ANKETA (III.): Jak hodnotí uplynulý rok a co letos chystají Wohnout, Mig 21, Klára Vytisková, Nebe, Pipes and Pints a další?

Vydáno 03.01.2020 | autor: Hana Bukáčková

Rok 2019 je minulostí. Jaký byl pro vybrané muzikanty, která hudba je v něm oslovila a co chystají pro rok 2020? Ve třetí části naší ankety odpovídali zástupci kapel Mig 21, Wohnout, Khoiba, Nebe, Pipes and Pints, O5 a Radeček nebo zpěvačka Klára Vytisková.

ANKETA (III.): Jak hodnotí uplynulý rok a co letos chystají Wohnout, Mig 21, Klára Vytisková, Nebe, Pipes and Pints a další? ANKETA (III.): Jak hodnotí uplynulý rok a co letos chystají Wohnout, Mig 21, Klára Vytisková, Nebe, Pipes and Pints a další?

Hudebníci odpovídali na následující otázky: 
1) Jak hodnotíš uplynulý rok z pohledu svých hudebních aktivit?
2) Jaké album nebo živé vystoupení tě v uplynulém roce nejvíc oslovilo?
3) Co je v plánu na rok 2020?

 

EDUARD ROVENSKÝ (POETIKA)

1) Rok 2019 beru stoprocentně pozitivně. Kromě úspěšného rádiového singlu (Múza) jsme měli bohatou festivalovou sezónu, získali jsme Zlatou desku za album Trinity a Poetika se za těch dvanáct měsíců zase posunula o velký kus dopředu, ať už se to týče vlastní techniky, týmu či živého hraní.

LIVE: Poetika v pražském Lucerna Music Baru zářila, Mirai víc nudili než bavili

2) Bohužel tento rok, i díky nabitému kalendáři, těch ostatních koncertů mimo Poetiku bylo poměrně málo. Nezapomenutelným zážitkem ale určitě bylo vystoupení z markýzy OD Kotva na náměstí Republiky. Akce byla bez povolení městské části a za provozu obchodního domu, takže hektické přípravy, samotná realizace v neznámém prostoru a nakonec jedinečná atmosféra daly všemu tomu snažení naprosto odlišný rozměr.

3) Chtěli bychom navázat na zmíněný singl Múza a v průběhu první poloviny roku dokončit obsahovou stránku druhého alba kapely. S tím je spojen i nový vizuál a celková obměna show. Už teď víme, že nás posluchači uvidí na většině letních festivalů, a doufáme, že příští rok natočíme více videoklipů než v roce 2019.

PF: Chtěl bych Vám aspoň touto formou popřát, ať je ten příští rok pro nás všechny ještě lepší než byl rok 2019. Hodně zdraví, pohody, dobré hudby, spoustu nezapomenutelných okamžiků a ať se vám plní cíle, sny a přání. Mějte úspěšný rok 2020. 
KLÁRA VYTISKOVÁ

1) Letos jsem trávila u piana a ve studiu víc času než kdy jindy. Diktafon na telefonu má kolem dvou stovek nahraných nápadů. Tvorba nový desky je solidní brainstorm!

Klára Vytisková interview: Po létě si třídím všechny svoje nápady, je potřeba vyházet nesmysly

2) Asi bych tady vyjmenovala tracky z loňska, který jsem nejčastěji točila pořád dokola: Jungle - Casio, 7krát3 - Tygrovanej Sprej, Miley Cyrus & Mark Ronson - Nothing Breaks Like a Heart, Miley Cyrus - Slide Away a živák Vulfpack a písnička Back Pocket. Když tam začne zpívat publikum ve trojhlase, mrazí mě v zádech.

3) V březnu vyjde moje druhá sólovka! Velké téma sebelásky, sebepřijetí, spalování nejistot a toho, že žijeme jen jednou a nenÍ čas ztrácet čas s tím, "co kdyby".

PF: Do dalšího roku vám všem přeju: "Mějte se rádi a neřešte 'co kdyby', pak to všechno půjde samo."


 


PETR HARAZIN (NEBE)

1) Byl to nejdůležitější krok naší kariéry. Vydali jsme píseň Eso, po které jsem absolvoval protialkoholní léčbu. Tam se mi otočilo vnímání světa naruby a začala pro naši partu nová éra. Ještě v opavské psychiatrické nemocnici jsme natočili píseň Kvit, která je hlubokým pohledem do nitra mojí duše a zároveň předzvěstí nové tvorby, se kterou vyrukujeme v roce 2020.

2) To je jednoduchá otázka. Pro mě neexistuje lepší kapela než Coldplay, takže jejich osmá studiovka je pro mě jednoznačně deskou roku. A z koncertů Mňága a Žďorp u nás v Havířově - první koncert po X letech, na kterém jsem byl úplně střízlivý a hrozně jsem si ho užil!

3) Chystáme EP, které vyjde v první půlce roku, talk show Sedni si!, kterou natáčíme v našem havířovském Jazz Clubu, o nějž se staraj kluci z kapely (Štěpán a Tomas) a já osobně ještě osvětové besedování po základních a středních školách.

