Kato (Prago Union) interview: Kromě hip hopu poslouchám ještě maminku

Vydáno 09.08.2016 | autor: Hana Bukáčková

Nové album Prago Union s "optimistickým" názvem Smrt žije vede už tři týdny českou prodejní hitparádu. O jeho vzniku jsme si povídali se samotným mistrem rýmů Katem. "Křest bude na každoročním večírku v našem oblíbeném Lucerna Music Baru 16. listopadu. Jak se to pokřtí, vymýšlím asi třicet vteřin před křtem," prozradil nám v rozhovoru. A zavzpomínali jsme i na časy Chaozzu. 

Kato (Prago Union) interview: Kromě hip hopu poslouchám ještě maminku Kato při rozhovoru pro iREPORT. Foto: Lucie Levá

S Prago Union máte novou desku Smrt žije, co tento název znamená? Na co se mohou fanoušci těšit?
Doufám, že je o kus dál než ta předchozí deska. Ale to je jen moje přání, zbytek musí posoudit lidi. Zatím jsou na ni ohlasy pozitivní. Je tam 18 písniček, včetně intro a outro. Máme čerstvě natočený první klip k desce, měl premiéru 25. července a je k písni Varování. Název Smrt žije je proto, že Carpe Diem, protože ty žiješ, tak proč ne taky smrt. Bylo by blbý, kdybychom nežili. Je to taková oslava života.

TOP 7 videoklipů týdne (98.): Prago Union pořádají seznamku pro důchodce, Broods okouzlí romantikou

Deska je koncepčně jednotná, až mi přijde, že mohla být víc pestrá a s větším drivem. Co ty na to?
To je asi otázka vkusu, i když až druhotně. V první řadě to reflektuje období jejího vzniku. Ale pravda je, že to bylo pestré období a drive nepostrádalo. Možná to chce víc poslechů. Každopádně je to něco, co musí posoudit každý posluchač sám.

INSPIRACE SI NAJDE VŽDYCKY MĚ

V písni Smrt žije rapuješ o aktuálním dění a teroristech. Jak vnímáš současnou situaci?
Opatrně. Snažím se získávat co nejvíc informací z různých zdrojů a tvořit si vlastní obrázek, jenomže vždy budu vědět jenom to, co mi kdo řekne, dokud nepojedu a neověřím si to sám. Proto opatrně, ale rozhodně ne bezvýchodně, zůstávám optimistou, věřím v člověka.

vložte odkaz, text nemažte

Plánujete křest a turné k desce?
Turné jedeme konstantně celý rok v pátky a soboty, začneme postupně zařazovat nové písničky z desky do svého repertoáru. Přímo turné k desce ale zatím neplánujeme. Křest bude na našem každoročním večírku v našem oblíbeném Lucerna Music Baru 16. listopadu. Jak se to pokřtí, vymýšlím asi třicet vteřin před křtem. Nějak se to pokřtí. Spíš to bude příjemný koncert.

Jsi výborný textař, získáváš inspiraci pro skládání třeba četbou? Co rád čteš? Máš oblíbeného autora?
Protože mám málo času, tak čtu především fakta a beletrii. Inspirace si najde vždycky mě. Slovní zásobu získávám poslechem a pamatováním slov. Mám na to fígl.

Příští rok slaví Prago Union 15 let na hudební scéně, plánujete nějaké oslavy?
To rozhodně ne, to se neslaví, slaví se až dvacítka. Jinak slavíme, pochopitelně, každý den.

Nedá mi to nevzpomenout na éru Depha a kultovního Chaozzu, kdy jsem vyrostla na hitech Televize, Policie či Vodopády - letos to je 20 let od vydání první desky. Jak na tu dobu vzpomínáš, jsi s klukama v kontaktu a neplánujete nějaký comeback?
Já moc nevzpomínám, radši koukám dopředu. Dalo mi to "to", co mi to dalo, poučil jsem se. Vše dělám podle nejlepšího svědomí, vědomí a v dobré víře. Trauma z toho určitě nemám. V té době nebylo od koho se učit, takže to mělo svá úskalí. Byla to legrace. Spoustu jsme se toho naučili. S klukama jsem v kontaktu, ale nevídáme se pohromadě. Prago Union je přirozené pokračování Chaozzu, takže comeback je nesmyl, navíc kluci teď muziku nedělají.

