v pětiletých intervalech, po triumfu se Stadium Arcadium z roku 2006 už vyšla jen nahrávka I'm With You (2011). Ta se u nás dostala "pouze" na stříbro. Za nově vedoucí The Getaway se na dvojce seřadili Slza (Katarze) a Paul McCartney, jehož výběrovka Pure McCartney opustila vítězný stupínek z minulého kola. 

DRAKE SE ZAPSAL DO HISTORIE 

V Británii je Drake doslova nezastavitelný. Ani tentokrát ho nikdo z konkurentů neobral o singlové zlato a kanadský rapper tak zásluhou One Dance vede už pojedenácté! Tímto výkonem stanovil nový rekord takzvané "digitální éry", která do žebříčku počítá i digitálně prodané kopie, což platí od roku 2004. V historických tabulkách setrvaly na jedničce déle jen čtyři skladby, absolutní rekord drží s osmnácti týdny Frankie Laine s I Believe, hitem z roku 1953.

Dění v Top 10 singlového žebříčků by se v posledním kole dalo shrnout jako velká nuda. Z deseti míst se totiž na devíti z nich vůbec nic nezměnilo. K posunu došlo pouze na deváté příčce, kam raketově vystřelili Sigala, John Newman a Nile Rodgers s Give Me Your Love. Polepšili si až z 91. místa. 

vložte odkaz, text nemažte

Pořadí alb ovládli Radiohead. Album A Moon Shaped Pool sice vyšlo už v květnu, k dispozici ale bylo pouze digitálně. Nyní je v obchodech k dostání i fyzicky, a tak fanoušci neváhali a vyrazili pro něj. O jedničku kvůli tomu přišli Red Hot Chili Peppers, kterým skončila vítězná série. Minulé tři řadovky se totiž mohly označením #1 pyšnit, The Getaway má zatím smůlu. Rick Astley se z prvního místa propadl na bronz, bez stupňů vítězů zůstal čtvrtý Jake Bugg, který se v následujících měsících hned dvakrát ukáže v Česku. Příští týden bude na jedničku útočit Adele, která vystoupila na Glastonbury pro desítky tisíc lidí a podle odhadů je kandidátkou na další vítězství. 

CO SE DĚJE ZA DRAKEOVÝMI ZÁDY?

Informaci, že Drake opět vede oba hlavní žebříčky v Americe, už opakujeme několik týdnů stále dokola. Pojďme se tedy tentokrát věnovat jiným. V singlech se na "bedně" dlouhou dobu nic nemění, stále je druhý Desiigner s hitem Panda a z trojky mu kryje záda Justin Timberlake díky Can't Stop The Feeling. Pozvolna ale stoupají Calvin Harris s Rihannou, jejich This Is What You Came For poprvé proniklo do Top 5. Rihanna tím získává už svůj 21. Top 5 hit, čímž je v historických tabulkách hned za Beatles. Stoupá i Sia, nově už šestá s Cheap Thrills, pro kterou to znamená dosavadní kariérní maximum. 

RECENZE: Red Hot Chili Peppers vypráví o svých temných potřebách

K zajímavé situaci došlo v albech. Red Hot Chili Peppers sice prodali víc než trikrát tolik co vítězný Drake (108 tisíc versus 33 tisíc), jenže ze streamů získali pouze 10 tisíc bodů, díky čemuž Views opět vítězí a The Getaway bere dvojku. Na stupně vítězů se bronzem vrací Beyoncé s Lemonade a po fyzické vydání stoupají i Radiohead, kteří se vyškrábali na číslo pět. 

Nejžádanější nahrávky v Česku i ve světě můžete otestovat poslechem či koupí na Alza.cz.

Témata: hitparády, Red Hot Chili Peppers, Radiohead, Drake, Justin Timberlake, Mike Posner, Sia, Chinaski, Divokej Bill, Rihanna, Calvin Harris, Desiigner, Adele

zavřít