PF: Přejeme všem zdraví, lásku, otevřenou mysl a spoustu dobrých lidí kolem sebe!
 
TOMÁŠ MUDRA (CZECH IT)

1) Rok 2019 byl pro mě a celou naši kapelu Czech It rozhodně nezapomenutelný! Obdržení hudebních cen, léto plné slavností a festivalů, vydání dvou klipů a završení v podobě křtu naší nové desky #TOTHESTARS je z mého pohledu více než vydařená jízda! 

2) Vybrat jeden ze všech našich koncertů je opravdu těžké, ale nejvíc nám v paměti určitě utkví právě křest nové desky!
Z festivalů nás obrovsky potěšil Brod 1995, kde i přesto, že jsme vystupovali ze začátku, dorazilo opravdu hodně lidí a vytvořili skvělou atmosféru, za kterou jsme vděčni! Jinak bylo například super vystoupení Gaia Mesiah na předávání Hudebních cen Žebřík, to jsme si s kapelou fakt užili! 

3) Určitě spousta koncertů, které budeme postupně přidávat na naše stránky www.czechitband.com. Fanoušci se mohou těšit na nový merch! Zároveň pracujeme na nové vizuální stránce našich vystoupení, aby to v roce 2020 byla ještě větší party! V plánu jsou i zahraniční koncerty, které pro nás budou novou výzvou a moc se na to těšíme. Zároveň budeme nahrávat nové písně a třeba i klipy. Kdo ví jaká překvapení rok 2020 ještě přinese! My se ale rozhodně nemůžeme dočkat!

PF: Všem čtenářům iREPORTu a všem fanouškům přejeme, ať vykročí do nového roku 2020 tou správnou nohou! Užívejte si každou chvíli, kdy můžete svobodně poslouchat takovou hudbu, kterou máte rádi! Těšíme se na vás na našich koncertech!  

VOJTA KALINA (PIPES AND PINTS)

1) S Pipes and Pints jsme vydali desku, na kterou jsem stále hrdý. Nejen na písničky. Vůbec i na fakt, že jsme se v reinkarnaci dostali tak daleko a nová parta si rozumí. Po pravdě, mám po dlouhých letech znovu intenzivní pocit, že mám konečně kapelu. Radost mám i z posunu zvuku skotských dud, zejména naživo. Velkou inspirací pro zvuk pro mě bylo francouzské turné s místními bardy Les Ramoneurs de Menhirs.

Na křest desky Pipes and Pints do Roxy přišel i Pepa Vojtek z Kabátu

2)  Bylo to už zmíněné turné s Les Ramoneurs de Menhirs. Jejich lídr Loran je bretaňská legenda. Druid. Rozhovory, které jsem s ním mohl mít, a energie, kterou předává naživo, pro mě byly velkou inspirací. Z počinů, které se netýkají mojí kapely nebo přímo kapel z naší stáje, bych rád vyzdvihl nové album PSH. Vorlova vtipno-důvtipná zpověď exceluje.

3) Ze začátku roku dojíždíme turné k nové desce, čeká nás například ještě Plzeň, Ostrava, Olomouc. A turné v Německu. Termíny najdete na webu Pipes. Budou to poslední klubové akce až do roku 2021, kdy chystáme něco moc pěkného. Ohlášení, co chystáme, proběhne někdy v dubnu. Plánujeme strávit nějaký ten čas hraním ve studiu a skládáním nových věcí, na což se osobně těším hodně.

PF: Přeju všem, ať se práší za kočárem, svíčka ať nehasne a spoustu dobré muziky. 

ONDRA POLÁK (O5 A RADEČEK)

1) Uplynulý rok byl super. Po sedmi letech jsme vydali novou desku, ze které máme pořád skvělý pocit. Mohli jsme se podílet na hudbě k filmům a dařilo se i novým singlům Sex ve sprše a LOVEní. Taky jsme na podzim po pěti letech vyrazili na turné, který bylo super. Do toho jsme odehráli spoustu open airů v létě... Myslím, že všeobecně to byl pro hudbu dobrý rok, kapely hrajou, zvukaři zvučí, lidi se baví, festivaly rostou... Už se těším na další rok, já bych ho viděl růžově.

2) Zamiloval jsem si nové nahrávky kapel od nás ze Šumperska. Jsou fakt hodně dobrý a zatím se o nich málo ví. Třeba kapely Trocha klidu nebo Vlny určitě doporučuji!

3) V roce 2020 budeme pořád hrát. Koncerty nás baví nejvíc a my si je hodláme v tomto roce pořádně užít. Taky chystáme dva nové singly s klipy a v září asi nějakou desku a turné. Ale o tom se ještě hádáme.

PF: Všem lidem, kteří mají rádi hudbu, přejeme naplno prožitý rok 2020 a radost každý den.