HITPARÁDY (56:): Sia kosí Čechy i Američany, v prodejnách vládnou Prago Union

Pobrali jste již pár cen včetně žánrových Andělů, v čem si myslíš, že jste tak "dobří"?
Netuším, snažím se dělat vždy věci na maximum a nikdy jsem neudělal nic, co by bylo ostatním tolik k užitku a prospěchu.

S DÍTĚTEM SE ŽIVOT ZAS TOLIK NEZMĚNÍ

S kým byste do budoucna rádi spolupracovali?
Určitě by se někdo našel, ale mám to dané spíš od písničky, než od jména. Když vycítím, že by daná písnička ještě něco potřebovala a že to něco je někdo, pak podle potřeby někoho oslovím. Jedno letité přání ale mám - rapper KRS-One. Na tuhle desku už to málem vyšlo... No, snad příště.

Na jaře jste jeli akustické turné s názvem Bezdrátová šňůra, nechali jste se inspirovat předchozím koncertem pro Óčko? Bavilo vás to?
Ano, to byl přesně ten podnět. A když už to vzniklo, přišla nám škoda vložené energie jen kvůli jednomu koncertu. Tak jsme si vymysleli Bezdrátovou šňůru.

Zaujal mě plakát k tomuto turné, kdo vám dělal grafiku?
Dělal to ten samý kluk, který dělal grafiku na obalech ke všem našim deskám - kamarád a můj bývalý kolega z práce Přemek Ponáhlý.

Jak ovlivnilo tvůj život narození dcery? Vnímáš ten zlom?
Já dobře. Nevím, jak ona. Měl jsem devět měsíců na to se připravit. Rozhodně je to menší změna, než jsem čekal. Život to zas tolik nezmění, spíš ho to zásadně obohatí a rozšíří.

Lituješ něčeho ve svým životě?
Lituju blbých otázek... Haha. Ze všeho, čím člověk projde, plyne minimálně poučení. 

Na čem momentálně pracuješ?
Předělal jsem písničku Aha od Davida Kollera v rámci jeho podzimního projektu Who The Fuck Is David Koller?. Původní verze je na jeho posledním albu ČeskosLOVEnsko. Jinak jsem udělal písničku s Pio Squad, kteří chystají novou desku. Pracuji na převedení nových písniček do koncertní podoby a budu hrát, žít a shromažďovat nový materiál. Především se ale budu také věnovat Jasmínce, rodině a tak.

Kolik máš tetování?
Nepočítal jsem je, ale furt ne dost. První bylo asi před patnácti lety. Většinou tam mám vytetované své démony, abych je měl na očích a nepletli se mi do života. Navrhnul jsem si svá tetování sám, ale ztvárnil je většinou pokaždé někdo jiný.

Posloucháš něco jiného krom hip hopu?
Maminku. :) Poslouchám cokoli, co má zlámaný groove - starý soul, jazz, breakbeat apod. Jinak ale všechnu dobrou muziku, nikdy nevím, co mě chytne. Určitě jsou tam i věci, které by možná někdo nečekal - ani já ne.

UMÍM DĚLAT CHYTRÝHO

Je někdo, s kým si na scéně nesedneš?
Rivalitu už máme za sebou. Je to taková malá vesnice, známe se každý s každým, takže je spolu dobré vycházet. Často se dá mluvit i o přátelství, ale to asi tak jako v běžném životě. Vrána k vráně, známe to. 

Sleduješ nástup mladých na scénu? Snažíš se jim nějak pomoci?
Sleduji a občas i ano. Dříve jsem se snažil pomáhat víc, když na to byl čas, než se rozjelo Prago. Ale nemám svůj label, takže jsou mé možnosti aktivní pomoci omezené. Ale určitě umím dělat chytrýho, případně mám třeba nějaké kontakty a můžu lidi propojit apod.

Šel bys dělat porotce do talentové soutěže?
Těžko říct, když by to nebyla hovadina, tak proč ne. Zatím mi to nikdo nenabídl. Ale jen za podmínek, že bych tam mohl říkat svůj názor, a ne předepsané věty ve scénáři.

Co bys vzkázal svým fanouškům?
Smrt žije!

text: Hana Bukáčková, foto: Lucie Levá, Tomáš Klíma, video: Lucie Levá

Témata: Prago Union, Kato, Chaozz, Smrt žije, hip hop

zavřít