 

TOM CHRUDIMSKÝ (CHECKPOINT)

1) 2019 byl pro nás velkým krokem kupředu. Po dvou turné s Harlej (2017) a Škwor (2018) jsme měli trochu víc času soustředit se na nové album. Přípravu jsme zahájili prakticky hned na začátku roku a vyšlo nám 22. listopadu. Nese název Návštěva z vesmíru a je to další posun směrem, kterým jsme od změny sestavy na počátku 2017 vyrazili. Skvěle hodnotím taky letní sezónu. Přišlo několik pozvánek na různé akce, na které jsme byli dřív nejspíš moc tvrdí. Samozřejmě je i spousta věcí, které bych zpětně udělal jinak. Ale to jsou spíš detaily kolem plánování a tak. Každopádně podtrženo sečteno, super rok.

CheckPoint interview: Kapela musí být uvěřitelná a autentická, mnohem přirozenější je pro nás veselá poloha

2) Nejvíc mě dostali Ed Sheeran v Letňanech a Machine Head v Lipsku. Skvělých koncertů byly mraky, ale tyhle dva mi poskytly extra přidanou hodnotu, emoce a inspiraci. Ten první v tom, jak samotný kluk s kytarou zvládne krásně pozitivně a s nadhledem i pokorou pomalu stotisícový dav. Ten druhý pak díky tomu, že se jednalo o 25. výročí jednoho z mých top alb Burn My Eyes. Je to trochu rozptyl, přiznávám. A pak vlastně ještě P.O.D. v Meetfactory. Viděl jsem je naživo poprvé a byla to jízda. Hodně se mluví o tom, že to naživo není ono, ale opak je pravdou. Bylo to super. A už končím, místo jednoho jsem vyjmenoval TOP 3.

3) Na podzim bude křest druhé poloviny alba. Udělali jsme to trochu netradičně, ale to je asi na delší povídání. Chtěli bychom to provést v nějakém větším klubu, ale to je zatím v jednání. A jinak hrát, hrát a hrát... protože to nás překvapivě baví nejvíc.

PF: Choďte i v roce 2020 ještě víc na živou hudbu. Z mp3 totiž hraje producent. Dobrá kapela i interpret se pozná jedině naživo. 

EMA BRABCOVÁ (KHOIBA)

1) Vydali jsme desku, k jejímu vydání jsme společně s Čárami života byli na turné, které nás bavilo, objeli jsme pár fajn hudebních festivalů. Teď na podzim jsme začali zaznamenávat nápady na novou desku a nedávno jsme se dozvěděli, že je naše album nominováno v cenách Apollo. Celkem plodný rok. Mám z toho radost.

2) Hodně mě zaujala francouzská zpěvačka Christine and the Queens s posledním albem Chris. Je to album plné hroucení a povstávání, její přednes je dechberoucí.

3) Budeme pracovat na nové desce, půjdeme prostě dál.

PF: Hlavně si v tom příštím roce najděme prostor pro to, co nás baví!
TOMÁŠ POLÁK (MIG 21)

1)Výborně! Ale více než aktivity bych chtěl vyzdvihnout své hudební pasivity. Pochopil jsem, že písně se nedají psát pořád, že je lepší nepsat než tlačit na pilu. Vždyť i třeba takový rybář mezi úlovky jen tak sedí a nedělá nic a jen čeká až to přijde.

Mig 21 v Plzni posbírali spoustu dalších kalhotek do sbírky

2) Wulfpeck a jejich koncert v Madison Square Garden, Paak Anderson a The Free Nationals v NPR music a pro mě letos objevený svět současného amerického muzikálu, konkrétně muzikál Hamilton.

3) Dojíždíme na jaře naše rozjeté Hyjé! Tour, pak zahrajeme na Majálesech, abychom se začali připravovat na letní hraní třeba na Hradech CZ. A v neposlední řadě bude rok 2020 rokem natáčení, protože chystáme na rok 2021 novou DESKU!

PF: Radost ze života, pevné zdraví, mnoho pracovních i osobních úspěchů, dobré trávení, klidný spánek, vytříbený vkus, náhlá vzplanutí, kvalitní vylučování, pravidelný sex, nárůst smyslu pro humor, nabobtnání bankovních kont, šťastná setkávání, studnu moudrosti a hlavně Lásku vám přejí vaši MIG 21.
 
MATĚJ HOMOLA (WOHNOUT)

1) Nevydali jsme desku, nerozpadli jsme se a i z ostatních příznaků bych poslední rok hodnotil jako běžný, klasický.

2) Moc jsem toho krom našich akcí neviděl, ale moc mě bavila kapela Royal Republic v Řevnicích.

3) Na jaře dojedeme druhou půlku šňůry, co začala teď na podzim, pak to v létě zafestivalujeme a na podzim vyrazíme na akustické turné, na což se všichni v kapele těšíme.Hana Bukáčková, foto: archiv interpretů

Témata: anketa, Wohnout, Poetika, Klára Vytisková, Nebe, CHECKPOINT, Czech It, Pipes and Pints, O5 a Radeček, Khoiba, Mig 21

zavřít